Autors: tourism.bauska.lv
Avots: tourism.bauska.lv
2018. gada 24. novembrī plkst. 14.00 Bauskas pils muzejā notiks Senā dzīvesveida skolas nodarbība. Šoreiz kopā izzinās tēmu par indēm un pretindēm 16. un 17.gs. Mūsdienās neizbrīna un neraisa aizdomas fakts, ja mūs pēc viesībām ar ēdienu baudīšanu un dzērienu malkošanu nomāc nogurums, galvassāpes vai pat vēdergraizes. Bet, kā tas būtu, ja jūs dzīvotu renesanses laikmetā, kad bija pat ieviests īpaši bīstams un atbildīgs amats – ēdiena un dzēriena degustētājs? Tas bija laiks, kad ziņkāre, ģenialitāte un zinātniskie atklājumi savijās ar intrigām, noziegumiem, politiku un traģēdijām.
Indes ne vien tika īpaši gatavotas ar mērķi nogalināt, bet arī ar nolūku lietotas kosmētiskajos līdzekļos, medicīnā un arī uzturā. Lai kaut cik sevi "pasargātu" no indēm, tika izgudrota, piemēram, Mediči pretindes eļļa, kuru nēsāja īpašā futrālī pie sirds. Pasākuma laikā izzinās šīs eļļas sastāvu un izgatavošanas procesu. 17.gs. tika izgatavota īpaša inde ar nosaukumu Aqua Tafina. Tās galvenais pielietojums bija nežēlīgs - lai sievas varētu atbrīvoties no sev nevēlamiem vīriem. Periodā no 1633.-1651. gadam ar šo indi tika nogalināti apmēram 600 vīriešu.
Reklāma
Indes un to pretindes pārsvarā izgudroja alķīmiķi. Viena no zināmākajām 16.gs alķīmiķēm bija Anna Maria Zieglerin (1550-1575), kuras dzimšana bija tikpat neparasta, cik viņas dzīves gājums. Meitene dzima priekšlaicīgi. Lai viņa izdzīvotu, to ietina mirušas sievietes ādā, kura iepriekš bija iebalzamēta. Tajā viņa tika turēta 12 nedēļas, līdz viņas ķermenis bija pietiekami attīstījies. Arī par viņas brīnumlīdzekļiem uzzināsiet pasākuma laikā.
Tiksimies ar jatroķīmiķi Jāni Teterovski. Renesanses laikmetā no arābu alķīmijas radās jatroķīmija jeb ārstnieciskā ķīmija, kas kļuva par pamatu vēlākai zinātniskai farmācijai. Jatroķīmiķi uzskatīja, ka cilvēka organismā notiekošajiem procesiem ir ķīmisks raksturs.
21.gadsimtā esam labi informēti un zinoši par indīgām vielām, kuras sastopamas mūsu ikdienā, līdz ar to zinām, no kā jāizsargājas. Mūsu zemē savvaļā vien sastopamas ap simt indīgo augu sugu. Piemēram: plankumainais suņstobrs, lielā strutene, indīgais velnarutks vai četrlapu čūskoga.
Biļetes iepriekš pārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauskaspils@bauska.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma. Sīkāka informācija pieejama mājas lapā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.