Autors: Mārtiņš Kaprāns
Avots: Lu.lv
Katrs desmitais Latvijas valstspiederīgais, kas pašlaik dzīvo Apvienotajā Karalistē, Covid-19 pandēmijas laikā ir apsvēris iespēju emigrēt. To atklāj Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētnieka Mārtiņa Kaprāna decembrī veiktā tiešsaistes aptauja, kurā piedalījās vairāk nekā 1500 respondentu.
Aptaujā iegūtie dati liecina, ka visbiežāk Lielbritānijas latvieši (53%) ir apsvēruši iespēju pārcelties uz Latviju, daudz retāk – uz citu valsti (18%), bet turpat trešdaļa no tiem, kas ir domājuši par emigrēšanu, nav bijusi prātā konkrēta valsts. Katrs trešais aptaujas dalībnieks (35%) ir arī norādījis, ka Covid-19 laikā no šā gada aprīļa līdz decembrim ir apmeklējis Latviju.
Reklāma
Tāpat aptauja atklāj, ka lielākajai daļai (54%) Latvijas valstspiederīgo pandēmijas laikā nav samazinājušies ienākumi, tomēr katrs ceturtais (24%) ir pieredzējis nelielu vai būtisku ienākumu kritumu. Vienlaikus 27% respondentu atzīst, ka Covid-19 laikā viņiem ir samazinājusies darba slodze, bet katrs piektais (21%) Lielbritānijas latvietis ir norādījis, ka strādājis attālināti. Turklāt trešdaļa no aptaujātajiem šogad ir saņēmuši Lielbritānijas valdības garantēto dīkstāves pabalstu (furlough scheme).
“Lai gan mēs nezinām, cik daudz Latvijas valstspiederīgo ir inficējušies ar koronavīrusu, iegūtie dati palīdz apjaust pandēmijas sociālekonomisko seku apjomu. Salīdzinošā analīze parāda, ka latviešu, kas Lielbritānijā dzīvo kopš 2000. gada, apmierinātība ar darba apstākļiem un atalgojumu ir būtiski sarukusi pandēmijas laikā,” skaidro aptaujas autors Mārtiņš Kaprāns. Taču viņš vienlaikus uzsver, ka Brexit radītā neziņa Lielbritānijas latviešus satrauc vairāk nekā pandēmijas sekas.
Apvienotā Karaliste ir starp Eiropas valstīm, kurās reģistrēts viens no augstākajiem Covid-19 inficēšanās rādītājiem. Aptaujas rezultāti gan liecina, ka tikai neliela Latvijas valstspiederīgo daļa (19%) satraucas par risku inficēties ar Covid-19 vai arī par iespēju zaudēt darbu pandēmijas rezultātā (23%). Tiesa, puse aptaujāto (51%), kuriem bērni mācās Lielbritānijas izglītības iestādēs, ir bažīgi par to, kādas sekas, Covid-19 atstās uz viņu bērnu izglītības kvalitāti. Tāpat respondentu atbildes liecina, ka samērā liela latviešu daļa (36%) neuzticas Lielbritānijas veselības aprūpes sistēmas spējai nodrošināt kvalitatīvu aprūpi ar Covid-19 inficētajiem pacientiem.
Apvienotajā Karalistē pašlaik dzīvo lielākā Latvijas valstspiederīgo kopiena, kuru pēc dažādām aplēsēm veido aptuveni 120 tūkstoši cilvēku. Tiešsaistes aptauja tika veikta SurveyMonkey platformā no 6. līdz 19. decembrim, izmantojot sociālās tīklošanās vietnes Facebook piedāvāto mērķauditoriju atlases metodi. Aptaujas notika latviešu un krievu valodā, un tajā bija aicināti piedalīties cilvēki, kas dzīvo Apvienotajā Karalistē, bet vienlaikus ir Latvijas pilsoņi vai arī jūtas piederīgi Latvijai. Kopumā aptaujā piedalījās 1518 respondenti. Aptauja tika veikta LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētnieka Mārtiņa Kaprāna pēcdoktorantūras pētniecības projekta „Baltijas migranti Lielbritānijā: adaptācijas stratēģijas un nākotnes scenāriji” (nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/103) ietvaros.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.