Foto: ekrānšāviņš no FB.com/Hunting.lv
Autors: Jānis Pēteris Bērziņš
Avots: Baltictravelnews.com
Lāču sastapšana Latvijas mežos kļūst aizvien ierastāka. Jūlijā rakstījām par kādas sēņotājas piedzīvojumiem Krāslavas puses mežā, kur pāris soļu attālumā satikts iespaidīga izmēra ķepainis.
Toties 2019. gada 31. jūlijā sociālajā tīklā Facebook Hunting.lv lapā ievietots Jāņa Egles uzņemts video, kurā redzams, kā lācis ar interesi apskata mednieku piekabes treileri. Vīri fonā iesmej, ka lācis laikam grib tikt ledusskapī. Ilgāk par minūti paskrāpējies pret kemperi, lācis dodas izpētīt abus līdzās esošos auto. Video uzņemts 10 kilometru attalumā no Valgas.
Reklāma
Atgādināsim, kā rīkoties, ja mežā sastapts lācis!
Latvijas valsts mežu mājaslapā mammadaba.lv ar padomiem dalījies Egils Ozols, kas ir kompetents medījamo dzīvnieku speciālists AS "Latvijas valsts meži", kas atbild par visas LVM Rekreācijas un medības struktūrvienības darbu.
Latvijas mežos mājo daudz dzīvu radību, tikai jāprot tās pamanīt. Ejot dabā, atcerēsimies, ka jebkurš savvaļas iemītnieks – arī kukaiņi un čūskas – ir dabai nozīmīgs. Dzīvniekus un putnus nevajag aiztikt vai citādi traucēt, īpaši laikā, kad tiem ir mazuļi.
Mežacūkas, aļņi vai Latvijā retumis sastopamie lāči cilvēkam mēdz uzbrukt arī neievainoti – aizstāvot savus mazuļus. Ja ieraugām šo dzīvnieku mazuļus, nekādā gadījumā tiem netuvojamies, bet bīstamo vietu ātri (tikai ne skriešus) pametam. Jāuzmanās, lai nenonāktu starp māti un mazuli, jo šāda situācija var provocēt mātes uzbrukumu. Parasti tomēr dzīvnieki cenšas izvairīties no cilvēka, kas tiem arī veiksmīgi izdodas, jo lielāka daļa cilvēku pa mežu pārvietojas pietiekami skaļi, lai tiktu izdzirdēti.
Ja tomēr gadās satikt lielu dzīvnieku, kas varētu būt bīstams, jāievēro daži padomi. Diezin vai uzbrukumus notiks spēji un negaidīti. Lielākoties dzīvnieks vispirms cenšas pretinieku izzināt un nobiedēt. Ja cilvēks izturas nosvērti un mierīgi, dzīvnieks parasti atkāpjas. Dzīvniekam nedrīkst skatīties acīs, jo šādu rīcību tas uztver kā izaicinājumu, kas provocē uzbrukumu. Satiekot dzīvnieku, kas gatavojas uzbrukt, cenšamies mierīgi atkāpties, nepagriežot dzīvniekam muguru. Atkāpjoties jau laikus noskatām piemērotu koku, lai vajadzības gadījumā tur meklētu patvērumu, un atslābinām somas siksniņas, lai to varētu ātri nomest.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.