Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstāde "Latvija Brīvības cīņu laikā.1918.–1921"

2009.gada 7. oktobrī, plkst. 15.00, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) Rīgas pilī Valsts prezidents Valdis Zatlers atklās jaunu izstādi, kas raksturos notikumus un laikmetu periodā no Latvijas valsts proklamēšanas 1918. gada 18. novembrī līdz 1921. gada 26. janvārim, kad pēc lielvalstu lēmuma sākās vispārēja Latvijas de iure atzīšana.

Izstāde veidota divās daļās. Viena daļa sagatavota mobilā formātā un vēlāk tiks izstādīta arī citos Latvijas muzejos, kultūras namos un skolās. Otra daļa sastāv no priekšmetiem un būs aplūkojama tikai LNVM. Abas izstādes daļas vienuviet Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā apskatāmas no 7. oktobra līdz 21. novembrim.

Kā laika liecība izstādē dominēs fotomateriāls – eksponēts ap 200 vēsturisku fotogrāfiju un dokumentu, kuru lielākā daļa plašai sabiedrībai līdz šim nav zināma. LNVM apskatei būs izlikti arī unikāli krājuma priekšmeti, piemēram, ordeņu, pastmarku un nozīmju projektu skices, kuras savulaik veidojuši latviešu mākslinieki Ansis Cīrulis, Konrāds Ubāns, Romāns Suta, vienīgā mūsdienās zināmā ieejas karte uz Latvijas Proklamēšanas aktu Latviešu Operā (tagadējā Latvijas Nacionālajā teātrī), u.c..

Izstādes mērķis ir atainot Latvijas valsts veidošanos, Brīvības cīņu svarīgākos notikumus (armijas izveidi, cīņas pret lieliniekiem, Cēsu kaujas, bermontiādi), bēgļu atgriešanos no Krievijas, kara postījumus, Latvijas naudas ieviešanu, izglītības un kultūras dzīvi un ikdienu. Izstādes veidotāji vēlējās ne vien izcelt Latvijas armijas, Brīvības cīņu un Lāčplēša Kara ordeņa 90 gadu jubileju, bet radīt kopainu par Latvijas valsts sākotni – vienu no vissarežģītākajiem posmiem Latvijas vēsturē. Šis laikmeta vispārinājums arī ir izstādes lielākā vērtība.

11. novembrī izstādi papildinās vienīgais zināmais Lāčplēša Kara ordeņa pilns komplekts, ko LNVM tradicionāli izstāda savās telpās Rīgas pilī tikai reizi gadā – Lāčplēša dienā. Šogad to varēs apskatīt arī vidzemnieki - 13. novembrī ordeņa komplekts būs apskatāms Cēsu vēstures un mākslas muzejā.

Izstādes darba grupa: LNVM direktora vietniece zinātniskajā darbā un projekta vadītāja Irīna Zeibārte (2009. gadā saņēma Kultūras ministrijas Gada balvu par grāmatas – fotoalbuma ,,90 Latvijas gadi” projekta koordinēšanu un sekmīgu realizāciju), vēsturnieki Aija Jansone, Inta Robežniece un Toms Ķikuts. Izstādes mākslinieks - Ģirts Boronovskis.

Izstādes „Latvija Brīvības cīņu laikā 1918. – 1921.” ceļojošā daļa būs apskatāma arī Vidzemē, Cēsu vēstures un mākslas muzejā (no 27. novembra līdz 17. janvārim), Kurzemē – Skrundas kultūras namā (no 29. janvāra līdz 12. februārim).

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Liepājas Mākslas forums Liepājas reģiona TIB
Šajā nedēļas nogalē – no 27. līdz 29. septembrim – tiks atzīmēta mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” desmitgade. | Skatīt vairāk
Karīna Tatarinova un Miks Akots Valmieras novada Tūrisma pārvalde
19. oktobrī, 18:00 uz dzīves svinēšanu kultūrtelpā Akustika ielūdz Liepājas teātra aktrise Karīna Tatarinova un klasiskās ģitāras virtuozs Miks | Skatīt vairāk
20 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 16.09.2024 - 12.10.2024 Rezervē vietas skolēnu rudens brīvlaikā! 1Travel
Vēl ir laiks iegādāties atpūtas paketes par labām cenām! Sazinieties ar mums, un mēs piemeklēsim labāko piedāvājumu tieši jums. | Skatīt vairāk
Nakts Velobums Liepājas reģiona TIB
27. septembris, solās būt īpaša, jo no pulksten 20 Liepājas ielas pārņems Nakts Velobums – velorogaininga sacensības, kas noslēgs aktīvo | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.84719801sec.