Šogad Latvijas mežos baudāms riekstu gads

Atrodoties mežā, pievērs uzmanību parastajām lazdām (Corylus avellana). Kāpēc? Tāpēc, ka šogad, kā ne vienu gadu, lazdas ir pilnas ar riekstiem. Dāsni, jo dāsni riekstoti ir pat daudzi ēnainās vietās, cits citam blīvi līdzās augoši un nereti arī samērā jauni, izmēros necili lazdu krūmi.

Šķiet, it visur, kur vien pavasarī sārti vizēja sievišķo ziedkopu drīksnas, tagad greznojas vīkallapu ieskauti rieksti, – atbiruma pagaidām tikpat kā nav.

Lazdu rieksti atzīti par augstvērtīgiem, enerģētiski bagātiem cilvēku uztura produktiem, jo satur vairāk par 60 % riekstu eļļas, kas bagāta ar dažādām taukskābēm, relatīvi daudz riekstos ir arī olbaltumvielas, ogļhidrāti, dažādas minerālvielas, vitamīni (E un B grupas, A, C un PP vitamīni), kā arī šķiedrvielas.

Kas zina, kad sagaidīsim nākamo bagātīgo lazdu riekstu ražu?! Tas nenotiks ātrāk kā vismaz pēc trim gadiem. Un maz ticams, ka nākamā labā riekstu raža būs tikpat bagātīga, cik šogad...

Daļa to ļaužu, kuri neapšauba riekstu uzturvērtību, augustā un septembrī droši vien ne mazumu sava laika pavadīs lazdājos. Ieteikums šiem riekstotājiem: atstājiet arī sēklai un dzīvniekiem!

Kaut gan izplatītie kukaiņi - riekstu smecernieki, savu daļu no riekstu ražas jau būs apēduši. Katra šīs sugas sieviešu dzimuma vabolīte ik gadu jau laikus (jūnija nogalē, jūlijā) - tad,  kad rieksti vēl "zaļi", - ar savu tievo un zobaino snuķveidīgo smeceri pārzāģē lazdas sēklas čaumalu un iedēj riekstā vienu olu, no kuras izšķiļas smecernieka kāpurs, tautā dēvēts par "riekstu tārpu". Vasaras nogalē, kad rieksta kodols apēsts un tā ēdājs izaudzis, viņš izgrauž pāragri nobrūnējušajā rieksta čaumalā paprāvu caurumu, caur kuru pamet savu bērnistabu, nokrīt zemē un ielien zemsedzē vai augsnē.

Šī gada dāsnā riekstu raža noteikti iepriecinās arī čaklos riekstotājus - sīļus, riekstrožus un, protams, vāveres, kuri veido veido arī barības krājumus ziemai. Tādejādi viņi netieši kļuvuši par galvenajiem lazdu izplatītājiem.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Programma "Vesela mugura" Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri
Ja ikdienā veicat fiziski smagu vai sēdošu darbu, ja Jums ir sūdzības par hroniskām muguras sāpēm - šī programma būs piemērota. Mugura pateiks | Skatīt vairāk
Latvija no 440 EUR
Spoku vakars Zentenē: Raganu medības Tukuma TIC
Spēles, gardumi un biedējošas aktivitātes, bet pils pagrabs pārvērtīsies par šausmu stāstu un moku rīku valdnieku, atmosfēru papildinās | Skatīt vairāk
Izstādes Tukuma novadā oktobŗī Tukuma TIC
Māksla, trauki un figuriņas - tas viss un vēl vairāk oktobra mēnesī Tukuma novada izstādēs. | Skatīt vairāk
LĪDZ -100EUR ATLAIDE VASARA'26 ✈️ Coral Travel Latvia
Līdz 17.11. rezervē brīvdienas no VASARAS KOLEKCIJA 26' - Īpaši atlasītas ceļotāju iemīļotas viesnīcas, kvalitātes un cenas atbilstība. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::4.31276989sec.