Latvijā ieviests jaunums - cilmes šūnu terapija

Mezenhimālo cilmes šūnu (tādu, kas iegūtas no pacienta paša audiem) terapija pasaulē veiksmīgi tiek pielietota jau ilgāku laiku.  Apgūstot jauno metodi ārvalstīs, to Latvijā sākusi izmantot Capital Clinic Riga triholoģe Inga Zemīte.

Taukaudu cilmes šūnām – liels potenciāls

Zināms, ka taukaudi ir nozīmīga ķermeņa vitālo šūnu, to vidū arī cilmes un tā dēvēto progenitoru šūnu krātuve, tādēļ mediķiem visā pasaulē ir liela interese par to, kā šo potenciālu izmantot cilvēku pašu labā. Tas, ka cilmes šūnas terapijā pielietojamas kā regenerējošs jeb atjaunojošs līdzeklis, nav nekāds jaunums: pētījumi un atklājumu pielietojums veterinārijā parāda, cik efektīva var būt cilmes šūnu terapija – tā pielietota tūkstošos skaitāmu dzīvnieku, piemēram, suņu un zirgu ārstēšanā – bojātu locītavu, skrimšļu un kaulu atjaunošanai, kā arī vispārējai reģenerācijai un izturības palielināšanai.

Novērtējot metodes iedarbību, daudzi medicīnas centri pasaulē pielieto šo terapiju cilvēkiem, izmantojot cilmes šūnas no pacienta paša taukaudiem, kur atrodas liels skaits snaudošu cilmes šūnu (izpētīts, ka īpaši daudz šādu šūnu - pericītu - atrodas taukaudos asinsvadu sieniņu tuvumā). Tās aktivizējas īpašas nepieciešamības gadījumos, piemēram, situācijās, kad audi tiek traumēti. Tad, šūnām aktivizējoties, notiek reģenerācijas un sadzīšanas procesi līdz pat audu funkcionālās aktivitātes atjaunošanai.

Mezenhimālo cilmes šūnu terapijai izmanto šo šūnu spēju atjaunot deģeneratīvas un atrofiskas audu izmaiņas, kas, piemēram, iestājas organismam novecojot. Tas nozīmē, ka ar speciālas procedūras palīdzību šīs šūnas tiek iegūtas, aktivizētas un pēc tam ievadītas audos, kur nepieciešama reģenerācija.

Cilmes šūnu terapiju pasaulē pielieto un pēta iespējas ne tikai matu izkrišanas (alopēcijas) novēršanai, bet arī artrozes, locītavu problēmu un sporta traumu ārstēšanā, kā arī citu slimību terapijā.

Kā iegūst procedūrai nepieciešamās cilmes šūnas?

Mezenhimālās cilmes šūnas tiek iegūtas no pacienta paša taukaudiem. Šūnu iegūšanai nepieciešamais tauku daudzums tiek iegūts ar miniliposakcijas palīdzību. Lai sasniegtu terapeitisko efektu, nepieciešams tikai aptuveni 80-100 ml. tauku. Salīdzinot ar klasisko liposakciju, kad tiek atsūknēti līdz pat pāris kilogramiem taukaudu, procedūrai nepieciešamais tauku daudzums ir patiešām niecīgs. Miniliposakcija notiek ar lokālu anestēziju, tai izmantojot tumescences šķīdumu, kas bez atsāpinošās funkcijas nodrošina arī asiņošanas apturēšanu un taukaudu šķelšanas funkciju. Pēc liposakcijas iegūtie taukaudi tiek atdalīti, mazgāti, šķelti un no tiem ar speciālas procedūras palīdzību tiek izdalītas cilmes šūnas.

Iegūtās cilmes šūnas aktivizē paša pacienta PRP (platelet rich plasma – ar trombocītiem bagātas plazmas) šķīdumā, papildus izmantojot speciālu monohromatisko gaismu.

Pēc cilmes šūnu aktivizācijas iegūtais materiāls ar intradermālas (zemādā) injekcijas tehnikas palīdzību tiek ievadīts audos, kur nepieciešama reģenerācijas aktivizācija. Galvas ādā ievadītās cilmes šūnas ar to izdalīto augšanas faktoru un citokīnu palīdzību "raida" augšanas signālu un tādējādi veicina jaunu matu folikulu veidošanos.

