14. decembris vēsturē: Dzimis slavenais pareģis Nostradams

Mišels de Notrdams jeb pasaulē pazīstams kā Nostradams (arī Nostradamus) bija dzimis 1503. gada 14. decembrī. Viņš bija franču aptiekārs, taču vēl vairāk viņš pasaulē pazīstams ar savu pareģojumu krājumu, kuri bijuši ākārtīgi precīzi. Savu vārdu no Notrdama uz Nostradams viņš nomainīja, saņemot doktora grādu.

Nostradams dzima labi situētā ebreju ģimenē, kurā visi bijuši ievērojami un atpazīstami cilvēki - astrologi, ārsti un citu profesiju pārstāvji. Viens no viņa vectēviem Žans de Senremī, piemēram, ilgu laiku dzīvoja Anžuānas grāfa Renē galmā, viens no vectēviem bijis ārsts un Francijas karaļa padomnieks. Abi vectēvi bija tiem laikiem ārkārtīgi izglītoti un ar plašu redzesloku. Viņu pavadībā jaunais Mišels apguva medicīnu, dziednieciskos augus, alķīmiju, matemātiku un astroloģiju.

Jaunietim bija ļoti laba atmiņa un universitātē visi viņu cienīja par viņa labo atmiņu un galvu - viņš spēja atcerēties pat veselas grāmatas vai citēt to konkrētas lapas. Tomēr skola viņu nesaistīja, jo vadošās ārstniecības metodes - tās kuras tika mācītas, bija novecojušas.

Ilgāku laiku Nostradams pavadīja ceļojot pa pasauli, kā arī sāka izdot savus rakstus. Lai gan viņa pirmie izdotie raksti bija veltīti tieši veselības tēmai, Nostradama slavenākais mantojums ir nākotnes pareģojumi, kas sarakstīti vārsmās. 1555. gadā iznāca viņa pareģojumu grāmata. Tajā ietvertas čettrindes ar atskaņām, kas sagrupētas pa 100 jeb centūrijās. Pareģojumi, kas aptver laiku līdz pat 3797. gadam, ir sarakstīti ļoti sarežģītā valodā un tīti mistikas plīvurā, tāpēc šos tekstus ir ļoti grūti atšifrēt, un daudzi nav izprotami pat mūsdienās. Visiem zināmas vārsmas kļuva pēc traģiska atgadījuma, kad strādājot par galma ārstu, Nostradams pareģoja Francijas karaļa Anrī II (1519 - 1559) nāvi, kas arī notika.

Anrī bija izveidojis cīņas turnīru, kurā uz divkauju izaicināja savu gvardes kapteini - grāfu Montgomeriju. Ilgu laiku pretinieki nespēja pieveikt viens otru, tāpēc grāfs ierosināja vienoties par neizšķirtu, par ko karalis nebija mierā. Līdz ar to cīņa turpinājās, bet nogurušie zirgi laukuma centrā zirgi saslējās kājās, un Montgomerija šķēps lūstot caursita karaļa zelta bruņucepuri un caururba karaļa kreiso aci – vienīgo bruņu neaizsargāto vietu. Pēc desmit dienām karalis nomira. Mirušo Anrī II pārklāja ar zelta virogu, uz kura bija attēlots lauva. Tājā brīdī kāds atcerējās Nostradama dīvaino pareģojumu: “Jaunais lauva uzvarēs veco, Kaujas laukā – vienīgajā cīņā, Zelta krātiņā tas caururbs viņa acis, Būs ievainota viena, viņš mirs nāvē briesmīgā.”

Leģendas vēsta, ka Nostradams, tāpat kā daudzi citi pareģi, zinājis, kad pienāks viņa pēdējā stunda – 1566. gada 2. jūlijs. To viņš esot ierakstījis planētu un citu debess ķermeņu stāvokļu aprēķinu tabulā. Nostradamu apglabāja stāvus kopā ar viņa rakstiem Salondeprovansas pilsētiņas franciskānu klosterī. Uz kapakmens bija uzrakstīts vēlējums, lai pareģi neviens netraucē. 200. gadu gaišreģis atdusējās mierīgi, līdz franču revolūcijas laikā kāds dumpinieks atvēra Nostradama kapu un izmētāja pareģa kaulus. Otrā rītā šo nekrietno revulcionāru atrada mirušu. Tagad Nostradama pelnu urna ir iemūrēta Senlorānas baznīcas sienā.

---------------------------------------------------------------------------------------

14. decembris vēsturē: Pirmais cilvēks sasniedz Dienvidpolu

Foto: Pixabay.com

1900-tajos gados, attīstoties dažādām jaunām tehnoloģijām un iespējām, cilvēki arvien vairāk mēģināja izdarīt to, ko iepriekš neviens nebija izdarījis - šajā laikā norisinājās pirmie lidojumi, pirmie ceļojumi uz tālām un neskartām vietām - tajā starpā arī uz Ziemeļpolu un Dienvidpolu.

