Ceļu pie skatītājiem uzsāk Viestura Kairiša spēlfilma «Piļsāta pi upis» (video)

Ar Latgales pirmizrādi 2020. gada 11. janvārī Krāslavā un 15. janvārī Rīgā pie skatītājiem nonāks režisora Viestura Kairiša jaunā spēlfilma "Piļsāta pi upis / Pilsēta pie upes".

Vēsturiskās attiecību drāmas par laiku, kurā īsā laika posmā nomainās trīs varas un notikumu centrā ir trīs jaunu cilvēku attiecības, priekšplānā ir dažādi tēli. Vai tas būtu centrālais tēls daiļkrāsotājs Ansis vai atsevišķās epizodēs redzamais sētnieks (sākotnēji) Bite - katram no viņiem filmā ir svarīga loma, katram ir savs raksturs, runas veids, savas izvēles un liktenis.

Ansis (lomā Dāvis Suharevskis)

Filmas centrālais varonis. Ansis no tēva apgūst daiļkrāsotāja amatu. Viņam ir ķēriens, taču ambīcijas Ansim ir daudz lielākas – viņš grib būt mākslinieks.

Ja profesionāli par mākslinieku viņš tikai grib kļūt, tad savā dvēselē viņš tāds jau ir – ārkārtīgi jūtīgs, dziļi iekodētu empātiju pret līdzās pastāvošajām būtnēm, gluži arhetipisku izpratni par dziļākām cilvēciskām vērtībām. Viņš nav viszinošs "gudrinieks", kurš zina, kā lietas patiesībā "ir". Tas arī ir izskaidrojums viņa šķietamajai pasivitātei un apbrīnojamai spējai sadzīvot ar visām varām. Viņš zina vairāk, viņa noslēpumainība ir viņa spēks, viņš nav gļēvulis, bet gan vieds "vienkāršītis", kuram tajā pašā laikā dota spēja uz visu ārprātu paskatīties no augšas.

Ansis mīl Ziseli, taču aizspriedumi un aprēķins liek šķēršļus viņa jūtām. Un tad uzrodas Naiga, kas māk rotaļīgi manipulēt ar Anša nenobriedušo juteklismu.

Ansim pieaugot un sākot izprast jūtu pasauli, iejaucas vēsturiskie notikumi, kas atkal visu sagroza un sarežģī.

Naiga (lomā Agnese Cīrule)

Naiga ir Anša draudzene, kura kļūst par viņa līgavu un vēlāk sievu. Naiga ir slaida un šmauga meitene, kas jau no pirmās tikšanās spēj apmāt Ansi gan jūtu pasaulē, gan pārliecināt viņu ar savu sadzīves loģiku. Tas viss mijas ar patiesu jaunu cilvēku savstarpēju pievilkšanos. Ja Ansis ir "dzīves gudrs", tad Naiga ir "sadzīves gudra". Viņa ir gatava Ansim pozēt kā modele, taču tam ir sava cena, un šīs cenas noteicēja ir pati Naiga. Vai viņa patiesi mīl Ansi, vai viņš vienkārši viņai ir izdevīgs un patīkams, ir līdz galam neatbildams jautājums. Taču, kad Naiga tiek konfrontēta ar īstu traģēdiju, kas skar viņas tuviniekus, viņa nespēj abstrahēties, un viņas emocionālā pasaule tiek ievainota.

Zisele (lomā Brigita Cmuntova)

Zisele ir simpātiska ebreju meitene, bagāta tirgotāja Bernšteina meita, kura ļoti patīk Ansim. Viņu attiecības ir sakāpinātas - tur ir gan iekāre, gan greizsirdība, gan arī vēsturisko notikumu radīta traģika. Zisele ir aizrautīga, un viņa aizraujas arī ar "sarkano" idejām. Viņa nodod tēva liberālos uzskatus un kļūst par aktīvu cīnītāju par komunistisko kārtību. Taču Zisele nekļūst ļauna un nežēlīga ideju vārdā, viņa sapinas un viļas jaunā režīma necilvēcīgumā, taču nevilcinās glābt no traģiskām sekām vismaz Ansi.

Brigita Cmuntova ir čehu aktrise un dziedātāja, kas no visām čehu producentu piedāvātajām pretendentēm vislabāk atbilda režisora iedomātajam Ziseles tēlam.

Bernšteins (lomā Gundars Āboliņš)

Bernšteins ir Ziseles tēvs. Bagāts ebreju tirgotājs, kuram komunisti atņem īpašumus un naudu, bet nacisti - pašu dārgāko. Lai arī Bernšteins liek šķēršļus Anša draudzībai ar savu meitu, šis vitālais cilvēks ar laiku kļūst Ansim tuvs. Vecā Bernšteina traģismā Ansis ierauga sev māksliniecisku virsuzdevumu. Bernšteins ļauj Ansim saskatīt notiekošā dziļāku būtību caur zaudējumu un vēstures notikumu liecinieka traģismu. Viņš ļauj Ansim kļūt garīgi nobriedušākam. Ļaujot sevi gleznot un savā sejā ieraudzīt vairs ne tikai nacionālu kolorītu, bet vispārcilvēcisko. Cilvēku. Viņš palīdz Ansim radīt īstu mākslas darbu.

