Autors: Ieva Krūmiņa
Avots: BalticTravelnews.com/architecturaldigest.com
Ceļotāju, tūrisma un vietējo iedzīvotāju acīs “Saint – Germain – des - Près” kalpo kā būtisks Parīzes apkārtnes arhetips. Pilna ar savu raksturu, šarmu un aizraujošu vēstures bagātību, 6. rajona apkārtne atrodas kreisajā krastā netālu no Sēnas upes.
Šajā kvartālā dzīvojuši neskaitāmi rakstnieki, mākslinieki un filozofi, kā arī šeit atradušās daudzas izdevniecības, muzeji, kafejnīcas mākslas galerijas, džeza klubi un universitātes kā arī citas nozīmīgas iestādes. Bet visa kultūra, kas dzimusi šajā apkārtnē, nebūtu šeit, ja vien nebūtu “Saint – Germain – des - Près” baznīcas, pie kuras agrākos laikos tika nodibināts ciemats.
Reklāma
Tā ir pilsētas vecākā baznīca un dinamiskās apkārtnes sirds. To pirmo reizi uzcēla karalis Klovis 543. gadā, un lai gan apmēram 500 gadus pēc tās uzbūvēšanas, baznīcas sākotnējā struktūra tika iznīcināta, tās pašreizējā struktūra ir saglabājusies jau vairāk nekā 1000 gadu garumā. Kamēr tā stāvējusi gadsimtiem ilgi, izdzīvojot ugunsgrēkus, un piedzīvojusi neskaitāmas atjaunošanas- baznīca jau sen ir traģiskā stāvoklī, un tai ļoti nepieciešama restaurācija.
Lai novērstu postījumus, kas laika gaitā radušies, daži kaislīgi amerikāņi ir apvienojušies, lai kopā mēģinātu savākt nepieciešamo finansējumu, kas nepieciešams, lai saglabātu baznīcu vēl daudzus gadus. Tā iemesla dēļ, viņi izveidoja bezpeļņas organizāciju.
Viens no grupas locekļiem ir Deivids Šeppe, programmas vadītājs un valdes loceklis. “Pateicoties tās vecumam, tajā ir ievērojama daudzveidīgu arhitektūras stilu kolekcija, sākot no romantisma līdz gotikai, līdz 19. gadsimta klasiskas atdzimšanai un modernismam, ” skaidro Šeppe. “Tas satur vēsturiskus un skaistus vitrāžas logus, no kuriem vecākajam ir 1000 gadu, kā arī neaizvietojamus mākslas darbus – mozaīkas, freskas, akmens grebumus, koka transeptus un vēl daudz ko citu.”
Francūži ir zināmi ar savu dedzīgo kultūras mantojuma sargāšanu, un, lai gan valdība ir devusi finansējumu atjaunošanai, ar to nepietiek, lai aptvertu daudzgadīgo projektu. Aptuveni 85% no aplēstajiem 6 miljoniem eiro, kas nepieciešami, būs jānāk no privātām rokām.
“Apmēram pirms 5 gadiem tika nolemts, ka ir pienācis laiks šo lietu pareizi īstenot, lai baznīca varētu stāvēt vēl 1000 gadus,” sacīja Šeppe. Fonds ir izstrādājis piecu fāžu plānu, kas atjaunos dažādas struktūras, sākot no freskām un vitrāžām līdz griestiem, kas piepildīti ar zvaigznēm un kapelai, kas nebūs pabeigta līdz 2022. gadam. Lai palielinātu finansējumu, Amerikas bezpeļņas organizācija ir sadarbojusies ar savu Francijas kolēģi, fondu Saint Germain des Prés saglabāšanai, kas strādā abās Atlantijas okeāna pusēs, lai atrastu ziedot gribētājus. Kopā viņi ir uzsākuši kampaņu, kas aicina patronus pārņemt vienu no 800 zvaigznēm, kas pēc tam tiks atspoguļota to digitālajā interaktīvajā kartē.
Restaurācijas centieni ir bijuši tikpat liela daļa no baznīcas vēstures kā pati baznīca. Franču revolūcijas laikā baznīca tika izmantota, lai uzglabātu šaujampulveri, kas, iespējams, ne pārsteidzoši, noveda pie liela sprādziena, kas iznīcināja lielu daļu no tās. 19. gadsimtā slavenais rakstnieks Viktors Hugo un viņa draugi daudz ieguldīja struktūras atjaunošanā, un to mini restaurācija 1840. gados bija pēdējā reize, kad kāds mēģināja to atjaunot. Daudzas desmitgades kopš tā laika pievienojās daudzi bojājumu vaininieki: mitrums un ūdens, vaļīgas flīzes šeit un tur, nolaidība laika gaitā un finansējuma trūkums.
Bet, lai gan darba ir daudz, abi fondi ir cerīgi un priecīgi satraukti par baznīcas restaurāciju. “Tas ne vienmēr ir reliģisks projekts; tas ir par arhitektūras saglabāšanu un atjaunošanu,” sacīja Šeppe. “Ikviens uzskata, ka šis projekts ir tik dziļi viņu sirdīs un vēlas būt daļa no baznīcas vēstures nākamajiem 1000 gadiem.”
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.