Autors: Edeite Laime
Avots: Voluda.lv
Latgaliešu kultūras kustība “Volūda” izdevusi Evijas Piebalgas debijas darbu – literatūras un fotomākslas sajūtu kartītes par Latgali “Brīnumdārzs/Breinumu duorzs”. Izdevums ir kā atsevišķās lapaspusēs skatāma fotogrāmata un gan latviešu literārajā, gan latgaliešu rakstu valodā lasāmi teksti par sajūtām, pieredzi, lietām un vietām, vedot uz Latgali kā brīnumdārzu.
Darbu pie izdevuma “Brīnumdārzs/Breinumu duorzs”, kurā ir 36 kartītes, Evija Piebalga sāka aptuveni pirms desmit gadiem, padziļināti apgūstot analogās fotogrāfijas tehniku, fotogrāfijas vēsturi, fotogrāfiju atlases principus u. c. fotogrāfa Andreja Granta vadītājā lekciju un praktisko darbnīcu kursā “Foto meistardarbnīcā”. Tā tapis kartīšu komplekts, kurā apvienotas gan fotogrāfijas dažādās tehnikās – analogā un digitālā fotogrāfija, atjaunotas fotogrāfijas no ģimenes albumiem, ar viedtālruni fiksēti kadri no ikdienas sadzīves –, gan autores radīts teksts atbilstoši katras izvēlētās fotogrāfijas noskaņai kartītes otrā pusē, kas kopā veido vizuāli un tekstuāli daudzslāņainu vēstījumu atbilstoši mūsdienu “īslasīšanas” tendencēm – īsi, kodolīgi, viegli lasāmi, koceptuāli saistīti, taču reizē kartītes ir kā atsevišķas vienības.
Reklāma
Autore abas latviešu valodas rakstu formas – latviešu literāro un latgaliešu – apzināti ir sapludinājusi vienā veselumā, lai simboliski uzsvērtu un atgādinātu, ka mēs savā latviskajā dažādībā esam viens vesels. Asprātīgi, bet ar dziļu cieņu un latgalisko izjūtu – tā var raksturot “Brīnumdārza/Breinumu duorza” tekstus.
Izdevuma autore Evija Piebalga saka: “Ir tāds teiciens, ka katrā zīlē ir ozols. Un katrā cilvēkā ir stāsts. Brīnumdārzs ir tas, kā es redzu Latgali, kā es to esmu ieraudzījusi caur citu cilvēku, nejauši satiktu vai ļoti tuvu, stāstiem. Kā es to esmu ieraudzījusi savas ģimenes albumos vai caur savas kameras objektīvu. Kā es gribu par to pastāstīt citiem un kā es gribu, lai citi to ierauga. Kā latgalisko jūtam sevī, mēs, kas esam šejienieši. Par ko mēs viļņojamies, par ko bangojamies un par ko pasmejamies.” Evija nāk no Preiļu novada, bet šobrīd dzīvo Rēzeknē. Viņas ikdienas darbs saistīts ar pasākumu rīkošanu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā, kā arī iesaisti vietējo reģiona aktivitāšu spodrināšanā – apvienības “Latgalactica” radošās komandas organizēto pasākumu sērijā “Ziepas”, dažādās ar uzņēmējdarbību saistītos
notikumos un citās radošajās norisēs, kas rosina domāt plāšāk un novērtēt vietējo kopienu potenciālu.
“Brīnumdārzs/Breinumu duorzs” dizainere ir Liāna Merņaka, tekstu redaktore Inka, bet projekta vadītāja Edeite Laime. Jauno izdevumu sagatavojusi latgaliešu kultūras kustība “Volūda”, turpinot iesākto darbu jaunu Latgales autoru radošās darbības atbalstīšanā, reizē padarot plašāk pieejamu latgaliski izdoto literatūru. Kartīšu izdošanu finansiāli atbalstījusi Rēzeknes novada pašvaldība ikgadējā radošo darbu konkursā, kā arī Valsts kultūrkapitāla fonds caur kustības “Volūda” darbības atbalstu.
Jaunā izdevuma prezentācija paredzēta piektdien, 21. februārī, dizaina koncepta veikalā “Kabata” Rēzeknē (Krasta ielā 31), reizē svinot Starptautisko dzimtās valodas dienu. “Brīnumdārzs/Breinumu duorzs” pieejams latgaliešu kultūras kustības “Volūda” atbalsta platformā-veikalā http://voluda.lv, kā arī izdevums būs pieejams citās tirdzniecības vietās.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.