29. jūnijs vēsturē: Francija anektē Taiti - lielāko Franču Polinēzijas salu

Taiti vai Tahiti (angliski -Tahiti) ir lielākā sala Franču Polinēzijā, Klusā okeāna vidū. Salā dzīvo aptuveni 60% no Franču Polinēzijas iedzīvotājiem.

Taiti sala ir īpatnēja veidola - tā atgādina astotnieku - no Lielās Taiti un Mazās Taiti - abas salas daļas savieno 2 kilometru plats zemesšaurums. Kopumā uz salas dzīvo ap 190 tūkstošiem iedzīvotaju, kas visi ietilpst 1045 km² teritorijā (salīdzinājumam - Balvu novads ir 1044,5 km² liels). Salu apdzīvo pārsvarā taitieši (70%), ķīnieši un franči.

Sala ir veidojusies vulkāniskās darbības rezultātā - Taiti teritorijā atrodas divi vulkāniskā tufa un bazalta masīvi. Augstākā virsotne ir Orohena (2241 m vjl). Salai apkārt atrodas koraļļu rifi. Raksturīgs karsts, mitrs klimats. Lielu daļu salas aizņem tropu meži, gar krastu atrodas zemkopībai derīgas zemes. Plantācijās tiek audzētas kokospalmas, maizeskoki, banānkoki, citrusi un citas kultūras. Salas iedzīvotāji nodarbojas ar zivju, kā arī pērļu un perlamutra zvejniecību. Nozīmīgus ienākumus salai ienes tūrisms. Vienīgā reģiona lidosta atrodas Taiti salas ziemeļrietumos.

Taiti oriģināli sāka apdzīvot taitieši jau 300 - 800 gadā pēc. Līdz pat 1880.gada 29.jūnijam šeit atradās neatkarīga valsts - Taiti karaļvalsts, kad to anektēja Francija, pasludinot to par savu koloniju. Vietējie īpaši jaunajam statusam nepretojās, līdz ar to, visi iedzīvotāji kļuva par francūžiem un tādi tie ir vēl arvien. Arī šodien Taiti salā pārsvarā runā franciski, kas ir oficiālā valsts valoda. 2006.gadā Francijas tā brīža prezidents Žaks Širaks pavēstīja, ka viņš neuzsakta, ka Taiti vispār vēlētos neatkarību - tomēr, ja tā to vēlētos, varētu rīkot referendumu šajā jautājumā. Tomēr šāds referendums nav ticis sasaukts.

Franču Polinēzijai ir daļēja autonomija no Francijas - tai ir pašai savi likumi, prezidents un budžets, tomēr tā ir atkarīga no Francijas subsidījām, izglītības nozares un aizsardzības.

Pēdējo 20 gadu laikā Taiti populācija augusi par aptuveni 30%.

Taiti un Franču Polinēzijas valūta ir Franču Aizjūras franks, kura vērtība ir piesaistīta eiro.

---------------------------------------------------------------------------------------


29. jūnijs vēsturē: Pirmo reizi vēsturē izplatījumā sadarbojas ASV un Krievijas kosmonauti

Šajā dienā 1995.gadā Amerikas Savienoto Valstu gaisa kuģis "Atlantis" savienojās ar Krievijas kosmosa staciju "Mir", kas iezīmēja jaunu lappusi pasaules vēsturē – pirmo sadarbību iepriekš konkurējošo valstu starpā. Šī arī bija simtā cilvēka veiktā misija kosmosā ASV vēsturē. Šo brīdi toreizējais NASA vadītājs Daniels Goldins nodēvēja par sākumu jaunai draudzības un sadarbības ērai.

Paša "Atlantis" startu 27.jūnijā no Floridas kosmodroma ASV televīzijā vēroja vairāki miljoni cilvēku visā pasaulē – un jau pēc divām dienām norisinājās jau minētais "Atlantis" un "Mir" savienojums. Tas notika aptuveni 400 kilometru augstumā virs Centrālāzijas – netālu no Krievijas un Mongolijas robežas. Ieraugot amerikāņu gaisa kuģi, krievu kosmonauti pārraidīja Krievijas tautasdziesmas kā sveicienu "Atlantis" esošajiem amerikāņu kosmonautiem. Pats manevrs ilga vairāk nekā divas stundas, jo kosmosa kuģa pilotam Robertam Gibsonam bija nepieciešams 100 tonnu smago gaisa kuģi pietuvināt gaisa stacijai "Mir" ne tuvāk kā 8 centimetrus, tuvojoties ne ātrāk kā trīs centimetri sekundē. Pats manevrs tika veikts perfekti un atbilstoši iepriekš izstrādātajam grafikam.

