No 2009.gada 20.marta līdz 19.aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs apskatāma izcilā koktēlnieka Jāņa Poļaka (1941-2008) daiļradei veltītā izstāde „Jānis Poļaks. Koktēlniecība. Konceptuālais dizains”.
Jānis Poļaks bija radoša un darbīga personība. Viņa dzīvē pamatdarbs pie daudzveidīgiem interjeru pasūtījumiem (sākotnēji kombinātā „Māksla, pēc tam radošajā darbnīcā SIA „Īve”) vairāk kā četrdesmit gadu garumā vienmēr neatraujami bija saistīts ar viņa radošo darbību. Izstādēs viņš sāka piedalīties no 1965.gada un ir bijis neskaitāmu izstāžu dalībnieks. Ilgus gadus ar aizrautību vadījis Latvijas Mākslinieku savienības Koktēlniecības sekciju.
Tieši pateicoties viņa idejām, darba sparam un iniciatīvai koktēlniecības nozare tika daudzpusīgi pārstāvēta nozares un kopējās lietišķās mākslas izstādēs; īpaši 20.gs. 70.- 90.gados, kad tika domāts par kopējo nozares tālākattīstību, tika pilnveidota amata prasme, tika aktualizēta koktēlnieka profesija.
Tieši Jānis Poļaks bija viens no tiem māksliniekiem, kas aizsāka meklējumus konceptuālā dizaina jomā koktēlniecībā – arī saturiskās ietilpības ziņā. Viņa konceptuālā dizaina idejas ar atsaucību uztvēra un tālāk attīstīja arī citi koktēlnieki. Tika iniciētas tematiskās izstādes Krēsls (1987), Durvis (1991), Gulta (2002), Skapis (2007), kurās pats mākslinieks vienmēr bija aktīvs dalībnieks un izstādīja oriģinālas idejas. Jāakcentē, ka lielu ieguldījumu mākslinieks deva Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja tapšanas procesā, gan ar padomu kā konsultants ekspozīcijas veidošanā, gan tīri praktiski - restaurējot 20.gs. 20.-30.gadu mākslinieku mēbeles.
Tomēr savu personālizstādi mākslinieks tā arī netika sarīkojis. Tāpēc šī izstāde būs unikāla iespēja iepazīt gan mākslinieka konceptuālā dizaina idejas, gan darbību koktēlniecībā un mēbeļu dizaina jomā, gan iepazīt mākslinieka devumu interjeru noformēšanā no 20.gs. 60.gadiem līdz 21.gs. sākumam. Izstādē izmantoti mākslas darbi no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijām, Rīgas pils, Zvārtavas pils un vairākām privātkolekcijām. Izstādi papildinās mākslinieka zīmējumi un mēbeļu skices no privātkolekcijām, kā arī fotomateriāls no dažādiem arhīviem.
Izstāde tapusi pateicoties Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, radošās darbnīcas SIA „Īve”, SIA „AGF Plus”, SIA „Jānis Straupe. Master Carpenter”, SIA „Silmežs” un daudzu privātpersonu (t.sk. Jāņa Poļaka audzēkņu) atbalstam.
Izstādes atklāšana 2009.gada 20.martā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Skārņu ielā 10/20, plkst. 17.00. Esiet laipni aicināti!
Velta Raudzepa, izstādes kuratore
___________________________________________________________________________________
RADOŠĀS TEKSTILMĀKSLAS DARBNĪCAS IETVAROS MUZEJĀ DARBOJAS:
TEKSTILAPDRUKAS JEB MADAROŠANAS DARBNĪCA – pēc iepriekšējas pieteikšanās
Kontakta tālruņi 7830907, 26408553.
Darbnīcu vada tekstilmāksliniece Inga Priedīte.
Darbnīcas dalībniekiem ir iespēja PAŠIEM SAVĀM ROKĀM PAGATAVOT APDRUKĀTUS GALDAUTUS, SEDZIŅAS, KREKLIŅUS u.c. interesantus tekstila izstrādājumus, izmantojot pazīstamā latviešu nacionālā stila veidotāja ANŠA CĪRUĻA un JŪLIJA STRAUMES ornamentālos motīvus vai izveidot savu ornamentālo risinājumu.
Dalības maksa: 2,00 Ls
VILNAS VELŠANAS DARBNĪCA – pēc iepriekšējas pieteikšanās.
Kontakta tālruņi 7830907, 26408553.
Darbnīcu vada tekstilmāksliniece Kristīne Rutka.
Darbnīcā ir iespēja apgūt vienu no vilnas velšanas paņēmieniem, veidojot nelielus priekšmetus no iegūtā filca materiāla. Šādā tehnikā darināts materiāls var būt loti daudzveidīgs: gan biezs, vēja necaurlaidīgs, gan arī ļoti plāns un gaisīgs. To var izmantot visdažādāko ieceru īstenošanā: smalku, vieglu apģērbu veidošanā, aksesuāru darināšanā, tekstilmozaīkas un polsterētas virsmas stepējumu veidošanā.
Dalības maksa 1,50-3,00 Ls.
KRĀSAINO SMILŠU DARBNĪCA – PĒC IEPRIEKŠĒJAS PIETEIKŠANĀS
Kontakta tālruņi 7830907, 26408553.
Darbnīcu vada Diāna Timofejeva un Agnese Balandina.
Krāsainās smiltis ir ļoti pateicīgs materiāls dizaina objektu veidošanai, darba iespēju daudzveidīgums aizrauj un spēj iepriecināt visus. Dalībniekiem tiek dota iespēja, izmantojot oriģinālas metodes, radīt krāsaino smilšu kompozīcijas plaknē, kā arī izveidot katram savu krāsaino smilšu bērumu stikla mēģenītē. DMDM piedāvā šo darbnīcu skolēnu grupām, veicinot krājuma pieejamību (pirms darbošanās, studējot ornamentu, kompozīciju vai citus mākslas, dizaina aspektus pamatekspozīcijā). Tomēr darbnīcā radoši darboties var jebkurš interesents, neatkarīgi no vecuma un sagatavotības līmeņa.
Dalības maksa 2,00 Ls.
JAUNUMS : SPIEDOGU DARBNĪCA – PĒC IEPRIEKŠĒJAS PIETEIKŠANĀS
No novembra muzejs piedāvā unikālu iespēju - audumu apdrukas darbnīcā strādāt ar koka apdrukas šabloniem no Indijas un Turcijas. Māksliniece iepazīstina ar tehnikas specifiku un izcelsmi.
Iespējams apdrukāt līdzi paņemtu kokvilnas audumu vai uz vietas iegādātu maisiņu vai salveti.
Darbnīca piemērota nelielām grupām, līdz 8 cilvēkiem.
Dalības maksa 2,00 - 2,50Ls.
MUZEJA DARBA LAIKI
Otrdien, ceturtdien, piektdien, sestdien, svētdien no 11.00 - 17.00
Trešdienās: 11.00 - 19.00; Pirmdienās: muzejs slēgts
Galerija „APSĪDA”
No 17.03.2009. – 31.03.2009.
Ruta Bogustova. Tekstilmāksla.
No 01.04.2009. – 15.04.2009.
Grāmatsējēju asociācija. Ādas mākslas iztāde.
(galerijas vadītāja: Dzintra Hāze; tālr.: 7830915, fax: 7830916)