Autors: Andris Grīnbergs
Avots: Latvijas Petroglifu centrs
Latvijas Petroglifu centrs jau otro gadu popularizējot ģeoloģiju un ģeoloģiskos dabas pieminekļus nominē Gada ģeoloģisko objektu. Par 2009.gada ģeoloģisko objektu izvēlētas Sikšņu klintis – dolomīta atsegums Gaujas krastā, Alūksnes rajona Virešu pagastā.
2009.gada 15.maijā pie Sikšņu klintīm notiks izglītojošs pasākums – brīvdabas lekcijas, kuru laikā būs iespējams uzzināt daudz interesanta gan par Sikšņu klintīm, gan par Latvijas ģeoloģiju un dabas pētniecību. Pasākuma laikā notiks arī neliels pārgājiens no Vizlas upītes līdz Sikšņu klintīm un atpakaļ. Par klintīm un reljefu stāstīs Ziemeļvidzemes Biosfēras rezervāta vecākais ģeologs Dainis Ozols, bet par iežu veidošanos un fosīlijām – Latvijas Universitātes Ģeoloģijas muzeja speciālists Māris Rudzītis. Pasākuma sākums 15.maijā, pulkst.15.00 auto stāvlaukumā pie Vizlas tilta, netālu no Vidagas ciema. Papildinformācija – tālr. 26527214 . Aicināts ikviens, pasākums – bezmaksas.
Sikšņu klintīs - ainaviskā Gaujas senlejas stāvkrastā līdz 8m augstā kraujā atsedzas dolomīti ar kramainu dolomītu (silicītu) starpslāņiem. Sikšņu klintis ir Daugavas svītas dolomīta atsegums, valsts nozīmes ģeoloģiskais dabas piemineklis un ietilpst aizsargājamā ainavu apvidū „Ziemeļgauja” („Natura 2000” teritorijā).
LPC organizēto Sikšņu klinšu nominēšanu par Latvijas 2009. gada ģeoloģisko objektu atbalsta Latvijas Universitātes Ģeoloģijas muzejs, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta administrācija un Virešu pagasta padome.
Latvijas Petroglifu centrs ir nekomerciāla sabiedriskā organizācija, kas nodarbojas ar dabas un senatnes izpētes un aizsardzības jautājumiem. LPC interešu sfērā ietilpst Latvijas ģeoloģisko objektu pētniecība, tai skaitā smilšakmens atsegumi, alas, dižakmeņi, un citi dabas objekti. Otrs darbības virziens ir senatnes – īpaši arheoloģijas – pieminekļi. Stingri iestājamies arī par vides aizsardzību. Organizācijas nosaukums atspoguļo vienu no noslēpumainākajiem Latvijas kultūras pieminekļu tipiem – petroglifu (ieraksti klintīs un akmeņos) pētniecību, un vienlaikus tas ir vienojošais elements starp ģeoloģiju un arheoloģiju. Biedrībā aktīvi darbojas dažādu zinātnes jomu profesionāļi – vēsturnieki, ģeoloģi, biologi.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.