2009.gada ģeoloģiskais objekts – Sikšņu klintis [3]

Latvijas Petroglifu centrs jau otro gadu popularizējot ģeoloģiju un ģeoloģiskos dabas pieminekļus nominē Gada ģeoloģisko objektu. Par 2009.gada ģeoloģisko objektu izvēlētas Sikšņu klintis – dolomīta atsegums Gaujas krastā, Alūksnes rajona Virešu pagastā.

Sikšņu klintīs - ainaviskā Gaujas senlejas stāvkrastā līdz 8m augstā kraujā atsedzas dolomīti ar kramainu dolomītu (silicītu) starpslāņiem. Sikšņu klintis ir Daugavas svītas dolomīta atsegums, Buregu slāņu faciālais stratotips, valsts nozīmes ģeoloģiskais dabas piemineklis un ietilpst aizsargājamā ainavu apvidū „Ziemeļgauja” („Natura 2000” teritorijā).

2008.gadā apsekojot Sikšņu klintis tika apstiprināti ģeologu Viktora Grāvīša, Pētera Liepiņa un Vitālija Sorokina 20. gs. 70.-gadu novērojumi. Tika konstatēts, ka Sikšņu klintīs joprojām ir atrodami sīku kvarca kristāliņu saaugumi - drūzas. Šī ir viena no ļoti retajām vietām Latvijā, kur kvarcs ir kristalizējies kramainu dolomītu - silicītu starpslānī. Neparastie kvarca drūzu attēli iekļauti plakātā un brošūrā „Latvijas minerāli un ieži” (2008).

Diemžēl, atsevišķās vietās pie Vidagas ciemata Sikšņu klinšu apkaime ir stipri piemēslota. LPC organizēto Sikšņu klinšu nominēšanu par Latvijas 2009. gada ģeoloģisko objektu atbalsta LU Ģeoloģijas muzejs, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta administrācija un Virešu pagasta padome, kas gada gaitā organizēs izglītojošus pasākumus un talkas unikālā dabas veidojuma sakopšanai.

Pagājušā gadā ģeoloģiskais objekts bija smilšakmens atsegums – populārās Neļķu klintis, kas atrodas Salacas krastā pie Mazsalacas.

 

Īsi par Latvijas Petroglifu centru:

Latvijas Petroglifu centrs ir bezpeļņas, nekomerciāla sabiedriskā organizācija, kas nodarbojas ar dabas un senatnes izpētes un aizsardzības jautājumiem. LPC interešu sfērā ietilpst Latvijas ģeoloģisko objektu pētniecība, tai skaitā smilšakmens atsegumi, alas, dižakmeņi, un citi dabas objekti. Otrs darbības virziens ir senatnes – īpaši arheoloģijas – pieminekļi. Stingri iestājamies arī par vides aizsardzību. Organizācijas nosaukums atspoguļo vienu no noslēpumainākajiem Latvijas kultūras pieminekļu tipiem – petroglifu (ieraksti klintīs un akmeņos) pētniecību, un vienlaikus tas ir vienojošais elements starp ģeoloģiju un arheoloģiju. Biedrībā aktīvi darbojas dažādu zinātnes jomu profesionāļi – vēsturnieki, ģeoloģi, biologi.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

1 žviks žvaks 02/05/2009 12:53 ar šādām vietām bieži vien ir labāk, ka tās nav pieejamas plašai publikai

2 Ķaubis 02/05/2009 11:55 Objekts, kas vēl nepamatoti nav tūrisma firmu piedāvājumā. Interesants apvidus un ir ko redzēt!

3 Saņemts no: 78.84.1*.*** 01/26/2009 12:01

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Ziemassvētku ceļvedis "ZEM EGLĪTES" Cēsu TIC
Ziemassvētku gaidīšanas laikā tapis Cēsu novada Ziemassvētku dāvanu un sajūtu ceļvedis. Lielisks palīgs, lai ikviens varētu atrast iedvesmu un | Skatīt vairāk
Latvija
Grupas “Klaidonis” jubilejas svinības Tukuma TIC
Kantrīmūzikas koncerts un jaunā albuma prezentācija “Klaidonim 20”. | Skatīt vairāk
Ziemas pasaka Durbes pilī Tukuma TIC
Katrs no mums sapņos un iedomās ir iztēlojies savu Ziemas pasaku. Pavisam noteikti katrs stūrītis šeit piepildīts ar ticību un mīlestību, bet ko vēl? | Skatīt vairāk
Latvijas izaicinājums'25 sākas Veclaicenē Alūksnes TIC
Iesāc jauno 2025. gadu ar aktīvu atpūtu un ļaujies aizraujošu ainavu, cienījamu kilometru un izklaidējošu uzdevumu pilnā piedzīvojumā pašā ziemas | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::2.0661869sec.