Līgo leģenda – tas ir alus kauss! Cik leģendārs dzēriens, tik leģendārs dzeramtrauks! Bez tā nav iedomājama neviena kārtīga līgošana tradicionālā garā. Tomēr, gadu gaitā, alus baudīšana saviesīgos pasākumos un svētkos kļuvusi demokrātiskāka un mūsdienīgāka – līdztekus tradicionālajam miestiņam modē nākuši dažādi alus kokteiļi, bet standarta alus kausam „kompāniju sastādījušas” dažādu veidu glāzes.
Iedvesmojies svētkiem un atrodi savu alus baudīšanas sabiedroto par IZDEVĪGĀM CENĀM!
Reklāma
No senlaikiem līdz mūsdienām
Pirms dodamies zaļumos un Līgo svinībās, atkorķējam alus pudeli vai pagriežam mucas krānu un ielejam gardo dziru atbilstošā traukā, der atcerēties, ka alus ir viens no senākajiem cilvēcei pazīstamajiem alkoholiskajiem dzērieniem ar plašu un bagātīgu vēsturi.
Gadu tūkstošu gaitā alus dzeršanas un baudīšanas tradīcijas ir attīstījušās, atklājot arvien jaunus noslēpumus un spilgti apliecinot – jo labāks alus, jo vairāk jādomā, no kā tas tiek dzerts!
Meklēsim īsto alus trauku kopā!
Pirmais variants – dziļā vēsturē
Pirmās ziņas par alum radniecīgiem dzērieniem rodamas jau pirms 11 tūkstošiem gadu. Ja pie mums Līgo svinībās ierastos tā laika ļaudis, mums visticamāk ne vien nebūtu ar viņiem par ko parunāt, bet arī izpratne par alus baudīšanu krietni atšķirtos, jo tolaik miestiņu strēba no ādas maisiem un vēlākā laikā – labākajā gadījumā no pašu salipinātiem māla podiņiem.
Ja Līgo svētkos nav izcili ekstrēms noskaņojums iejusties sencilvēku ādā – šis variants nederēs!
Otrais variants – koka kausi
Daiļi, masīvi, teju majestātiski, taču arī smagi un „lempīgi”, koka kausi lūkojami gan jaunlatviešu gara darbu ilustrācijās, gan vēstures grāmatās, muzejos un suvenīru veidā arī diezgan daudzos latviešu ģimenes plauktos.
Mēdz uzskatīt, ka koka alus kausi stabilu vietu šī dzēriena baudītāju rindās ieņem jau kopš 14. gadsimta. Par prieku tā laika alus baudītājiem, koka kausu tilpums bija iespaidīgs, taču koks bieži vien absorbēja alus garšu un šie kausi nebija lietojami ilglaicīgi.
Ja vien nav nepārvarama vēlme Jāņu naktī ietērpties kā baltu auglības dievam Patrimpam ar mūždien putojošu alus kausu rokā un graudu vaiņagu galvā, tad koka alus trauks nebūs īstais sabiedrotais.
Trešais variants - stikla kausi, dzerami sausi
Kaut stikla darināšanas mākslu persieši atklāja jau vismaz 50 gadus pirms mūsu ēras, stikla kausi un glāzes lielākajā daļā civilizētās pasaules par alus sabiedrotajiem kļuva vien 19. gadsimtā, kad to ražošana sasniedza industrijas apmērus.
Un ne bez iemesla – stikla kausi ir ērti, ilgi saglabājas, netraucē alus garšai, turklāt, kas kārtīgiem jāņabērniem ir īpaši svarīgi – plīst reti un bieži vien padodas driskās tikai pie īpaši destruktīvas piepūles.
Mūsdienās pieejami dažāda dizaina stikla alus kausi – gan tradicionālā veidolā, gan modernāki – katrai gaumei un noteikti arī maciņam, jo to cena ir izteikti draudzīga.
Ja Līgo svētkos prātā kārtīga alus baudīšana tradicionālā garā – bez laba stikla kausa neiztikt.
Ceturtais variants – glāzes baudītājiem
Alu var tempt, var malkot steidzīgi un nesteidzīgi... Pēdējais variants vairāk domāts šī dzēriena garšas īpašību baudītājiem. Un viņiem visvairāk piedienas alus glāzes!
Protams, tas ir daudz trauslāks izstrādājums nekā nereti raupjie kausi, tomēr tieši glāzē vislabāk var novērtēt gan alus krāsu, gan kārtīgi apskatīt un papriecāties par putu kārtiņu trauka virspusē. Arī dziras smaržas un garšas baudītāja maņas uzrunās smalkāk, ja gardais dzēriens tiks pildīts atbilstošā glāzē.
ARKOLAT veikalā Rīgā, Mūkusalas ielā 72b koka kausus vai ādas maisus gan neatradīsiet, bet plašāko izvēli stilkla kausiem un glāzēm gan! Ieskaties piedāvājumā ŠEIT!
Lai lustīgi un slāpes veldzējoši svētki un baudpilna Līgo nakts!
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.