2024. gada 28.–30. novembrī Ķīpsalā notiks starptautiskā izstāde “Tech Industry”, kas pēdējos piecus gadus pārliecinoši ir viens no Baltijas reģiona nozīmīgākajiem inženiernozaru pasākumiem. “Tech Industry 2024” pulcēs 253 uzņēmumus no 18 valstīm un sagaidīs vismaz 18 000 profesionāļus no visas pasaules, kas vēlas iepazīt jaunākās mašīnbūves un metālapstrādes nozares inovācijas. Vienlaikus norisināsies arī “Tech Industry” Biznesa un inovāciju forums, kura fokuss – Latvijas ražotāju piedāvājums jauniem eksporta tirgiem un spēja radīt augstas pievienotās vērtības produktus.
Reklāma
Latvijas mašīnbūves un metālapstrādes nozare pēdējās desmitgadēs piedzīvojusi ievērojamu izaugsmi. Nozares apgrozījums no 385 miljoniem eiro 2000. gadā ir pieaudzis līdz 2,7 miljardiem eiro 2023. gadā. Eksports šajā pašā periodā palielinājies no 272 miljoniem līdz 2,1 miljardiem eiro, kas apliecina nozares nozīmīgo lomu Latvijas ekonomikā. Īpaši strauja izaugsme ir bijusi no 2016. līdz 2023. gadam, kad vidējie ikgadējie pieauguma tempi bija rakstāmi ar divciparu skaitli. Vairāk nekā 80 % no Latvijā saražotās produkcijas tiek eksportēta uz 100 pasaules valstīm, taču galvenie eksporta tirgi ir Eiropa, īpaši Ziemeļvalstis – Zviedrija, Norvēģija, Somija un Dānija, kā arī Eiropas mašīnbūves centrs – Vācija.
Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas (MASOC) valdes priekšsēdētājs Toms Grīnfelds norāda, ka apmēram trešā daļa nozares uzņēmumu ir integrēti starptautiskajās piegādes ķēdēs, piegādājot komponentes un starpproduktus dažādiem industriālajiem sektoriem. Kā būtisku Latvijas uzņēmumu priekšrocību asociācijas vadītājs min tieši spēju pielāgoties klientu specifiskajām vajadzībām un radīt unikālus, individuāli pielāgotus risinājumus.
Gatavojas ražošanas izrāvienam
Lai gan iepriekšējā desmitgadē nozare augusi dinamiski, pēdējo divu gadu laikā to ietekmējuši ģeopolitiskie un ekonomiskie izaicinājumi. Krievijas agresija pret Ukrainu un ar to saistītās sekas ir veicinājušas izaugsmes tempu palēnināšanos visā Eiropā. Tomēr, kā uzsver Toms Grīnfelds, mašīnbūves un metālapstrādes nozarei raksturīga spēja atgūties pēc ekonomiskajiem satricinājumiem: “Mašīnbūves un metālapstrādes nozares attīstība ir cieši saistīta ar situāciju citās ražošanas nozarēs, un izaugsmes bremzēšanās ģeopolitiskās situācijas ietekmē mūsu nozarē vērojama visā Eiropā. Taču labā ziņa ir tāda, ka mašīnbūve un metālapstrāde ir neaizvietojamas nozares, – periodiem ar zemāku izaugsmi vienmēr seko straujš izrāviens, kas kompensē ražošanas apjomu kritumu iepriekšējā periodā, tāpēc šobrīd nozare gatavojas intensīvākai ražošanai nākotnē.”
Produkti ar augstu pievienoto vērtību
Latvijā mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmumi izceļas ar augstu inovāciju līmeni, kas bieži vien ir tieši saistīts ar augstākas pievienotās vērtības produktu izstrādi. Asociācijas apkopotā statistika rāda, ka aptuveni trešdaļa nozares uzņēmumu koncentrējas uz unikālu produktu izstrādi, kas rada konkurences priekšrocības starptautiskajos tirgos. Šāda stratēģija ļauj nostiprināt savas pozīcijas ne tikai kā starpproduktu piegādātājiem, bet arī kā būtiskiem spēlētājiem inovatīvu tehnoloģiju izstrādē.
Toms Grīnfelds uzsver, ka tieši investīcijas jaunās tehnoloģijās, automatizācijā un mākslīgā intelekta risinājumos palīdz uzlabot nozares uzņēmumu efektivitāti un konkurētspēju. No vienas puses, uzņēmumi turpina investēt automatizācijā un digitālos risinājumos, lai celtu savu ražošanas produktivitāti. Un vienlaikus daudzi uzņēmumi investē pētniecībā un jaunu produktu izstrādē, tādējādi piedāvājot tirgū jaunus produktus un tehnoloģijas, kas palīdz automatizēt procesus, samazināt energoresursu patēriņu un ietekmi uz vidi klientiem daudzās citās nozarēs, piemēram, modernizētas kokapstrādes iekārtas, unikālus risinājumus enerģētikas sektoram un pat militārās tehnikas izstrādi.
