«Velna Skroderis» ir trešais lielākais Latvijas akmens

Velna Skroderis ir lielākais akmens Vidzemē un trešais lielākais Latvijā. 

Vēl līdz 1982. gadam nezināja, ka trešais lielākais Latvijas dižakmens slēpjas Kujas upes gultnē, uz agrākās Saikavas un Praulienas pagastu robežas. 1982. gadā Kujas upes vērienīgā meliorācija atsedza Velna Skrodera neparasti lielos izmērus.

Velna Skroderis ir neparastas formas dižakmens. Sarkanīgs, repakivi granīts, ar izteikti lieliem kristāliem. Tas nav ne šķautņains, ne arī noapaļojies elipsoīds kā daudzi citi, kas līdzīgi milzīgiem, labi uzrūgušiem maizes plāceņiem. Šis Velnakmens ir ar vertikālām malām, un tā garuma un platuma starpība ir tik maza, ka lielo granīta bluķi var uzlūkot gandrīz kā cilindru, kura apkārtmērs ir 20,2 metri.

Lielākais akmens augums upes pusē – 4,15 metri, krasta pusē – 3,1 metrs. Akmens augša gandrīz plakana, ap 30 m2 liela. Upes gultne ir izbagarēta līdz pašai dižakmeņa apakšai tā, ka var iztaustīt Velna Skrodera apakšu. Milzenis balstās uz citu, mazāku akmeņu pakaušiem. Šis apstāklis ļauj kalkulēt pilnu akmens tilpumu, kas iznāk ap 100 kubikmetru liels. Ar to Velna Skroderis ieņem trešo vietu Latvijas dižakmeņu skaitā. Vislielākais akmens Latvijā ir Nīcgales Lielais akmens, kura tilpums ir 170 kubikmetru.

Par Velna Skroderi zināma šāda teika: "Velns bija sanīdies ar Dievu, un visādi gribējis Dievam kaitēt. Nodomājis aizbērt Aivieksti pie Nagrotes. Velns bijis jau visus akmeņus no šīs apkārtnes salasījis un vienu maisu iebēris Aiviekstē pie Nagrotes, kur Aiviekstei krāces. Otrs maiss patrāpījies lielāks. Kāpjot pār Kujas upi, Velnam pārplīsušas ūzas (bikses). Tad šis aizgājis turpat uz Skroderiem. Tā agrāk sauktas Jaunauziņu mājas. Tur sadabūjis ragavu ilksi. Apsēdies uz lielā akmeņa un ar ilksi kā ar adatu lāpījis savas ūzas. Diegu vietā ņēmis auzas. Tikko ticis ar lāpīšanu galā, tā Kujas otrā krastā iedziedājies Auziņu gailis. Velnam atlicis tikai mukt, ko nagi nes. No tās reizes lielais akmens palicis Kujas krastā un saucas par Velna Skroderi."

Piedāvājums:

* iepriekš piesakot (tel. 28322633), iespējams pasūtīt pikniku pie Velna Skrodera ar zupu, kas vārīta lielajā katlā uz ugunskura. Piedāvājums grupām no 10 personām.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 24.05.2022 - 31.05.2022 "Carnival Youth" koncerts Balvos Balvu TIC
"Carnival Youth" koncerts Balvos | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 11.05.2022 - 31.05.2022 Iestartē vasaru ar velo un bānīti! Gulbenes novada TIC
Velotūristi vasaras mēnešos aicināti apvienot velobraucienus ar izbraucienu ar Gulbenes-Alūksnes bānīti, izmantojot Bānīša īpašo velopiektdienu | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 26.05.2022 - 01.06.2022 Greenpoint Cafe - bārs Aizkrauklē Aizkraukles novada TIC
Greenpoint Cafe ir bārs un satikšanās vieta, lai jaukā kompānijā atpūstos un nosvinētu darba nedēļas beigas, baudot dažādus dzērienus un ēdienus. | Skatīt vairāk
Ilgtspējīgs tūrisms = jēgpilna ceļošana Biznesa augstskola Turība
ALTA prezidents Ēriks Lingebērziņš par jēgpilnu ceļošanu! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2022 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2022 1st-studio.com

 
Total Timed::1.23208618sec.