Dienvidpols ir vistālāk dienvidos esošais Zemes punkts, savukārt Ziemeļpols - vistālāk ziemeļos esošais Zemes punkts. Dienvidpols atrodas Antarktīdā, savukārt Ziemeļpols - Ziemeļu Ledus okeāna centrālajā daļā.

Lai arī pastāv diskusijas par Ziemeļpola sasniegšanu, visbiežāk tiek uzskatīts, ka 1909. gadā to paveica amerikāņu polārpētnieks Roberts Pīrijs. Tomēr Pīrija ekspedīcijai nebija pierādījumu par galamērķa sasniegšanu un tiek uzskatīts, ka ledus dreifēšanas dēļ viņi Ziemeļpolā tā arī nenonāca, paliekot 5—10 km attālumā no tā. Savukārt par Dienvidpolu ir pilnīgi un dokumentāli skaidrs - pirmie cilvēki, kas sasniedza Zemes tālāko punktu Dienvidos, bija norvēģu polārpētnieka Roalda Amundsena vadītā ekspedīcija 1911. gada 14. decembrī. 

34 dienas vēlāk, 1912. gada 17. janvārī, dienvidpolu sasniedza cita ekspedīcija angļu polārpētnieka Roberta Skota vadībā. 1928. gada 29. novembrī amerikāņu polārpētnieks Ričards Bērds kopā ar pilotu Berntu Balčenu (Bernt Balchen) pirmo reizi pārlidoja pār Dienvidpolam, taču tas arī bija viss uz 28 gadiem - līdz 1956. gadam neviens cilvēks vairs nebija nokļuvis šajā punktā. Taču tajā pašā gadā - 1956., ASV šeit izveidoja vissezonas polārstaciju Amundsenskota-Sautpola, kas daļēji nosaukta tieši Dienvidpola atklājēja Amundsena vārdā.

Amundsenam pieder arī cits rekords - saistībā ar otru Zemes polu - viņa vadītais dirižablis "Norge" bija pirmais sekmīgais lidojums virs Ziemeļpola 1926.gadā. Amundsens to paveica kopā ar kolēģi Umberto Nobiles.

Dienvidpols atrodas uz Antarktīdas ledāja 2835 metrus virs jūras līmeņa, aptuveni 1300 km no tuvākā krasta, Vaļu līča. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka dienvidpolā ledus biezums te sasniedz aptuveni 2700 metrus. Ledus masa lēnām pārvietojas pa kontinentu ar ātrumu apmēram 10 metri gadā.

Ģeogrāfiskais dienvidpols ir atzīmēts dabā ar vienkāršu informācijas plāksni, uz kuras ir minēti datumi, kad Roalda Amundsena un Roberta Skota ekspedīcijas sasniedza dienvidpolu, šo divu polārpētnieku teicieni, un augstums virs jūras līmeņa. Plāksni ik gadus jaungada dienā pārvieto uz precīzo dienvidpola punktu, lai kompensētu ledāja nobīdi. 

Zemākā temperatūra, kas reģistrēta dienvidpolā, ir –82,8 °C. Tā reģistrēta 1982. gada 23. jūnijā. Savukārt augstākā temperatūra ir bijusi –12,3 °C, kuru reģistrēja 2011. gada 25. decembrī. Vidējā gaisa temperatūra ir no –52,0 līdz –46,3 °C. Ja salīdzina ar Ziemeļpolu (vidējā gaisa temperatūra Ziemeļpolā ziemā — ap −40C, vasarā ap 0C.), tad temperatūra ir daudz zemāka, kas izskaidrojams ar to, ka Dienvidpols atrodas daudz augstāk - 2835 m virs jūras līmeņa.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Komplekss pasākumu organizēšanai TAKA
Lieliska vieta dažādu sporta un korporatīvo pasākumu, nometņu, treniņu, koncertu, festivālu, baļļu, svētku un citu pasākumu organizēšanai. | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 11.01.2020 - 31.01.2020 GARDĒŽU PASĀKUMI SILENE RESORT & SPA**** TAKA
Miers, ezera skaņas, svaigs gaiss, izcils ēdiens un laiska atpūta. Silene restorāni aicina ikvienu doties ārpus pilsētas un pamielot savas garšas | Skatīt vairāk
Itāļu Restorāns un Egles Villa TAKA
Restorāns Latgalē vilina savus viesus ar izsmalcinātiem, itāļu garšas tradīciju piesātinātiem ēdieniem, kas gatavoti tikai no augstas kvalitātes | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 11.01.2020 - 29.01.2020 Ceļotāju stāstu vakars Valmierā Valmieras Tūrisma informācijas centrs
Aicinām uzzināt entuziastiskās ceļotājas un ceļojumu grupu vadītājas Agneses Kalniņas stāstus par 545 km garo pārgājienu Kiprā. | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.40046501sec.