Manevram sekoja rokasspiedieni starp abu gaisa objektu vadītājiem, kā arī apmainīšanās ar formālām dāvanām – "Atlantis" krieviem atveda šokolādi, augļus un puķes, kamēr "Mir" kosmonauti nodeva "sālsmaizi" – kas burtiski arī bija maize un sāls. Kopumā "Atlantis" pavadīja 5 dienas "piekabinājies" pie krievu gaisa stacijas līdz devās atpakaļceļā uz zemi. Ar "Atlantis" kopā bija atceļojuši arī Krievijas gaisa stacijas maiņas kosmonauti – šie divi palika darbā uz "Mir", ļaujot iepriekšējiem 3 kosmonautiem atgriezties mājās.

ASV sadarbība ar "Mir" turpinājās un bija viens no galvenajiem iemesliem kāpēc izdevās izveidot Starptautisko kosmosa staciju, kas šobrīd ir orbītā.

Starptautiskā kosmosa stacija jeb SKS ir orbitālās stacijas starptautisks projekts, kurā piedalās piecas kosmiskās aģentūras no ASV (NASA), Kanādas (CSA), Krievijas (Roskosmos), Eiropas (ESA) un Japānas (JAXA).

SKS atrodas zemā Zemes orbītā aptuveni 360 km augstumā virs jūras līmeņa ar slīpumu ~ 51,6°, apriņķojot planētu apmēram 92 minūtēs. Stacija pastāvīgi zaudē augstumu termosfērā esošo retināto daļiņu berzes dēļ, tādēļ periodiski jāiedarbina pašas stacijas vai tai pievienoto kosmosa kuģu raķešdzinēji, lai paaugstinātu orbītu.

Stacijas pirmais elements orbītā tika palaists 1998. gadā. Pirmā pastāvīgā apkalpe stacijā ieradās 2000. gada 2. novembrī. Pašlaik SKS ilglaicīgi var uzturēties sešu cilvēku apkalpes.

---------------------------------------------------------------------------

29. jūnijs vēsturē: Latvijā svin Pētera dienu

Foto: Buzzerg.com

29. jūnijā ir Pētera diena, kas tiek uzskatīta arī par siena laika sākumu. Tā ir atzīmējama diena, kad saule sasniegusi savu augstāko punktu un sāk straujāk slīdēt lejā. Arī dabā var pamanīt izmaiņas - tā sasniegusi savu krāšņuma punktu, kad ziedi noziedējuši, bet lapas kļūst košākas, tādēļ, ja Jāņi tiek uzskatīti par vasaras pilnbrieda punktu, Pēteri ir kā pāreja uz rudens pusi - uz ražas novākšanas laiku. Šo dienu dēvē arī par pērkona, zibens vai lapu dienu.

Tā kā līdz šai dienai vēl tiek ēsts no Jāņu dienas palikušais siers un zivis, kā arī dzerts pāri palikušais alus, īpašu ēdienu, ko būtu jāēd Pētera dienā, nav.

Pēteris ir tas, kura pārziņā tiek nodotas siena pļavas. Tiek uzskatīts, ka Pēteris ir aizsargātājs pret zagļiem un ļaunām slimībām. Ticējumos teikts, ka šajā dienā nedrīkst mest kaudzē sienu un strādāt, citādi pērkons vai zibens nospers.

Ir ticējums: "Ja  Pētera dienā līst, līs līdz Annas dienai".  Savukārt, ja pēc šīm septiņām dienām lietus nerimstas, tad, kā vēsta tautas ticējumi, līs vēl septiņas nedēļas.


"Vai Jānīti, Pēterīti,

Kam tekat vienu ceļu?

Man balsīte aizsmakusi,

Nevar’ abus nolīgot."

/Tautasdziesma./

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
2020.gada pasākumi Valmieras pusē Valmieras Tūrisma informācijas centrs
Aicinām ieskatīties 2020.gada pasākumu plānā, apmeklēt un piedalīties dažādos sporta, kultūras un izziņas pasākumos Valmieras pusē! | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 23.01.2020 - 25.01.2020 GARDĒŽU PASĀKUMI SILENE RESORT & SPA**** TAKA
Miers, ezera skaņas, svaigs gaiss, izcils ēdiens un laiska atpūta. Silene restorāni aicina ikvienu doties ārpus pilsētas un pamielot savas garšas | Skatīt vairāk
Jānis Bērziņš koncertprogrammā "Alpīnists" Valmieras Tūrisma informācijas centrs
29. februārī plkst. 19:00 koncertzālē "Valmiera" skanēs ģitārista Jāņa Bērziņa koncertprogramma "Alpīnists". | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 11.01.2020 - 29.01.2020 Ceļotāju stāstu vakars Valmierā Valmieras Tūrisma informācijas centrs
Aicinām uzzināt entuziastiskās ceļotājas un ceļojumu grupu vadītājas Agneses Kalniņas stāstus par 545 km garo pārgājienu Kiprā. | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.15239477sec.