Foto: Valmieras pašvaldība
Maijā Valmieras Novadpētniecības muzeja Maršnera namā atklāta pastāvīgās ekspozīcijas „Teic man, Gauja, Valmieras stāstu!” senākā daļa, kas vēsta par notikumiem un dzīvi pilsētā no vissenākajiem laikiem līdz Viduslaikiem.
Ekspozīcija „Teic man, Gauja, Valmieras stāstu!” sastāv no trim daļām. Senākajā no tām ar dažādu moderno tehnoloģiju un uzskates līdzekļu – vaska figūru, dzīvnieku mulāžu un plaša digitālā materiāla palīdzību var uzzināt par Valmieras kā attīstītas viduslaiku pilsētas vēsturi līdz 18.gadsimta beigām. „Finansiāli šī ir dārgākā ekspozīcijas daļa, jo vēlējāmies to veidot ne vien vēsturisku, bet arī atraktīvu – ar iespējām apmeklētājiem ne vien skatīties, bet arī iesaistīties vēsturisko notikumu izzināšanas procesā,” saka Valmieras Novadpētniecības muzeja direktore Iveta Blūma. Ekspozīcijas senākā daļa veidota sadarbībā ar māksliniekiem Āri un Barbaru Smildzeriem, Kristapu Sūci un „Mākslas fabrikas Nr.7” kolektīvu par Valmieras pilsētas pašvaldības līdzekļiem un vairākos projektu konkursos no Valsts Kultūrkapitāla fonda un Eiropas Savienības Phare programmas piesaistītu finansējumu.
Valmieras Novadpētniecības muzeja vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa informē, ka ekspozīcija veidota, ievērojot hronoloģisko principu – no vissenākajiem laikiem arheoloģijā un etnogrāfijā, līdz jaunākajiem laikiem. „Tā noslēdzas 18.gs. beigās ar Johana Broces zīmēto Valmieras skatu, kas simboliski noslēdz lielu vēstures posmu pilsētas vēsturē – pēc postošajiem kariem Valmiera sāk atdzimt. Ekspozīcijas zālēs izmantoti arheoloģiskie priekšmeti no muzeja krājuma, apskatāma Valmieras pils un Pekas kalna vizualizācija, seno latgaļu māja, Hanzas laika tirgotāju laiva. Ekspozīcijas apmeklētāji varēs uzzināt, ka savulaik valmierieši bijuši ne vien pašaizliedzīgi karotāji, bet arī prasmīgi amatnieki, kad celta Valmiera, kā radies pilsētas nosaukums, cik karu un valdnieku te bijis, kā arī gūt atbildes uz daudziem citiem jautājumiem. Apmeklētājiem piedāvāsim iespēju informāciju aplūkot digitālā veidā skārienekrānos,” pastāstīja Ingrīda Zīriņa. Izmantojot ekspozīcijas materiālus, muzeja kolektīvs iecerējis veidot arī jaunas izglītojošās programmas, piedāvājot skolēnu grupām un ikvienam interesentam uzzināt vairāk par ieročiem, ēdieniem, apģērbu laika posmā līdz 18.gadsimta beigām.
Iveta Blūma piebilst, ka jaunu nosaukumu ieguvusi ēka, kurā izvietota pastāvīgās ekspozīcijas „Teic man, Gauja, Valmieras stāstu!” pirmā daļa. „Valmierā ar nosaukumu Sarkanā māja pazīstamo ēku tagad esam nodēvējuši par Maršnera namu. Ēku nosaucām nama arhitekta Maršnera vārdā. Ceram, ka valmierieši un pilsētas viesi pakāpeniski šo nosaukumu pieņems,” saka Iveta Blūma.
Informāciju sagatavoja:
Līga Tarbuna
Valmieras pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību speciāliste |
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.