Ceļojuma stāsts "Ziemeļu polārā loka šķērsošana Somijā 2013. gada martā"

Es, Raimonds Rozenfelds, šim braucienam gatavojos labu laiku iepriekš, kad man 2005. gadā radās vēlme treniņu nolūkos kādreiz dzīve šķērsot Ziemeļu polāro loku. Braucienu uz šo pasākumu plānoju un organizēju sev pats un arī šajā ceļojumā devos viens pats. Tikai vilciena biļetes no Helsinkiem uz Rovaniemi un atpakaļ no Rovaniemi uz Helsinkiem pasūtīju caur Latvijas tūrisma firmu „Rīgas Tūristi”, jo nevēlējos lietot savu maksājumu karti ceļojuma apmaksai.

Ziemeļu polāro loku savā dzīvē šķērsoju pirmo reizi. Šķērsot Ziemeļu polāro loku tieši Somijā izvēlējos vairāku iemeslu dēļ:

1. Laika ierobežojumi. Ceļojumu ir iespējams veikt vienā nedēļas nogalē, tādēļ to var izdarīt neprasot darbā papildus atvaļinājumus.

2. Finanšu ierobežojumi. Cenas braucienam līdz Rovaniemi pilsētai Somijā uz polārā loka sanāk krietni zemākas, nekā ja autors izlemtu šķērsot Ziemeļu polāro loku Zviedrijā, Norvēģijā, Kanādā, Aļaskā (ASV) vai Krievijā. Kopējās ceļojuma un objektu apmeklējuma izmaksas sanāca ap Ls 200.

3. Organizatoriskie jautājumi viegli un ātri atrisināmi, neveicot garu iepriekšējo plānošanu un biļešu pasūtīšanu labu laiku iepriekš. Netiek prasītas arī vīzas vai citādu imigrācijas formu aizpildīšana.

4. Iespēja bez sarežģījumiem ātri izvēlēties brauciena laiku un uzreiz doties ceļā.

5. Iepriekš Somijā biju apmeklējis dažādas profesionālās drošības izstādes, muzejus, vietas un aktivitātes Helsinkos un Tamperē, kas atrodas pa ceļam uz Rovaniemi. Tāpēc daudzu organizatorisko jautājumu kārtošana man nebija jaunums.

Biļetes braucienam ar prāmi no Tallinas uz Helsinkiem un atpakaļ iegādājos kompānijas TALLINK kasēs Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā. Autobusa biļetes iegāgājos Rīgas autoostā. Iegādājoties prāmju un autobusu biļetes saskaņoju pārsēšanās laikus ar aprēķinu, lai nebūtu ilgstoši jāgaida Tallinā uz pārsēšanos.

No Rīgas autoostas izbraucu ar vēlāko iespējamo autobusu nakts reisu ceturtdienas vakarā uz Tallinu. Tallinā ierados bez starpgadījumiem un ar pirmo prāmi piektdien 08.03.2013. ap 07:30 no rīta izbraucu no Tallinas ostas D Termināļa Helsinku virzienā.

Abas nākamās naktis pavadīju vilcienā turp un atpakaļ ceļā uz un no Rovaniemi, kas mani atbrīvoja no rūpēm par nakšņošanas vietu organizēšanu.

Tā kā jau vairākas reizes esmu braucis ar dažādu prāmju kompāniju prāmjiem dažādos Baltijas jūras maršrutos, tad parasti uz kāda no prāmja atklātajiem augšējiem klājiem vēroju prāmja atiešanu no atiešanas ostas un pienākšanu pienākšanas ostā. Arī šoreiz rīkojos līdzīgi, no prāmja priekšgalā atrodošā atklātā klāja vērojot tā atiešanu no Tallinas ostas. Tā kā no rīta lielākā daļa prāmja pasažieru bija ļoti miegaini, ar mani dalīties manā priekā neviens nevēlējas. Galamērķi Helsinku ostā ierados bez starpgadījumiem.

Tā kā man vilciena biļetes uz Rovaniemi bija nopirktas uz vakara reisu 18:52, tad visu dienu Helsinkos pavadīju apmeklējot aktīvās atpūtas, piedzīvojumu tūrisma, medību, sporta un zirgkopības izstādi GO EXPO 2013, kas norisinājās Helsinku izstāžu kompleksā, kas atrodas netālu no Passila dzelzceļa stacijas, no kuras arī vakarā, pēc izstādes beigšanās 18:00 sagaidīju savu vilciena reisu un devos pretī Ziemeļu polārajam lokam uz Rovaniemi.

Ceļā uz Rovaniemi pavadīju visu nakti un ierados tur nākamajā sestdienas, 09.03.2013. rītā ap 07:50 pēc vietējā laika bez sarežģījumiem un uz vilciena grīdas pietiekami labi izgulējies, jo biju nopircis lētāko vilciena biļeti ar sēdvietu.

Rovaniemi apmeklējumam, objektu apskatei un Ziemeļu polārā loka šķērsošanai man bija atvēlēta 1 diena, jo jau tās pašas dienas vakarā 18:10 man bija nopirkta lētākā tobrīd iespējamā vilciena biļete atpakaļ uz Helsinkiem.

