Ceļu satiksmes eksperiments: vai ātrais maksā vairāk?

Kas īsti nosaka auto ilgtspēju? Vai tās ir auto iebūvētās tehnoloģijas, autovadītājs vai šo abu faktoru mijiedarbība? Cik gatavi esam izmantot tehnoloģiju priekšrocības savā labā, un kādas tehnoloģijas būs pieejamas un vajadzīgas tuvākajā nākotnē, lai garantētu drošu un ilgtspējīgu braucienu? Apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) un Mapon īstenotajā satiksmes eksperimentā “Stūrē uz nākotni ilgtspējīgi!” noskaidrojam, vai ātra braukšana palīdz sasniegt ilgtspējas mērķus.

“Automašīnas kļūst arvien “zaļākas”, bet vai tikpat ilgtspējīga ir arī to īpašnieku domāšana? Ikdienā redzam, ka daudzi runā par atbildīgām izvēlēm, taču praksē, vismaz auto jomā, tādas izdara vien retais. Droši vien tas nav tikai nezināšanas vai negribēšanas dēļ, nereti pakalpojumu sniedzēji ierobežo savu klientu iespējas veikt atbildīgas izvēles, piedāvājot ilgtspējīgas ierasto produktu alternatīvas par krietni augstākām cenām. Taču tādas jomas kā braukšanas kultūra vai ātruma izvēle gan ir tikai un vienīgi paša autovadītāja rokās. Globālas pārmaiņas sākas ar maziem, taču apzinātiem soļiem, tostarp ar savu atbildības robežu apzināšanos, attieksmes maiņu un jaunu, ilgtspējīgu paradumu veidošanu ne vien individuālā, bet arī organizāciju līmenī,” norāda BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks.

Eksperimenta “Stūrē uz nākotni ilgtspējīgi” laikā diviem autovadītājiem tika dots vienāds 60 kilometru garš maršruts pa Rīgas ielām, kas varētu būt salīdzināms ar piegādes kurjeru ikdienas maršrutiem, jo pa pilsētu vajadzēja braukt krustu šķērsu, vairākkārt paviesojoties abos Daugavas krastos. Toties uzdevumi katram autovadītājam bija atšķirīgi: vienam visi kontrolpunkti jāizbrauc pēc iespējas ātrāk, otram – jābrauc ekonomiski.

Steidzīgais autovadītājs ceļā pavadīja 2 stundas un 8 minūtes, patērēja 7,5 litrus degvielas (jeb 12 litrus uz 100 km) un izraisīja 6 potenciāli bīstamas situācijas: vienu reizi strauji bremzēja, divas reizes pamatīgi paātrinājās un trīs reizes strauji brauca līkumā. Savukārt prātīgais autovadītājs ceļā pavadīja 2 stundas un 21 minūti, patērēja 6,6 litrus degvielas (jeb 10,6 litrus uz 100 km) un neizraisīja nevienu potenciāli riskantu situāciju.

“Rezultātā finišā starp abiem vadītājiem bija vien 13 minūšu starpība, kas ir aptuveni 10% no kopējā ceļā pavadītā laika. Patērētās degvielas daudzums steidzīgajam bija par nepilniem 15% lielāks, taču viņš (noteikumu robežās) savu automašīnu pamatīgi nodzenāja. Attiecīgi eksperimenta laikā iegūtie rezultāti gluži loģiski liek jautāt, vai 10% ieguvums laikā atsver degvielas patēriņu, tehnikas nolietojumu, stresu vadītājam, atšķirības CO2 izmešos un potenciāli riskantos momentus, kas bija saistīti ar strauju braukšanu līkumos un strauju bremzēšanu,” retoriski jautā Mapon Partnerattiecību pārdošanas nodaļas vadītājs Raivis Bondars.

Viņš atgādina, ka lielāks riepu nodilums, bremžu kluču, disku un citu detaļu nolietojums, kas paātrinās, braucot ne tik līgani, palielina gan auto uzturēšanas izmaksas tā ekspluatācijas laikā, gan arī samazina pēcpārdošanas vērtību. Tāpat jāņem vērā, ka vairāk patērētas degvielas nozīmē arī vairāk CO2 izmešu. Ja uzņēmums tēmē uz izmešu samazināšanu, nelīdzena, nelīgana un agresīva braukšana nepalīdzēs sasniegt ilgtspējas mērķus.

Lai izzinātu ilgtspēju veicinošu soļu ietekmi uz korporatīvo autoparku pārvaldības efektivitāti un Latvijas ceļu satiksmes drošību, atzīmējot sociālās iniciatīvas “Drošākais uzņēmuma autoparks 2024” 11. gadadienu, BALTA šā gada 10. decembrī plkst. 13.30 organizēs ekspertu diskusiju “Drošas satiksmes ABC: uzņēmuma autoparks pēc 5 gadiem”, kurai ikviens interesents ir aicināts sekot līdzi tiešraidē Drošības akadēmijas mājaslapā.

Atskata video uz satiksmes eksperimentu “Stūrē uz nākotni ilgtspējīgi” apskatei ir pieejams šeit.  

Atskata video uz satiksmes eksperimentu “Stūrē uz nākotni ilgtspējīgi” lejupielādei ir pieejams šeit.

Par sociālo iniciatīvu “Drošākais uzņēmuma autoparks”

Iniciatīvu "Drošākais uzņēmuma autoparks" īsteno BALTA sadarbībā ar Satiksmes ministriju. Tā uzsākta 2013. gadā ar mērķi ne vien godināt Latvijas uzņēmumus, valsts un pašvaldību iestādes, kuras īsteno savu autoparku pārvaldību, ievērojot augstākos korporatīvās atbildības principus, bet arī:

• sekmēt korporatīvajā vidē izpratni par droša uzņēmuma autoparka izveides un pārvaldības principiem;

• sekmēt droša autoparka pārvaldības labo praksi;

• informēt uzņēmējus par autotransporta nozares tendencēm un jaunākajiem, inovatīvākajiem risinājumiem ceļu satiksmes drošības uzlabošanai.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 06.01.2025 - 18.01.2025 "Prāta spēles" Alūksnē Alūksnes TIC
18. janvārī plkst. 12:00 Alūksnes Kultūras centrā startēs „Prāta Spēles” Vislatvijas erudīcijas čempionāta „Latvijas kauss 2025” pirmā | Skatīt vairāk
Latvija
Galvassāpju retrīts Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri
Trīs dienu retrīts tā ir iespēja pacientiem ar galvassāpēm izzināt un iepazīt arī nemedikamentozas metodes galvassāpju mazināšanai. Būsiet mīļi | Skatīt vairāk
no 515 EUR
Mūzikls bērniem “Īkstīte” Tukuma TIC
Jāņa Lūsēna un Normunda Beļska mūzikls bērniem “Īkstīte”. Februārī muzikālā pasaka krāšņā un iespaidīgā jauniestudējumā atgriezīsies | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 08.01.2025 - 22.01.2025 Iepazīsti Bauskas novadu gida pavadībā Bauskas TIC
Bauskas novadā katrā apskates objektā iepriekš piesakot tiek nodrošināti gida pakalpojumi (interesēties konkrētā objektā). | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::1.20687413sec.