Autors: Ilze Sarkanābola
Avots: Sif.gov.lv
Vai tu būtu gatavs prombūtnes laikā izīrēt savu mājokli ģimenei no Āzijas? Vai spētu sastrādāties ar priekšnieku no citas kultūras vai novēlēt veiksmi pensijas vecuma cilvēkam, kurš uzsāk studijas augstskolā?
Lai veicinātu izpratni par diskrimināciju un veidotu iekļaujošāku sabiedrību, it īpaši jauniešu auditorijā, Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) sociālās iniciatīvas “Izdevīgie ceļojumi” ietvaros izveidots interaktīvs tests, kas izaicina priekšstatus par Latvijas sabiedrībā joprojām izplatītākajiem diskriminācijas veidiem vecuma, invaliditātes un etniskās piederības dēļ.
Reklāma
Testu iespējams izpildīt interneta vietnē: https://izdevigiecelojumi.lv, izvēloties savu virtuālo galamērķi – ceļojumu laikā, izaicinošu vidi vai krāšņo pasauli. Testa atbilde sniegs iespēju noskaidrot, kas nepieciešams, lai ceļojums uz izvēlēto galamērķi izdotos lielisks un sagādātu pozitīvas emocijas.
Vecuma diskriminācija, kas bieži tiek dēvēta arī par eidžismu, ir izplatītākais no diskriminācijas veidiem Latvijā. Kā liecina Eirobarometra 2023 dati par diskriminācijas izplatību Latvijā, vecums, – personu uzskatot gan par pārāk vecu, gan par pārāk jaunu, – kā diskriminācijas iemesls nosaukts 44 % gadījumu. Domājot par personāla atlases situācijām, vecumu kā kandidātam neizdevīgu kritēriju ir norādījuši pat 52 % respondentu. Interaktīvajā testā ceļojums laikā izaicina priekšstatus par vecumu un identificē stereotipus, kam pakļauti dažādu paaudžu iedzīvotāji, kā arī piedāvā vienkāršus risinājumus, kā iejusties līdzcilvēku ādā un mācīties no viņu pieredzes.
Marita Akmeņkalne, satura veidotāja, TikTok sociālā eksperimenta “Pensionāra dzīve” autore un sociālās iniciatīvas “Izdevīgie ceļojumi” vēstnese dalās savā pieredzē: “Vecumā cilvēki bieži jūtas vientuļi. Veicot eksperimentu, kurā mēģināju iejusties “pensionāru kurpēs”, biju pārsteigta, cik cilvēks var būt pateicīgs un priecīgs par vienkāršu palīdzību, kas man neprasīja neko. Tavs uzmundrinājums, smaids, sveiciens, rūpes var padarīt kādu patiešām laimīgu.”
Savukārt ceļojums uz izaicinošu vidi ir tests par attieksmi pret cilvēkiem ar invaliditāti un viņu iekļaušanu sabiedrībā, lai saskatītu katra iedzīvotāja potenciālu ikdienā, darba un sociālajā vidē.
Kā liecina SKDS un Sabiedrības integrācijas fonda 2022. gadā veiktā aptauja, kopumā jauniešu auditorija ir atvērtāka dažādībai nekā citu vecuma grupu Latvijas iedzīvotāji, tomēr arī viņi iebilstu pret atsevišķām sabiedrības grupām savā darba kolektīvā – pret cilvēkiem ar garīga rakstura problēmām, romiem, musulmaņiem, bēgļiem un/vai patvēruma meklētājiem, cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem un etnisko minoritāšu pārstāvjiem.
Rihards Snikus, paraolimpiskais čempions un sociālās iniciatīvas vēstnesis, novēl līdzcilvēkiem kļūt saprotošākiem vienam pret otru. “Lai ikdienā ir vairāk labu lietu, ko otram pateikt. Apjautāties cilvēkiem, kā viņiem iet vai kā viņi jūtas, tā vietā, lai nosūtītu rakstisku ziņu brīdī, kad no otra kas vajadzīgs,” aicina Rihards Snikus.
SIF sociālā iniciatīva “Izdevīgie ceļojumi” radīta, lai pievērstu sabiedrības uzmanību dažādiem diskriminācijas veidiem un rosinātu sabiedrību un it īpaši jauniešus kļūt atvērtākiem, lai labāk izprastu izaicinājumus, ar kuriem saskaras līdzcilvēki – cilvēki ar invaliditāti, etnisko piederību, vecumu u. c.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.