Tā kā Rovaniemi biju ieradies pirmo reizi un laiks bija ierobežots, tad ņemot talkā Latvijā, Rīgā tūrisma izstādes „Balttour 2013,” kas notika 2013. gada februārī Ķīpsalā iegūto pilsētas un apkārtnes karti devos Ziemeļu polārā loka virzienā pa ceļam izpētot Rovaniemi pilsētu un apmeklējot mani interesējošos objektus. Pirms nokļūšanas uz Ziemeļu polārā loka, kas atrodas ap 10 km tālāk uz Ziemeļiem no Rovaniemi, pilsētas izpētes laikā apmeklēju „Arktikum” muzeju, kas izvietots pilsētas Ziemeļu malā un kura vairākos stāvos apskatāma bagātīga ekspozīcija par dzīvi Arktikā no senatnes līdz mūsdienām, somu Lapzemes vēsture un tagadne. Muzeja stendos arī attēlotas iespējamās Arktikas un Somu Lapzemes attīstības nākotnes vīzijas. Apmeklēju arī tam blakus esošo „Pilke” zinātnes centru, kur apskatāmi dažādi zinātnes sasniegumi, kas saistīti ar dzīvi Arktikā un ziemeļu mežu ilgtspējīgu izmantošanu. Bija iespēja bez papildus samaksas trenēties meža izstrādes darbos ar meža izstrādes tehniku (forvarderu) speciālā forvarderu operatoru apmācības stimulatorā, un šo iespēju labprāt izmantoju.

Pēc tam uzmeklēju tuvāko autobusa pieturu un devos prom no Rovaniemi pilsētas ap 10 kilometru Ziemeļu virzienā uz „Santa Claus Village” (Santa klausa ciemats), kas atrodas tieši uz Ziemeļu polārā loka, un šajā ciematā iespējams saņemt Ziemeļu polārā loka šķērsošanas sertifikātu pēc tā šķērsošanas samaksājot par to 7 eiro. Pēc Ziemeļu polārā loka šķērsošanas un sertifikāta saņemšanas izstaigāju šo ciematu, kā arī iepazinos ar citiem objektiem, kas atrodas tajā:

1. Santa Klausa Ofisu (Santa Claus Office), kur bija iespēja tikties ar aktieri, kas pārģērbts Santa Klausa drēbēs un kopā nofotografēties. Šajā ofisā ir attēlota Ziemeļu polārā loka līnija un notiek tās šķērsošana;

2. Ziemassvētku ekspozīciju un muzeju (Chrismas Hause);

3. Santa Klausa pasta nodaļu (Santa Claus Post Office), no kuras iespējams nosūtīt atklātni uz jebkuru pasaules vietu;

4. Polārā loka Haskiju parku (Artic Circle Huskypark), kur tiek audzēti un turēti dažādi haskiju šķirnes pajūgu suņi, un šādu suņu ragavu pajūgos ir iespējams arī izbraukt par papildus samaksu.

Apmeklēju arī blakus Santa Klausa ciematam esošo Santaparku un vēlāk devos izbraukt ar sniega motociklu. Brauciena maršruts gāja pa mežu gar Rovaniemi lidostu, un tā laikā Ziemeļu polāro loku šķērsoju vēl 2 reizes dažādos virzienos. Pēc tam ar autobusu devos atpakaļ uz Rovaniemi pilsētu, lai paspētu vakarā uz vilcienu. Laiku līdz vilciena atiešanai no Rovaniemi stacijas pavadīju vietējā restorānā ēdot dažādus ēdienus no ziemeļbrieža gaļas, kuru iepriekš nebiju ēdis.

Tā kā biju atbilstoši apģērbies, ekipējis un sagatavojies izdzīvošanai ziemas apstākļos, jutos komfortabli un auksti nebija. Gaisa temperatūra tajā dienā Ziemeļu polārā loka rajonā bija ap mīnus 22 grādiem C.

Vakarā ap 18:10 pēc vienas Rovaniemi pilsētā un tās apkārtnē pavadītas dienas līdzīgi kā turpceļā devos atpakaļ ceļā no Rovaniemi dzelzceļa stacijas ar vilcienu līdz Helsinku centrālajai dzelzceļa stacijai, kur nonācu pēc nakts brauciena ar vilcienu nākamās dienas 10.03.2013. rītā ap 07:00 no rīta. Tālāk devos ar kājām līdz Helsinku ostai, pa ceļam vēl izpētot atsevišķas Helsinku pilsētas vietas. Atceļā uz Tallinu braucu ar TALLINK prāmi. Helsinku prāmju terminālī ierados savlaicīgi un atgriezos Tallinā bez starpgadījumiem un īpašiem piedzīvojumiem.

Rīgā atgriezos no Tallinas autoostas svētdienas vakarā bez starpgadījumiem un īpašiem piedzīvojumiem.

Esmu priecīgs un pateicīgs Dievam par brīnišķīgo ceļojumu un labprāt došos līdzīgos ceļojumos arī nākotnē.

16.07.2013.                             Raimonds Rozenfelds


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.58306694sec.