Jauns gads – jauns es: kāpēc mums vajadzētu apņemties būt pieklājīgākiem autovadītājiem?

2023. gadā Latvijā tika reģistrēti 43235 ceļu satiksmes negadījumi un laupītas 148 dzīvības.1 Statistika ir skaudra arī globāli – Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka ik gadu ceļu satiksmes negadījumos bojā iet aptuveni 1,19 miljoni cilvēku.2 Jaunais gads, kad apņemamies īstenot jaunas ieceres, ir lielisks laiks, lai apdomātu un uzlabotu savu autovadīšanas kultūru, tādējādi padarot gan pārvietošanos sev un apkārtējiem patīkamāku, gan arī nonākšanu galapunktā drošāku. Viedokli pauž Daina Kantāne, AVIS pilna servisa līzinga departamenta vadītāja.

Jāizvērtē sava kultūra uz ceļa

Mūsu uzvedībai ir cieša saistība ar kultūru un paražām, taču ne vienmēr – agresiju un nepieklājību var ietekmēt arī stress, grūtības personiskajā dzīvē, pārgalvība, nesakārtota infrastruktūra, negatīva un nepatīkama pieredze situācijās, kuras pieredzētas jau iepriekš. Agresija ir ne tikai ātruma pārsniegšana, bet arī jebkura cita veida rīcība, kas apkārtējiem liek justies neērti vai rada pat bailes. Viens no uzskatāmākajiem nepieklājīgas rīcības piemēriem ir mūsu reakcija, kad cits autovadītājs mēģina iekļauties satiksmes plūsmā. Vai ievērojam rāvējslēdzēja principu? Vai, redzot avāriju, ļaujam citiem autovadītājiem apbraukt šķērsli, kas atrodas viņu joslā? Vai mēģinām apslāpēt agresīvo reakciju pret lēnākiem un piesardzīgākiem ceļu satiksmes dalībniekiem? Šie ir tikai daži jautājumi, kurus vērts apdomāt autovadītājiem, lai izvērtētu savu tolerances līmeni uz ceļa.

Situācijas uzlabošanā jāiesaistās visiem

Sabiedrībai nav jābūt pieņemošai, sastopoties ar agresīviem autovadītājiem. Ir vairākas valstis, kurās par agresīvu braukšanu, piemēram, distances neievērošanu, strauju un biežu joslu maiņu, tiek piemērots sods. Nesen veikta aptauja liecina, ka 68% Latvijas autovadītāju mēdz braukt agresīvi.3 Lai nepieļautu, ka visatļautība kļūst par uzvedības normu, autovadītājam jāapzinās agresijas riski un iespējamās sekas.

Cilvēku attieksmes un uzvedības mainīšanu var veicināt izglītošana un informēšana, kurā vajadzētu iesaistīties gan valsts pārvaldei, gan uzņēmumiem un medijiem, gan skolām un autoskolām, gan nevalstiskajām organizācijām un sabiedriskajiem aktīvistiem. Būtiski izglītot bērnus un jauniešus jau no agra vecuma, lai viņi gūtu izpratni par satiksmi gan kā mazaizsargātie ceļu satiksmes dalībnieki, gan kā topošie autovadītāji. Nepieciešams domāt arī par efektīvāku satiksmes plānošanu, nodrošinot labi organizētu infrastruktūru un satiksmes uzraudzību. Situācijas uzlabošanā jāiesaistās visiem, bet katram ir jāsāk ar sevi.

Labas etiķetes ieteikumi

Pavisam vienkārši žesti var būtiski uzlabot drošību un braukšanas pieredzi sev un citiem. Labas braukšanas kultūras praktizēšana var kalpot kā piemērs un iedvesma arī pārējiem autovadītājiem mainīt savus braukšanas paradumus.

    • Autostāvvietā novieto automašīnu izvēlētajā vietā pa vidu, lai citiem būtu pietiekami daudz vietas durvju atvēršanai.

    • Stāvot rindā un gaidot iespēju atsākt kustību, pārliecinies, ka neesi nobloķējis izbrauktuvi no mazākas nozīmes ceļa. Dod iespēju citiem autovadītājiem iekļauties satiksmē.

    • Atceries ievērot rāvējslēdzēja principu sastrēgumos, braukšanas joslu sašaurinājumā un avāriju vai šķēršļu apbraukšanā.

    • Ja intensīvā satiksmē kāds palaiž savā joslā vai ļauj izbraukt no mazākas nozīmes ceļa, pasakies. Šos pašus žestus vari izmantot, lai atvainotos, ja esi kļūdījies.

    • Ja brauc pa šoseju vai ceļu, kurā ir divas joslas, un redzi, ka blakus ir ieskriešanās josla, no kuras cits autovadītājs mēģina iekļauties satiksmē, izvērtējot situāciju, pārkārtojies uz otro joslu, tādējādi ļaujot autovadītājam no ieskriešanās joslas nonākt pirmajā joslā.

    • Neizmanto skaņas signālu katrā situācijā, kura tevi aizkaitinājusi, un neizmanto signāltauri kā rīku agresijas izpaušanai. Lieto to situācijās, kurās tas patiešām nepieciešams.

    • Ja zaudē savaldību pie stūres, centies samazināt stresu un negatīvās emocijas. Apstājies tuvākajā atļautajā vietā, nomierinies un dziļi paelpo.

    • Tā vietā, lai atbildētu ar agresiju, labāk centies izvairīties un ignorēt agresoru. Neveido acu kontaktu un neņem vērā viņa žestus. Ievēro distanci, dod šim autobraucējam ceļu un turpini savu braucienu ar vēsu prātu.

    • Nebrauc zem atļautā ātruma pa kreiso, malējo joslu, lai neizprovocētu agresiju citos satiksmes dalībniekos. Ja kādu apsteidzi, centies pēc iespējas ātrāk atgriezties labajā joslā.

Lai apņemšanās saglabātos arī pēc janvāra, ir jāpieliek pūles – tad jaunie paradumi kļūs par ikdienas ieradumu. Vēlam, lai šogad mums izdotos uzlabot savu braukšanas kultūru!

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Liepājas skaņas Rundāles pilī 28.septembrī Bauskas TIC
Liepājas Simfoniskā orķestra metāla pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu ansamblis diriģenta Gunta Kuzmas vadībā atskaņos Viļņa Šmīdberga | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 13.09.2024 - 18.09.2024 Sajūtu vakars LVM Kalsnavas arboretumā Madonas TIC
18. septembrī ar jauku vakara pasākumu kopā ar apmeklētājiem tiks atzīmēta LVM "Kalsnavas arborētuma" dzimšanas diena | Skatīt vairāk
Gadatirgus Jaunpilī.  Tukuma TIC
aunpils pils laukums skanēs 29.septembrī, kad kā ierasts notiks krāšņs un jestrs rudens MIĶEĻDIENAS GADATIRGUS. | Skatīt vairāk
Raimonda Paula un Guntara Rača koncerts Tukuma TIC
Īpaši ģimenēm un mūsu mazajiem skatītājiem 6.oktobrī pulksten 14:00 piedāvājam apmeklēt Raimonda Paula un Guntara Rača jauno dziesmu programmu | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.47032714sec.