29. oktobris vēsturē: Turcijā svin republikas dienu

Turcija ir sena un viesmīlīga zeme. Šeit kopā savijušās austrumu un rietumu kultūras, veidojot savdabīgu sajaukumu, kuram līdzīga nav nekur citur pasaulē. Tas tādēļ, ka Turcija atrodas uz Eiropas un Āzijas robežas, austrumu – rietumu sauszemes ceļu un ziemeļu – dienvidu jūras ceļu krustpunktā, un tā mantojusi kaut ko no visiem, kas gadsimtu gaitā gājuši cauri šīm zemēm.

1923. gada 29. oktobrī Turcija tika pasludināta par republiku un sākās jauns laikmets senās zemes sarežģītajā vēsturē.

Osmaņu impērijas sabrukums 19. gadsimtā pastiprināja "Jauno Osmaņu" reformistiskās kustības nozīmīgumu Turcijas valsts attīstībā. Pēc viņiem politiskās arēnas priekšplānā izvirzījās jaunturki, kas aktīvi propagandēja pantjurkisma idejas un panislamismu. Pirmajā pasaules karā Turcija piedalījās Vācijas pusē un cieta sakāvi. 1918.gada 30.oktobrī Turcija parakstīja Mudras pamieru, kas faktiski likvidēja Osmaņu impēriju. No 1918. līdz 1923.gadam Turcijā notika tā sauktā kemalistu revolūcija, kas likvidēja sultanātu un pusludināja Turciju par republiku. Tās pirmais prezidents bija Kemals Ataturks, kura piemiņu turku tauta joprojām godā. Kemala Ataturka Mauzolejs valsts galvaspilsētā Ankārā ir turku nacionālā svētnīca.

Pēdējos gados Turcija strauji attīstījusi savu ekonomiku, īpašu vērību veltot ārvalstu investīcijām un kopuzņēmumu veidošanai. Turcija arī dinamiski nostiprinājusi savas starptautiskās pozīcijas. Turcija ir NATO dalībvalsts, tās bruņotie spēki— vieni no lielākajiem NATO valstu vidū. Turcija intensīvi cenšas tuvināties arī Eiropas Savienībai, cerot kļūt par šīs organizācijas dalībvalsti. Taču šajā ceļā Turcijai ir daudz šķēršļu.

Svarīgākā informācija par Turciju:

  • Galvaspilsēta: Ankara

  • Svētki un brīvdienas: 1. janvāris (Jaungads), 23. aprīlis (Neatkarības diena un Bērnu diena), 1. maijs, 19. maijs (Ataturka piemiņas diena), 30. augusts (Uzvaras diena), 29. oktobris (Republikas diena), reliģisko svētku dienas.

  • Nacionālās īpatnības: musulmaņu tradīcija prasa, lai, ieejot mošejā vai privātā mājā, apavi tiktu novilkti. Turki ir godīgi, laipni, galanti un pieklājīgi. Taču sarunu nevajadzētu sākt ar galveno tēmu, jāiemācās ievērot atturību. Turkiem patiks, ja vismaz dažas frāzes varēsiet izrunāt viņu valodā.

  • Ģeogrāfija: Turcijas Republikas teritorija aizņem aptuveni 780 576 kvadrātkilometrus. Ziemeļos to apskalo Melnā jūra, dienvidos – Vidusjūra, bet rietumos – Egejas un Marmora jūra. Eiropā Turcija robežojas ar Bulgāriju ziemeļos, Grieķiju rietumos, Gruziju un Armēniju Aizkaukāzā. Austrumos Turcija robežojas ar Irānu un Irāku, Tigras un Eifratas baseinā – ar Sīriju. Ģeogrāfiski Turcijai piederošā Vidusjūras piekraste iedalās divos reģionos. Rietumu piekraste ar daudzajiem līcīšiem un pussaliņām līdz pat Marmarisai tiek pieskaitīta Egejas jūrai. Dienvidu piekraste sākas tikai no Antālijas. Ar savām smilšu pludmalēm šī piekraste izpelnījusies apzīmējumu "Turcijas Rivjēra". Aiz pludmalēm, iekšzemē stiepjas auglīgi līdzenumi – senā Pamfīlija. No austrumu puses tā robežojas ar seno Kilikiju, kas atrodas uz zemesraga starp Alāniju un Anamūru, no pārējās pasaules atdalīta ar stāvajām Tauru kalnu klintīm, kas paceļas tieši no jūras. Turcijas piekrastēs var atrast visu veidu pludmales, sākot no neaptverami plašām smilšu pludmalēm līdz nelieliem akmeņainiem līcīšiem.

  • Klimats: Vidusjūras subtropu. Karstas vasaras (ar gaisa temperatūru +23-33°C) un siltas ziemas (+13-15°C). Vislabāk uz Turciju braukt pavasarī un rudenī – no aprīļa līdz jūnijam vai no septembra līdz oktobrim.

  • Iedzīvotāji: apmēram 79 miljoni; pārsvarā turki, ap 10 milj. kurdu, 1 milj. arābu, daži desmiti tūkstošu grieķu, armēņu un Spānijas ebreju.

  • Valoda: Turku. Pilsētās un tūrisma centros var sazināties arī angļu, vācu, franču un krievu valodā.

  • Reliģiskā piederība: Iedzīvotāju vairākums ir musulmaņi sunnīti. Lielākoties turki ir reliģiozi, un daudzas sadzīves sfēras atrodas islāma likumu iespaidā.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.82198691sec.