SVARĪGI!

Visas procedūras laikā tiek izmantoti tikai autologi - no paša pacienta iegūti audi, tādēļ nepastāv ne infekcijas, ne imūnsistēmas atgrūšanas, ne alerģijas risks.

•    Procedūra notiek vienas dienas laikā, vienā un tajā pašā klīnikā sertificēta ārsta pastāvīgā uzraudzībā ("point of care therapy" princips).

•    Procedūras mērķis ir atjaunot audu funkcionalitāti un kvalitāti. Parasti terapeitiskais efekts jeb rezultāts redzams pēc 1 – 3 mēnešiem. Protams, kā ikvienas metodes, arī cilmes šūnu terapijas iedarbība var būt individuāli atšķirīga, un 100% garantija nevienam netiek dota.

•    Terapijas sagatavošanās posmā ir nepieciešama trihologa konsultācija, ir jāveic asins analīzes, trihogramma, iespējamu galvas ādas infekciju izmeklējumi.

•    Atkārtotā vizītē pie trihologa jāierodas 3 dienas pēc procedūras vai nekavējoties gadījumā, ja rodas kādi sarežģījumi. Kontroles vizītē – pēc 3, 6 un 9 mēnešiem.

Kombinēta ārstēšana efektīvāka

Capital Clinic Riga matu izkrišanas ārstēšanai piedāvā arī PRP (Platelet-Rich-Plasma) metodi, kas ir salīdzinoši daudz vienkāršāka (injicējamais materiāls tiek iegūts no pacienta asinīm, kad speciālas asins apstrādes rezultātā no tajā esošo trombocītu alfa granulām tiek izdalīta virkne augšanas faktoru, tajā skaitā trombocītu augšanas faktors, vaskulo-endoteliālais augšanas faktors, transformējošais augšanas faktors beta, insulīnam līdzīgais augšanas faktors un virkne citu) procedūra, ko veic reizi mēnesī trīs vai vairāk reižu pēc kārtas, un pēc individuālas nepieciešamības to var atkārtot.

Iespējams arī abas metodes kombinēt, jo pieredze rāda, ka PRP var aktivizēt injicētās cilmes šūnas.

Šāda kombinēta terapija nodrošina spēcīgāku un biezāku matu ataugšanu.

Cilmes šūnu terapija matu izkrišanas ārstēšanā: pētījumi apstiprina iedarbību

Jauns ASV veikts pētījums liecina, ka ģenētiski noteiktas matu izkrišanas (alopēcijas) - līdz šim lielākā matu speciālistu izaicinājuma – gadījumos cilmes šūnu terapija var uzrādīt labus rezultātus, un atsevišķu matu transplantācija var nebūt nepieciešama. 9 no 10 pacientiem, kas bija iesaistīti pētījumā, rezultāti pēc cilmes šūnu terapijas bija labi: pusgada laikā matu biezums pacientiem palielinājās par 17 – 29 %.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Autobusu noma - MB Sprinter (19 sēdvietas) AP SAULI
Piedāvājam nomāt mūsu jauno luksus klases mikroautobusu - Mercedes Benz Sprinter ar 19 sēdvietām! Ideāls mazām ceļotāju grupām, kas augsti vērtē | Skatīt vairāk
Latvija
Izstāde "Hlorofila stabules" Valmieras Tūrisma informācijas centrs
Valmieras Integrētajā bibliotēkā, Cēsu ielā 4, līdz 2019.gada 26.septembrim skatāma mākslinieces Ērikas Kumerovas personālizstāde “Hlorofila | Skatīt vairāk
Autobusu noma - Setra S 416 (50 sēdvietas) AP SAULI
Ietilpīgs un ērts autobuss ar 50 sēdvietām, lieliem logiem un panorāmas skata jumtu. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 08.08.2019 - 27.08.2019 Velomaršruta nr.779 brauciens TAKA
Ir sākusies pieteikšanās reģionālā velomaršruta Nr.779 „Luknas ezera loks” popularizēšanas velobraucienam. Piedalīties tiek aicināts ikviens | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2019 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2019 1st-studio.com

 
Total Timed::0.92909694sec.