Iepazīsti skaistākās rudens dabas takas Igaunijā

Igaunijas dabas ainavās iezogas rudens – koku lapās, sēnēs un sārtās brūklenēs. Auniet kājās gumijas zābakus, mugursomā liekat termosu ar karstu piparmētru tēju un dodieties dabā. Igaunijas dabas takas izvijas caur nacionālajiem parkiem, mežiem, purviem un gar jūru. Daudzas no tām ir rekonstruētas un pieejamas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Kakerdajas purva pārgājienu taka

Šis ir viens no Kervemā (Kõrvemaa) lielākajiem augstajiem purviem. Purvu masīva teritorija aizņem aptuveni 1000 ha. Akačiem bagātā, gleznainā augstā purva spilgtākā iezīme ir tā divu pakāpju reljefs - divos atšķirīgos augstumos izvietotās akaču joslas. Pavasaros un rudeņos purvu apmeklē tūkstošiem ūdens putnu. Purva vidū plešas Kakerdajas ezers. Trīs ceturtdaļas kilometra attālumā no Kakerdajas ezera uz austrumiem atrodas 2,6 ha lielā sugām bagātā Hījesāres (Hiiessaare) purva sala, domājams, šī bija sena patvēruma un upurēšanas vieta. Uz kalna ir bijis arī upurēšanas akmens.

Keila-Joas parka dabas taka

3 km garā riņķveida Keila-Joas parka dabas taka vijas gar Keilas upes krastu un caur parku. Takas sākumā ir uzstādīta informācijas plāksne ar karti un vispārīgo informāciju, bet tālāk takas malā atrodamas vēl 8 plāksnes ar apskates objektu aprakstiem. Te norādīti Keila-Joas parka interesantākie dabas un vēstures objekti. Atjaunotas ir parka kāpnes un iekārtie tilti. Takas sākumā ir ierīkota autostāvvieta, bet takas malās novietoti soliņi, kur atpūtināt kājas. Apskatiet arī Mati Karmina siržu skulptūru, pie kuras janlaulātie piekarinas savas kāzu slēdzenes.

Viru purva mācību taka

Viru purva taka ir viena no vislabāk pieejamajām purva takām Igaunijā. Tās vijas garām Lahemā raksturīgajām mežu un purvu ainavām, un ir 3,5 km gara. Mācību taka iepazīstina ar purva floru, bijušajām smilšu kāpām, kalnu korēm un tīreļu mežiem. Taka vijas pa dēļu celiņu, takas vidū atrodas skatu tornis. Taka ir marķēta un uz tās ir norādes. Noderīga informācija: Līdz skatu tornim izveidotais dēļu celiņš ir piemērots arī braukšanai ar invalīdu ratiņiem. Arī piekļuve skatu tornim ir izveidota, rēķinoties ar īpašām vajadzībām.

Panga Pank (Pangas stāvkrasts)

Panga Pank (Pangas stāvkrasts) ir Rietumigaunijas un salu augstākais pamatiežu atsegums. Siluri klints ir plaša krauja, kas sākas no Gotlandes salas Zviedrijā, vijās caur Baltijas jūru, un paceļas virs zemes virsmas Sāremā rietumu piekrastē. Stāvkrasta augstākais punkts sasniedz 21,3 m, un tas stiepjas 2,5 km garumā. Pangas stāvkrasts slienas kā atsegts kaļķakmens mūris tieši no pludmales. Visaugstākajā vietā atrodas sena upurēšanas vieta, kur senos laikos nesti upuri jūrai. Dabas aizsardzības zonā ir valdzinoši skaists saulriets, šeit varat noorganizēt pikniku, vērot putnus, uzņemt skaitas dabas fotogrāfijas un šūpoties uz ciema šūpolēm.  Uz stāvkrasta ir dolomīta saules pulkstenis.

Oandu - Ikla šoseja

RMK pārgājienu ceļš ir pirmā pārgājienu taka, kas vijas cauri visai Igaunijai. 370 km garais ceļojums sākas Igaunijas ziemeļu daļā Lahemā nacionālajā parkā Oandu, vijās cauri biezajiem Kervemā mežiem un cauri vienai no iespaidīgākajām purvāju teritorijām Eiropā Somā nacionālajam parkam. RMK pārgājienu ceļš vijas cauri sešiem novadiem, 2 nacionālajiem parkiem un 9 aizsargājamajām teritorijām un beidzas Igaunijas-Latvijas robežas kontrolpunktā Ikla. Taka ir marķēta ar kilometru stabiņiem un norādēm, kas lieliski palīdz nenomaldīties no takas. Takas malās esošie informācijas stendi informē par mežsaimniecību, meža mantojumu, kultūru un atpūtu.

