Brisele - Eiropas galvaspilsēta? - Ceļotāja piezīmes [1]

Pirms nepilna mēneša man paspīdēja atkārtota iespēja paviesoties Briselē - pilsētā, kas neoficiāli tiek dēvēta pat par Eiropas galvaspilsētu, te meklējamā Eiropas politiskā centra dēļ. Lai arī Briselē biju otro reizi, šoreiz divu dienu laikā sanāca izstaigāt daudz vairāk un arī piedzīvot vairāk - tāpēc lūk pāris piezīmes un ieteikumi no Briseles apmeklējuma.

Pirmkārt jāsāk ar to, ka Briselē ir viena lidosta! Tā ir Briseles Zaventemas lidosta (Brussels Zaventem), tā atrodas aptuveni 15 kilometru attālumā no centra un ir sasniedzama ar vilcienu (18 minūtes, izmaksā aptuveni 12-15 eiro), taksometru (30 minūtes, izmaksā aptuveni 65 eiro), kā arī latviešu variantā - ar sabiedrisko autobusu. Reģionālās nozīmes autobusi "De Linj" (maršruti 272 un 471) no Briseles lidostas uz centru (Briseles Ziemeļu vilcienu stacija - Brussels Nord) aizvedīs pat par 3 eiro, bet vietējās nozīmes Briseles sabiedriskais transports (maršruti 12 un 21) par 4,5 eiro vienā virzienā aizvedīs līdz pat pašam pašam centram. Autobusi līdz centram brauc 30 minūtes līdz stundai, skatoties kāda ir satiksme un kuru maršrutu izvēlējāties. Šeit gan labāk uzreiz iesaku pirkt Briseles sabiedriskā transporta 24 stundu biļeti, kas izmaksā 7,5 eiro (4,5 eiro biļetes vietā). Ar šo tad varēsiet 24 stundas braukāt neierobežotu daudzumu, arī metro (biļete gan nestrādā jau pieminētajos "De Linj" autobusos). Piemēram es Briselē 24 stundu laikā izbraucu kādas reizes 15, mainot metro līnijas un autobusus pēc iegribas. Ja būtu jāmaksā par katru braucienu, būtu braucis mazāk, bet tāpat būtu braucis kādas 6-8 reizes, kas būtībā ļāva ietaupīt kādus 15 eiro vismaz.

Protams, ja ir vēlme ceļot komfortabli, vislabāk ir sēsties iekšā vilcienā. Ar vilcienu no lidostas var aizdoties ne tikai uz Briseles centru, bet arī uz citām Beļģijas pilsētām, piemēram Brigi, Genti un Antverpeni - nav nepieciešams pat doties uz Briseles centru!

Otra tā saucamā Briseles lidosta - Šarlruā lidosta (Charleroi Airport) lai kā arī gribētu sevi dēvēt par Briseles lidostu, īstenībā ir tas pats, kas Makdonalds saucot savas maizītes par burgeriem - melo paši sev. Šarlruā lidosta atrodas aptuveni 55 kilometru jeb stundas brauciena attālumā no centra. Šo īpaši pieminu, jo zinu daudzus spontāni domājošus cilvēkus, kas savos plānos nav ievērojuši, ka Ryanair izmetīs viņus tik tālu no Briseles centra, līdz ar to un nav ierēķinājuši nepieciešamību tikt līdz centram. Vispopulārākie veidi kā no Šarlruā lidostas tikt uz centru ir vilciens un arī lidostas shuttle autobuss. Shuttle autobuss maksā 14 eiro vienā virzienā (bet ja biļeti pērk vismaz 2 mēnešus iepriekš, biļeti var nopirkt pat par 5 eiro), vilciens - aptuveni 16 eiro. Protams, cenas arī mainās ik pa laikam!

