Aivars Mackevičs: Kurš ir atbildīgs, ja lācis Latvijā saplosīs cilvēku?

Aivars Mackevičs: Kurš ir atbildīgs, ja lācis Latvijā saplosīs cilvēku?

Aivars Mackevičs, BalticTravelnews.com direktors: Lāči ir modušies! Igaunijā noticis nopietns incidents, kurā brūnais lācis uzbrucis velosipēdistam, kas brauca mājup pa Väike Maarja un Simuna ceļu virzienā uz Triigi ciemu. Uzbrukums noticis 10.04.2026 ap pulksten astoņiem vakarā, kad vīrietis atgriezās no veikala un pēkšņi pamanīja, ka viņam no meža malas tuvojas liels dzīvnieks. Lācis sāka viņu vajāt un panāca, velosipēdists aizsargājās ar iepirkumu somu, taču tas neapturēja dzīvnieku. Lācis nogāza vīrieti no velosipēda un turpināja uzbrukumu līdz brīdim, kad braucošs autovadītājs sāka skaļi signalizēt un ar trokšņa palīdzību aizbaidīja dzīvnieku. Cietušais guva nelielus miesas bojājumus un tika nogādāts slimnīcā.

Arī Latvijā lāču skaits tuvojas skaitlim 200 un tas rada satraukumu Latvijas lauku tūrismā, kur ir investēti ievērojami līdzekļi. Tieši pandēmijas laikā Latvijā sāka strauji attīstīties pārgājienu tūrisms, kur populārākās takas ir Jūrtaka, Mežtaka, Ezertaka vai Latvijas lielāko upju tuvumā. Ilgus gadus pārgājienu tūrismam traucējošais faktors bija ērces, bet tagad ir radies jauns izaicinājums, proti, lāči.

Latvijā juridiski neviens nenes it nekādu atbildību, ja savvaļas lācis uzbruktu cilvēkam. Vienīgi Valsts meža dienests un Dabas aizsardzības pārvalde var vērtēt situāciju un pieņemt lēmumu par vainīgā lāča nomedīšanu. Ja lācis Latvijā saplosīs cilvēku, par to juridiski neatbild neviens. Savvaļas dzīvnieku uzbrukumi tiek uzskatīti par neparedzamu dabas risku.

Latvijā līdz šim nopietni lāču uzbrukumi cilvēkiem nav bijuši bieži, taču dažādu atgadījumu skaists strauji aug. Mednieki un mežā gājēji arvien biežāk ziņo par svaigām pēdām, novērojumiem kamerās un arī tiešām vizuālām sastapšanām. Lācis pakāpeniski kļūst par daļu no mūsu ikdienas, proti, ne tikai medniekiem, mežsargiem vai dabas pētniekiem, bet arī sēņotājiem, ogotājiem, tūristiem un lauku iedzīvotājiem.

Rumānijā šobrīd mīt lielākā brūno lāču populācija Eiropā ārpus Krievijas, kur to skaits sasniedz 8000 ķepaiņu. Pēdējo 20 gadu laikā lāči Rumānijā nogalinājuši 26 cilvēkus un smagi ievainojuši gandrīz 300.

Igaunijas mednieki un dabas eksperti norāda, ka valstī brūno lāču populācija pēdējos gados ir ievērojami pieaugusi, sasniedzot jau 1400 lāču, un sastapšanās ar tiem kļūst arvien biežāka. Speciālisti skaidro, ka uzbrukumi cilvēkiem parasti notiek situācijās, kad dzīvnieks tiek pārsteigts vai jūtas apdraudēts, īpaši, ja tuvumā atrodas mazuļi.

Notikušais atkal aktualizē jautājumu par drošību meža teritorijās. Eksperti iesaka velobraucējiem un skrējējiem izvairīties no klusām meža takām krēslas stundās, kā arī pārvietoties uzmanīgi un radīt nelielu troksni, lai dzīvnieks cilvēku pamanītu laikus.

Baltijas valstīs sastapšanās ar lāci vairs nav reta parādība, un eksperti uzsver, ka cilvēkiem jābūt gataviem šādām situācijām ne tikai attālos mežos, bet arī piepilsētās un lauku teritorijās.

Sastopot lāci, jāatkāpjas lēni un mierīgi, nekliedzot un neskrienot, jo straujas kustības var izraisīt dzīvnieka instinktīvu vajāšanu. 

Jautājums ir un paliek aktuāls: kura amatpersona Latvijā būs atbildīga, ja savvaļas lācis saplosīs cilvēku?

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2026 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2026 1st-studio.com

 
Total Timed::0.46101189sec.