Foto: Baltictravelnews.com
Autors: Artis Spertāls
Avots: Baltictravelnews.com
Teju par tradīcīju kļuvušo akciju - ar kājām aiziet no Daugavas krasta līdz salai - Sv. Meinarda salai Ikšķilē - šogad varēs īstenot tikai pāris dienas - no 6. septembra līdz 8. septembrim.
Ūdens līmeni Daugavā starp Ķeguma HES un Rīgas HES, kur atrodas arī Sv. Meinarda sala, veic periodiski, bet ierasts - reizi gadā. Tas jāveic, lai nodrošinātu hidrotehnisko būvju uzturēšanu un drošību atbilstoši normatīvajiem aktiem, to apsekošanu, norāda "Latvenergo".
Reklāma
Ierasts, ka apsekošanas darbi (vai remontdarbi, ja tādi jāveic) norisinās ilgāku periodu (2017.gadā vairāk nekā pusotru mēnesi), taču šogad tās būs tikai pāris dienas, kuru laikā, visticamāk, ar "sausām kājām" līdz salai netikt - jo upes gultne nebūs izžuvusi. Tomēr, uzvelkot gumijas zābakus, varēs piedzīvot to īpašo sajūtu kad uz salu aizej ar kājām.
Kā vēstī "Latvenergo", ūdenslīmenis tiks samazināts pakāpeniski no 6.septembra, kas nozīmē, ka 6.septembra vakarā vai 7.septembrī sala būs sasniedzama. Ūdens līmeņa paaugstināšana līdz normas robežai norisināsies 9.septembrī.
Ikšķiles viduslaiku baznīca bija dievnams Ikšķilē, pašreizējā Svētā Meinarda salā. Baznīca un Ikšķiles viduslaiku pils ir vecākās mūra celtnes Baltijā un tā nosaukta Svētās Marijas vārdā.
Baznīca, Gotlandes akmeņkaļu vadībā, uzcelta ap 1184. un 1185. gadu, tās celtniecību ierosinājis katoļu sludinātājs Meinards. Iespējams, baznīca uzcelta koka vai mūra baznīcas vietā. 1186. gadā šī kļuva par bīskapa katedrāli, kad Meinards tika iecelts par bīskapu. 1202. gadā kļuva par Rīgas domkapitula draudzes baznīcu pēc bīskapa rezidences pārcelšanas uz Rīgu.
Vairākas reizes baznīca postīta karos, kā arī atjaunota, taču pēc pēdējās nopostošanas - Pirmā pasaules kara laikā, tā nav tikusi atjaunota. 1926. gadā tika izstrādāts atjaunošanas projekts, kuru nerealizēja, tāpēc līdz mūsdienām ir saglabājušās tikai baznīcas drupas, kurām veikta mūru nostiprināšana un konservācija.
Arheologa Jāņa Graudoņa vadībā viss arheoloģiskais komplekss tika izpētīts no 1968. līdz 1975. gadam. Pēc tam līdz 1976. gadam ap baznīcu un pili uzbērta mākslīga sala. 1999. gada sala tika nosaukta Svētā Meinarda vārdā. Sala pasludināta par svētvietu. Salā uzstādīts 10 m augsts metāla krusts un akmens altāris, pie kura visai bieži dodas tūristi un citi interesenti, kā arī cilvēki laulājas.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.