Kopumā Beļģijā ir ļoti laba satiksme - un nav jau arī brīnums, jo valsts ir tik maza, bet iedzīvotāju skaits tik liels - infrastruktūru daudz vieglāk izveidot un uzturēt. Tomēr priekš latvieša maciņa cenas var būt gana dārgas. Īpaši vilcieni (par taksometriem vispār iesaku aizmirst). Viss pielāgots tai foršajai Eiropas parlamenta deputāta 6200 eiro mēnesī algai, hehe. Briselē, piemēram, viens brauciens metro vai autobusā maksā 2,1 eiro (2,5 eiro pērkot pie vadītāja). Biļete derīga vienam braucienam, un ja pārsēdies - jāpērk jauna. Tāpēc, kā jau minēju - diezgan izdevīgi sanāk braucot no Zaventemas lidostas nopirkt 24 stundu biļeti. Taču ar vilcieniem Beļģijā ir tā, ka regulāri var atrast kādas akcijas - īpaši, ja esi jaunietis, kas gatavs braukt darba dienā. Visas akcijas un atlaides noteikti meklējat vilcienu kompānijas mājaslapā - tur ir arī atlaides pensionāriem un kam tik vēl ne!

No satiksmes pāriesim uz ko citu - uz uzvalkiem jeb ģērbšanās stilu. Ja Latvijā, redzot cilvēku uzvalkā, noteikti padomāsi "o, vai nu dzimšanas diena, biznesmenis vai politiķis", tad Briselē ieraugot cilvēku uzvalkā nepadomāsi neko. Jo teju visi ir uzvalkos un tā te ir norma. Smuki uzvalki, dārgi uzvalki, lētāki uzvalki, nesmukāki uzvalki, kā arī tādi, kas liek domāt "vai viņš zina ko valkā" - tos visus var redzēt Briseles ielās. Taču uzvalku krāsas ir neitrālas - pelēki, melni, pa retam tumši zili. Man bija zils uzvalks un varēja redzēt, ka tas izcēlās uz visu citu fona. Tomēr te ātri vien saproti, ka te uzvalks nav nekas vairāk kā parasts apģerba gabals, jo ieraugot vairākus cilvēkus, kas ģērbušies uzvalkos, parkā tiesājam savas līdzi paņemtās pusdienu sviestmaizes, kā arī stāvam pie stāvam-galdiņa āra kafejnīcā ar kolēģiem un dzeram alu, uzvalka īpašā aura pazūd. Un, visdrīzāk, atpakaļ nenāks. Bet jā - laikam jau šī ir tāda pati sajūta kā sākoties ziemai pirmo reizi uzvilkt siltās apakšbikses - pirmajā dienā jūties īpaši, bet pēc tam jau saproti, ka parasts apģērba gabals vien ir. Un ja gribas ēst vai dzert aliņu - kāpēc gan to nedarīt uzvalkā... Apkārt arī ir daudz uzvalku veikali - lētākais, cik manīju, maksāja no 200 eiro, dārgākais - ap 1000. Vismaz cik skatlogā cenas bija pieliktas klāt! Jebkurā gadījumā - Rīgas Stockmann tirgo žaketes par 800 eiro, tā ka 1000 eiro Briselē par uzvalku nekas daudz nav! :)