Alatskivi pārgājienu taka

Taka sākas Alatskivi vai pie Kalevipoega guļvietas. Taka ved gar Alatskivi pili un pils parku, stirnu dārzu, uzticības ozolu, avju tiltu, Kalevipoega guļvietu, Veskijerves ezeru un Lossijerves ezeru. Takas garums ir 4,5 km.  Takas sākumā ierīkotajā Alatskivi autostāvvietā var novietot 6 automašīnas, bet pie Kalevipoega guļvietas esošajā stāvvietā - 4 automašīnas. Uz takas ir uzstādītas 2 lielas informācijas plāksnes, Kalevipoega guļvietā ir baļķu kāpnes, 2 tilti, norādes un nelielas informācijas plāksnītes, kas iepazīstina ar aizsargājamās teritorijas atsevišķiem objektiem.

Kīdevas - Puises pastaigu taka

Taka atrodas Matsalu līča ziemeļu krastā un savieno Kīdevas un Puises ciemus. Takas galvenā daļa ir 2,6 km gara, sākot no Kīdevas sākumpunkta un iet caur birzi un atjaunotu pļavu, kur aug arī koki, līdz Lipres (Lõpre) ozolam. Ozola stumbra apkārtmērs ir 4m, augstums 20m. Ozolu tuvumā var atrast interesantas sēnes, var dzirdēt meža pūci un melno dzilnu. No ozola līdz Puisei ir 800m. Labi zināt: Vienā virzienā ceļš būs 3,4 km, laika vajag 2 stundas. Taka ir parasti sausa, Kīdevas Kalakilas (Kalaküla) ciemā ir telšu un ugunskura vieta.

Taevaskodas pastaigu takasq

Taevaskodas pārgājienu taka atrodas Ahjas upes senlejas ainavu aizsargājamajā teritorijā. Taka sākas pie Saesaares autostāvvietas un vijās apkārt pa abiem Ahjas upes krastiem, kur paveras gleznaini skati ar Mazās un Lielās Taevaskodas smilšakmens atsegumiem un alu avotiem. Pārgājienu takas sākumā ir informācijas stends ar takas un atpūtas zonas karti, bet uz takas norādes igauņu, angļu un krievu valodā. Apmeklētāji ar ratiņkrēslu pārgājienu taku var iepazīt līdz Mazajai Taevaskodai (turp-atpakaļ apmēram 2 km). Ievērībai: Sakarā ar nogruvumu pie Emalätte alas, apmeklētājiem ir slēgts pie Emalätte esošais pārgājiena takas posms.

Harilaiu dabas taka

Harilaiu pussala ir viena no skaistākajām un senākajām Vilsandi Nacionālā parka daļām, kas tiek aizsargāta kā interesanta faunas, floras un ģeoloģijas daļa jau no 1924. gada. Harilaiu pārgājienu takas sākas pie RMK Harilaiu atpūtas vietas autostāvvietas. Garākā, 10 km garā pilnībā marķētā taka vijas pa Harilaiu zemes šaurumu un tālāk virzās uz ziemeļrietumos esošo Kīpsāres bāku, tālāk pa kāpām līdz Kelbas zemesragam un atpakaļ uz takas sākumu. 6 km taka pussalas vidū nogriežas no garākās takas uz Hābades līča pusi un pievienojas garajai takai dienvidos. Kājas var atpūtināt un nakšņot teltīs pie Laialepa līča.  Iesakām iepriekš apciemot RMK Vilsandi RP informācijas punktu Lonā (Loona).

Bebru taka

Bebru taka sākas pie Somā (Soomaa) Nacionālā parka apmeklētāju centra un ved cauri mežam līdz bebru aizsprostiem un alām. Visas takas garumā var vērot bebru darbības pēdas - nogāztos kokus un saceltos aizsprostus. Takas beigu daļā interesi piesaista lielā augu daudzveidība. 

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::1.69479609sec.