Vecais kapteinis (lomā Juozas Budraitis)

Vecais kuģa "Baltais gulbis" (filmas gaitā, mainoties varām, tam vairākkārt tiek mainīts nosaukums) kapteinis ir kā Vergīlijs, kurš izvada Danti (Ansi) caur visiem elles lokiem. Viņš neko nepaskaidro, tomēr vienmēr ir blakus, kad Ansim jāšķērso dzīvībasnāves upe. Anša lomas aktieris Dāvis Suharevskis stāsta, ka epizodēs, kurās filmējies ar Juozas Budraiti, vienmēr juties ļoti mierīgs. Šis vīrs viņam atgādina ozolu - tas ir spēcīgs, stabils un pārlaicīgs.

Lietuviešu aktieris Juozas Budraitis ir padomju laika kino leģenda. Savulaik filmējies arī Rīgas kinostudijas filmām, piemēram, "Gaidiet "Džonu Graftonu"" (1979) un "Māja bez izejas" (1988).

Andreass (lomā Aidas Jurgaitis)

Andreass ir baltvācietis, filmas galvenā varoņa Anša draugs, taču viņu draudzīgās attiecības sarežģī gan jūtas (arī Andreasam patīk ebreju meitene Zisele), gan politiskie notikumi un jauno cilvēku izvēles. Andreass no drauga kļūst par militāru personu, kuram vācu okupācijas laikā pieaug vara un noteikšana un kurš vēlas savā pusē pārvilināt arī Ansi. Andreasam patīk grezni atribūti, viņš demonstrē savas materiālas iespējas un varu, un ar laiku emocionāli bjušie draugi atsvešinās. Īsts pārbaudījums abu cilvēcībai izrādīsies Zisele.

Aidas Jurgaitis ir lietuviešu aktieris ar starptautisku filmēšanās pieredzi. Filmējies, piemēram, seriālā "Černobiļa" (2019).

Mamonovs (lomā Guntis Peļņa)

"Guntis Peļņa ir brīnišķīgs latgalietis, kas Rēzeknes kastingā Tautas namā ieradās pēc dejošanas nodarbības, uzreiz uztaisīja salto un man bija skaidrs, ka viņš jāņem," par aktiera izvēli stāsta režisors Viesturs Kairišs. Mamonovs ir čekists un tā sauktais "negatīvai tēls", taču tieši Gunta neatvairāmā personība piešķir šim varonim cilvēcību. Nevarētu teikt, ka viņš ir krietns, taču prsasīgs gan. Īpaši pret savu sirdsdraudzeni Ziseli. Un Ansi intuitīvi uztver kā konkurentu, no kura vēlams tikt vaļā ar 1941. gadā čekistiem pieejamām metodēm.

Bite (lomā Māris Susējs)

Vienkāršs latgalietis, kuram dzīvē nesanāk tikt uz augšu. Cik tad ilgi var pie ebreju tirgotāja strādat par sētnieku. Gan darbība vietējā aizsargu organizācijā, gan vēsturiskās kataklizmas paver iespējas mainīt savu dzīvi uz labo pusi. Tam pāri pārklājas vēl čekistu vardarbība pret brāļa ģimeni. Mazais provinces cilvēks ar ambīcijām. Bites tēls atgādina, ka laikā, kad ir jāizdara neiespējamas izvēles, ir ļoti viegli pieņemt nepareizus lēmumus.

Filmas režisors Viesturs Kairišs filmu veido kopā ar saviem ilggadējiem radošajiem partneriem – mākslinieci Ievu Jurjāni un operatoru Gintu Bērziņu. Studijā Ego Media producēto filmu finansē Nacionālais kino centrs, arī Lietuvas un Čehijas kino institūcijas; atbalsta Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes un citu Latgales pilsētu pašvaldības, arī Latvijas Finieris, Circle K, Merrild, Salmo, Tvaikonis un citi.

Filmas izplatītājs Latvijā ir ACME Film, kas arī piedalās filmas finansēšanā. Vairāk par filmu un tuvākajiem seansiem: pilsetapieupes.lv

Filmas TREILERIS:

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 09.10.2020 - 30.10.2020 Raiņa māja Berķenelē TAKA
Berķeneles pusmuižā pagājusi Latvijas izcilā dzejnieka, tulkotāja, drāmas meistara, politiskā un sabiedriskā darbinieka Raiņa (1865 – 1929) | Skatīt vairāk
Latvija
Višķu amatnieku ciems TAKA
Višķu amatnieki apmeklētājiem piedāvā maršrutu pa ciemu, kas sevī ietver iespēju interesanti pavadīt brīvo laiku. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 22.10.2020 - 29.10.2020 Cēsu rudens restorānu nedēļa 2020 Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
No 31.10. līdz 8.11. Cēsīs jau trešo gadu notiks Cēsu rudens restorānu nedēļa. Cēsniekiem un viesiem būs lieliska iespēja baudīt gardu maltīti 6 | Skatīt vairāk
Nīcgales Lielais akmens TAKA
Nīcgales Lielais akmens ir vislielākais pašreiz zināmais laukakmens Latvijā. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.32850409sec.