Alus - ja jau pieminēju alu, tad jāturpina par alu. Jums liekas, ka Latvijā ir liela alus izvēle? Jā, tā noteikti ir liela, salīdzinot ar Portugāli, kur vispār bārā nav jāsaka kādu alu vēlies (to tev pat neprasīs - tev tikai jāsaka "Cerveza" un tev ziemeļos (piemēram Porto) atnesīs "Super Bock", bet dienvidos "Sagres"), taču salīdzinot ar Beļģiju - nu nekāda diža izvele jau mums nav... Jo Beļģijā veikalā vien ir kādi 80 dažādi ali (atskaitot LIDL - šeit ir kādi 3-4 no kuriem puse ir lēti Vācijas ali - šis arī ir LIDL vienīgais mīnuss). Izvēlies nu vien kuru vēlies, jo visi izskatās gana līdzīgi un "ņemami". Cenas veikalā arī ir gana "OK", jo alus pudele maksā vidēji 1-2,5 eiro. Te gan jāpiemin tas, ka pārsvarā alus pudeles ir latvietim neierastā tilpumā - 0,33L un ir stiprāki nekā, piemēram, "Mežpils" senču vai "Brālis", kas ir ar attiecīgi 4,5 un 4% alkoholu. Beļģijas ali pārsvarā ir ar 6-8% alkohola daudzumu. Pērkot (vai nu izvēloties) alu arī kārtējo reizi pierādījās cik maza ir pasaule un ka latviešus var sastapt jebkur. Raugoties 80+ alu piedāvājumā sev aiz muguras pēkšņi dzirdēju pīkstienu "excuse me, we are from Latvia and we don't know what beers are good, could you help us please". Pēc 1 sekundes apjukuma (jo kāpēc lai kāds cilvēks teiktu, ka ir no Latvijas - teju domāju, ka man kāds pazīstamais jokojas) apgriežoties ieraudzīju latviešu meiteni, kura kopā ar mammu darīja to pašu, ko es - raudzījās plašajos alus plauktos, cenšoties saprast kuru no tiem likt grozā. Jokus gan šoreiz nespēlēju (tēlojot beļģi), latviski sakot, ka arī es esmu no Latvijas un man nav ne jausmas kurus alus ņemt. Parādīju gan tos, kurus paņēmu pats un nosmējušies par to, ka pasaule maza, gājām katrs savu ceļu.

Brisele ir skaista pilsēta - te ir gana daudz ko skatīties. Un, atšķirībā no daudzām citām pilsētām (piemēram Vācijas pilsētām), te ir plaša vecpilsēta un ko apskatīt. "Must-see" ir pilsētas centrālais laukums (Grote Markt jeb Grand Place) ar vietējo rātsnamu. Interesants fakts par rātsnamu - to īstenībā cēla divu arhitektu vadībā un, lai arī nams izskatās "normāls", sīkāk ieskatoties tajā var redzēt, ka katra puse ir veidota atšķirīgā stilā. Arī galvenās durvis (parādes durvis) nav īsti pa vidu... Bet tas ir tikai un vienīgi ieskatoties...  Netālu no centrālā vecpilsētas laukuma ir arī slavenais čurājošais puisēns un arī mazāk zināmā čurājošā meitenīte. Statujas gan katra ir savā virzienā no rātsnama, bet, ja esat Briselē, staigājot apkārt noteikti iekļaujiet šos abus. Tālāk no centra meklējams arī čurājošais suns, bet visas trīs statujas ir tāds "check", jo nekas ārkārtīgi iespaidīgs tas nav. Visapkārt vecpilsētai meklējami ļoooti daudz restorāni, bāri un kafejnīcas, suvenīru veikaliņi un pat burgernīcas. Mazāk redzamas ir vafeļu tirgotavas un beļģu frī tirgotavas, vairāk redzamas ir dažādas ārzemju virtuves - ja godīgi, nebrīnītos, ja kaut kur būtu rakstīts arī "latviešu virtuve", jo redzēju gan amerikāņu, gan itāļu, gan franču kafejnīcas/restorānus un pat Lībijas, Pakistānas, Azarbaidžānas un cita veida virtuves....

Kas ir interesanti... Ā, bet vispār šis ieraksts sāk kļūt nedaudz par garu, tāpēc sadalīšu to divās daļās - otru daļu gaidiet rīt :)

Tikmēr - apskati bildes no Briseles ŠEIT. Arī tur katrai bildei ir klāt aprakstiņš, sanāk teju vai stāsts! ;)

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

1 Helmuts 09/27/2019 22:28 Forša informàcija. Pàris dienas pabūšu tur oktobra sākumā.

SADAļU ATBALSTA:

 

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.12352204sec.