Mašīnredzes iekārtu ražošanas līderi Baltijā
Viens no spilgtākajiem inovāciju līderiem ir Latvijas uzņēmums “Zippy Vision”, kas būvē skenerus un citas mašīnredzes iekārtas. Šīs iekārtas spēj mērīt un optimizēt koksnes apstrādi pēc dažādiem parametriem, ieraudzīt pat mazāko kokmateriāla defektu, kas cilvēka acij var palikt nemanīts, un piedāvāt labāko zāģēšanas risinājumu izejmateriāla zuduma samazināšanai, kā arī vajadzības gadījumā dažādos kokapstrādes un ražošanas posmos efektīvi aizstāt cilvēku. Uzņēmums nozarē darbojas jau kopš 2017. gada, un augstākā līmeņa mašīnredzes iekārtu ražošanā citu konkurentu Baltijā tam nav. “Pateicoties šādiem inovatīviem risinājumiem, ko izstrādā uzņēmuma inženieru un matemātiķu komanda, “Zippy Vision” starptautiskajā tirgū var veiksmīgi konkurēt ar nozares grandiem, kas kokrūpniecībā darbojas jau daudzus gadu desmitus,” par uzņēmuma eksporta trumpjiem stāsta uzņēmuma līdzīpašnieks Gundars Kuļikovskis.
Militārā rūpniecība un starptautiskie projekti
Pēdējos gados vērā ņemama loma nozares attīstībā ir militārās rūpniecības sektoram. Latvijas uzņēmumi piedāvā dronu tehnoloģijas, modernus risinājumus aizsardzības sektoram un energoefektīvas iekārtas, kas tiek augstu novērtētas arī ārvalstu tirgos. Tā, piemēram, metālapstrādes uzņēmums “SFM Latvia” kļuvis par “Patria 6 x 6” bruņumašīnas šasiju piegādātāju Somijā bāzētajam starptautiskajam aizsardzības un tehnoloģiju uzņēmumam “Patria”. Uzņēmums piegādā detaļas arī citiem projektiem, piemēram, 8 x 8 bruņumašīnām, un militārās industrijas daļa šobrīd veido aptuveni 30 % no uzņēmuma apgrozījuma.
Procesu inženierijas sasniegumi
Lai gan 80 % mašīnbūves un metālapstrādes produkcijas nonāk ārvalstīs, ne mazāk nozare fokusējas uz pašmāju tirgu un Baltijas valstu reģionu. Piemēram, procesu inženierijas un ražošanas iekārtu projektēšanas un izgatavošanas uzņēmums “PERUZA” var lepoties ar lielu pieredzi pārtikas pārstrādes rūpniecībā, un tā ražotās iekārtas atrodamas tādos Latvijā pazīstamos uzņēmumos kā “Balticovo”, “Latvijas Balzams” un “Food Union”, veiksmīgi izkonkurējot ārvalstu iekārtu ražotāju piedāvājumu.
Izstāde un forums Ķīpsalā pulcēs nozares profesionāļus no 25 valstīm!
Trīs dienas Eiropas un pasaules vadošie iekārtu ražotāji izstādē “Tech Industry 2024” Ķīpsalā demonstrēs modernākās metālapstrādes un rūpnieciskās iekārtas darbībā, mašīnbūves un metināšanas iekārtas, elektroinstrumentus, gaisa plūsmu tehnoloģijas un hidrotehnoloģijas.
Vienlaikus ar izstādi norisināsies nozīmīgs “Tech Industry” Biznesa un inovāciju forums, ko rīko Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācija un Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1.
28. novembrī notiks Starptautiskā inženiernozaru konference, kurā piedalīsies dažādu valstu mašīnbūves nozaru profesionāļi, kas spriedīs par nozares nākotnes attīstības virzieniem un izaicinājumiem. Savukārt dažādu nozaru Latvijas kompetenču centri prezentēs savas inovācijas – sākot no automatizētiem risinājumiem vēja parku uzturēšanai līdz 3D printēšanas tehnoloģijas pielāgošanai aviācijas ražošanai. Dalībai konferencē var reģistrēties līdz pat 27. novembrim: www.techindustry.lv/lv/forum-registration
29. novembrī notiks Latvijas ražotāju un ārvalstu iepircēju B2B kontaktbirža jaunu starptautisku sadarbību veidošanai, kurā tiksies izstrādātāji, ražotāji, piegādātāji, potenciālie klienti un partneri. Šobrīd dalību kontaktbiržā ir apstiprinājuši 70 Latvijas ražotāji un 51 ārvalstu uzņēmējs no ASV, Austrijas, Dānijas, Itālijas, Somijas, Spānijas, Ukrainas, Vācijas, Ziemeļmaķedonijas un Zviedrijas. Pieteikšanās kontaktbiržai: https://ej.uz/TechIndustry_B2B
Detalizētu “Tech Industry 2024” pasākumu programmu skatiet: www.techindustry.lv/lv/events