Autors: Marta Ciprusa
Avots: Komunikāciju aģentūra
20% Latvijas iedzīvotāju apgalvo, ka savā viedtālrunī uzglabā sensitīvus materiālus, un visnepatīkamākā viņiem būtu finanšu datu un privātu fotogrāfiju noplūšana publiskajā telpā, atklāj Samsung Electronics Baltics aptauja*. Līdz ar to ir būtiski parūpēties par drošības risinājumiem, lai šie sensitīvie dati nenonāktu nepareizajās rokās.
"Mūsdienās viedtālruņi ir kļuvuši par ērtiem ikdienas palīgiem, ar ko paveikt dažādus uzdevumus – sākot ar rēķinu apmaksu internetbankā, beidzot ar ģimenes fotogrāfiju uzņemšanu. Taču jāatceras, ka visas šīs ērtības pieprasa arī rūpīgus drošības pasākumus, lai viedtālrunī glabātie dati nenonāktu nelabvēļu rīcībā," brīdina Samsung Electronics Baltics tirdzniecības vadītājs Baltijas valstīs Māris Ķikāns.
Reklāma
Jautāti par to, kuru datu noplūšana publiskajā telpā būtu visnepatīkamākā, 33% atzina, ka tā būtu finansiāla rakstura informācija, 27% - privātas fotogrāfijas, bet 24% - privātā sarakste. Jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem visvairāk uztraucas par privātām fotogrāfijām (36%) un sarakstēm (30%), bet mazāk par finanšu informāciju (17%). Vecāka gada gājuma cilvēkus savukārt ievērojami vairāk satrauc finansiāla rakstura informācijas drošība (41%).
"Aptauja uzrāda vēl kādu interesantu faktu – tikai 5% respondentu apgalvoja, ka viņus uztrauktu profesionālās sarakstes noplūde publiskajā telpā. Tas, iespējams, norāda uz to, ka cilvēki nepietiekami nopietni uztver ar darbu saistītās informācijas drošību, tāpēc ieteiktu arī uzņēmējiem izglītot darbiniekus par iespējām aizsargāt profesionālās sarakstes un failus viedtālruņos," stāsta M. Ķikāns.
Viņš iesaka dažus vienkāršus veidus, kā parūpēties, lai nozaudēšanas vai nozagšanas gadījumā svešiniekiem nebūtu iespēja piekļūt datiem jūsu viedtālrunī un izmantot tos nevēlamiem nolūkiem:
• Noteikti izmantojiet vismaz vienu no viedtālruņa atbloķēšanas metodēm: PIN kodu, figūru, paroli, sejas vai pirkstu nospieduma atpazīšanas funkcijas. Tā varēsiet būt drošs, ka tikai jūs varat atbloķēt savu viedtālruni. Jaunā Samsung S10 viedtālruņa displejā ir iestrādāts ultraskaņas pirkstu nospieduma lasītājs, kas nolasa fiziskā nospieduma 3D kontūras, nevis tā 2D attēlu.
• Uzstādiet funkciju, kas paredz, ka tīkla uzstādījumus nav iespējams mainīt, ja telefons nav atbloķēts. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja ierīce tiek nozagta, zaglis nevar ieslēgt lidojuma režīmu, kas neļauj noteikt telefona atrašanās vietu no attāluma.
• Svarīgākos failus un lietotnes glabājiet slēgtā mapē. Samsung viedtālruņos ir pieejama īpaša "Secure folder" jeb drošā mape, kurai var piekļūt tikai ar kādu no jūsu izvēlētajām drošības metodēm. Mapē noglabātās privātās fotogrāfijas, video, pieraksti vai sarakstes aizsargās Samsung drošības platforma Knox, kas ir iestrādāta viedtālrunī jau mikročipa līmenī, tā gādājot par drošību augstākajā līmenī.
• Centieties neizmantot publiskos un ar paroli neaizsargātos Wi-Fi tīklus, jo ļaundari, kas pieslēgušies šim pašam tīklam, var pārtvert jūsu sūtītos datus, tostarp paroles, sarakstes un citus datus.
*Aptauju pēc Samsung Electronics Baltics pasūtījuma veica socioloģisko pētījumu kompānija "Norstat" 2019. gada martā, aptaujājot vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.