Foto: Latgales Kultūrvēstures muzejs
Autors: Inese Dundure
Avots: Latgales Kultūrvēstures muzejs
Līdz 2015. gada 10. novembrim Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē) apskatāma Līvānu stikla kausēšanas darbnīcas izstāde "Mirkļi stiklā", aicinot iepazīt stiklu kā plastisku materiālu un izstādes noslēgumā piedalīties stikla radošajā darbnīcā.
Līvāni ir pilsēta ar senām stikla mākslas tradīcijām, tāpēc izstādē apmeklētāju uzmanībai ir piedāvāti stikla izstrādājumi – dekori un interjera priekšmeti, šķīvji, rotaslietas, iedzīvinot materiāla pārvērtības, kas rodas to kausējot, slīpējot vai apstrādājot citā tehnikā. Iepazīt stiklu kā plastisku materiālu tagad var gan Līvānu mākslas un amatniecības centrā, gan arī Līvānu inženiertehnoloģiju un inovāciju centrā, jo tur izveidota stikla kausēšanas darbnīca. Līvānu pilsētā ir stingri apņēmušies saglabāt kādreizējās stikla fabrikas tradīcijas, kas līdz ar fabrikas slēgšanu pamazām tiek aizmirstas.
Reklāma
No Līvānu stikla fabrikas vēstures:
Līvāni jau izsenis ir bijusi stikla pilsēta, jo kopš 19.gadsimta beigām ir darbojusies Līvānu stikla rūpnīca. Pirmo reizi Līvenhofas (Līvānu) stikla fabrikas vārds dokumentos tika minēts 1887. gadā. Stikls Līvānos ar vairākiem pārtraukumiem tiek ražots līdz 2008.gadam, kad fabrika piedzīvo kārtējo bankrotu. Līdz uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanai no tā tika izvestas visas vērtīgākās ražošanas iekārtas nezināmā virzienā. Līvāniešiem izdevās nosargāt Līvānu stikla fabrikas muzeja kolekciju – iespaidīgu laikmeta liecību. Pašreiz kolekcija ir Līvānu novada pašvaldības īpašums. ES kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta ietvaros Līvānu stikla kolekcijai tika uzbūvētas un iekārtotas jaunas telpas Latgales mākslas un amatniecības centrā. Informācija no portāla: www.latgalesamatnieki.lv
Tagad, kad rūpnīca ir slēgta, cilvēkiem ir liegta iespēja iepazīties ar stikla apstrādes procesu. Tādēļ "Radošā apvienība "Perspektīva"" piedāvā stikla kausēšanas darbnīcu, kurā ikviens interesents var iepazīties ar rotaslietu un citu dekoratīvu stikla izstrādājumu radīšanas procesu. "Stikla kausēšanas tradīcijas ir senas un interesantas" – to, rādot stikla pērlīšu izgatavošanas procesu, uzsver māksliniece un darbnīcas vadītāja Inga Salmiņa. Māksliniece atzīst, ka stikla kausēšanas process ir ļoti radošs, jo izkausētam stiklam var piešķirt visdažādākās formas. Darbnīcā top stikla dekori un rotaslietas, un darbnīcas vadītājas plānos jau nākamās aktivitātes, kas rosinās jaunu mākslas priekšmetu tapšanu, savienojot stiklu ar citiem materiāliem, apgūstot jaunas stikla apstrādes tehnikas. Stikla šķīvju kausēšanas tehniku meistare apguvusi stikla mākslas darbnīcā Čehijā. Stikla kausēšanas darbnīca ne vien izglīto interesentus, bet arī popularizē Līvānus kā Stikla pilsētu.
Biedrība "Radošā apvienība "Perspektīva"" VKKF atbalstītā projekta "Stikls jaunā gaismā Latgalē" ietvaros izstādes noslēgumā 10. novembrī plkst. 12:00 piedāvā radošo darbnīcu, kuru vadīs meistare Inga Salmiņa. Darbnīcā dalībnieku skaits ierobežots (10-15 cilv.), iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. 64622464.
Izstāde atvērta:
otrdien, trešdien, ceturtdien, piektdien 10:00-17:00,
sestdien – 10:00-16:00,
svētdien, pirmdien – slēgta.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.