Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vestibilos no 7. maija līdz 31. maijam būs skatāma izstāde “Vienotie Pavedieni”
Tekstilmāksla ir kļuvusi laikmetīga informācijas, pieredzes, materiāla pilnveidošanās substance. To pierāda tik ļoti daudzveidīgie – gan klasiskie, gan eksperimentālie tekstilmākslinieku darbi, apliecinot savu piederību gan vēsturiskumam, gan pasaules laikmetīgumam vienlaicīgi. Tradīciju rokraksti un tās klātbūtne neatkarīgi no valstiskās vai etniskās piederības veido skaistu, kultūras dziļumu apliecinošu tekstilmākslu bez robežām – sieviete tālā un pilnīgi atšķirīgā zemē rada izšuvumu, kas pēc tam aizceļo uz citām zemēm, nesot informāciju par savu darinātāju, gan arī par savu zemi vienlaikus. Izstāde-projekts VIENOTIE PAVEDIENI akcentē saikni starp Afganistānas sievietēm un pasaules māksliniekiem, vienojoties kopīgā projektā, pievēršot pasaules uzmanību tik būtiskajam un aktuālajam mazo valstu sociāli-ekonomiskajam aspektam.
Starptautiskā Vācijas – Afganistānas palīdzības projekta DAI (Deutch-Afghanische Initiative, German Afghan Initiative) ietvaros Lagmānas - Kabulas ziemeļu provinces sievietes tika aicinātas darināt nelielus izšuvumus (8x8 cm), kurus vēlāk pārdeva Eiropā, tādejādi nodrošinot viņām iespēju ievērojami uzlabot savu ģimeņu finansiālo stāvokli (plašāka informācija par Laghmān projektu www.deutsch-afganische-initiative.de ).
Šie nelielie izšūtie auduma gabaliņi nav uzskatāmi par pabeigtiem mākslas darbiem, tie drīzāk ir darbu sagataves, kurus iespējams iekļaut Eiropas mākslinieku topošos tekstildarbos. Tie ļoti labi noder izšuvumu un tekstilmozaīku papildināšanai un kalpo kā pamanāmi akcenti, koncentrējot skatītāja uzmanību. Izstādes koncepcija paredz, ka Eiropā radītam mākslas darbam jāturpina un reizē jāpapildina mazajā izšūtajā auduma gabaliņā ietvertā doma un attieksme, veidojot kultūru dialogu. Projekta rezultātā Eiropas mākslinieki radījuši pārsteidzošus mākslas darbus, kur savienojas ne tikai divas dažādas tehnikas, bet tīri simboliski arī divas atšķirīgas pasaules kultūras. Šādu tekstildarbu izstādes organizēšanas mērķis ir sekmēt interesi par citām kultūrām, būt atvērtākiem, meklēt interešu kopību un vienoties kopējā radošā garā un domā.
Projekta ietvaros paredzēts arī izveidot kopīgu dažādās valstīs konkursa kārtībā atlasītu darbu ceļojošu izstādi. Izstādi paredzēts parādīt Eiropas Savienības valstīs: muzejos, mākslas galerijās, arī dažādos ar tekstilmākslu saistītos pasākumos, piemēram, gadatirgos un festivālos.
Pateicoties LMA pasniedzējai, tekstilmāksliniecei Ainai Muzei, šis projekts ir nonācis līdz mūsu skatītājiem, iesaistot projektā gan jau pazīstamus tekstilmāksliniekus, gan arī jaunos, vēl topošos māksliniekus – Latvijas Mākslas akadēmijas studentus. Laikam tieši tāpēc šī izstāde ir tik interesanta, novatoriska gan tehniski, gan idejisko struktūru bagātinoša. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs ir lielisks atspēriena punkts šim projektam, kas palīdz savienot dažādu valstu mākslinieciskos meklējumus un sekmēt kultūras dialogu.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.