Autors: Ieva Raboviča
Avots: Veselības inspekcija
Veselības inspekcija informē, ka pēc jūlija sākumā veiktajām peldūdens kvalitātes pārbaudēm 51 oficiālajā peldvietā peldūdens kvalitāte atbilst prasībām un peldēties ir atļauts.
Savukārt, atbilstoši Rīgas domes pasūtītajam un finansētajam monitoringam neoficiālajās peldvietās augsta mikrobioloģiskā piesārņojuma dēļ noteikts aizliegums peldēties Daugavas peldvietā aiz putnu novērošanas torņa Dārziņu virzienā un noteikts ieteikums nepeldēties Daugavas peldvietās pie Grāpju pussalas un pie Maskavas ielas 206. Minēto peldvietu ūdens paraugos tika konstatēts paaugstināts zarnu enterekoku daudzums, kas ir viens no fekālā piesārņojuma indikatoriem.
Reklāma
Veselības inspekcijas speciālisti atgādina, ka aizliegums peldēties vai ieteikums nepeldēties liecina, ka, peldoties šādā ūdenī, ir lielāks risks saslimt ar kādu no ādas, gļotādas vai kuņģa - zarnu trakta infekcijas slimībām.
Ņemot vērā Zviedrijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūta apkopoto informāciju, kas liecināja, ka šogad neparasti agri Baltijas jūrā sākušas ziedēt zilaļģes un 25.jūnijā manītas arī Baltijas jūrā pie Ventspils un Sāremā salas, Veselības inspekcijas speciālisti šajās pārbaudēs šim faktoram pievērsa īpašu uzmanību. Pārbaužu rezultāti liecina, ka šobrīd oficiālajās peldvietās zilaļģu klātbūtne nav konstatēta, tomēr, ņemot vērā šā brīža labvēlīgos laika apstākļus, kas veicina zilaļģu vairošanos, un arī turpmāk prognozēto karsto laiku, speciālisti aicina iedzīvotājus izvērtēt peldvietas drošību, īpaši attiecībā uz zilaļģēm.
Zilaļģu savairošanos tādā koncentrācijā, kas varētu apdraudēt peldētāju veselību, lielāka iespējamība ir novērota iekšzemes ūdeņos, it īpaši ezeros un dīķos. Arī jūras ūdeņos zilaļģes ir sastopamas, taču parasti to apjoms piekrastē nav liels, un tās reti tiek izskalotas krastā.
Veicot peldvietas ūdens apskati, būtu jāņem vērā šādas zilaļģu savairošanās pazīmes:
- Sākumā, kamēr zilaļģes nav savairojušās lielā daudzumā, tās izskatās kā mazi zaļi vai dzeltenīgi punktiņi ūdenī.
- Jo lielākā koncentrācijā zilaļģes savairojas, jo ūdens kļūst biezāks, duļķaināks, krāsa var būt izteikti zaļa, var būt arī dzeltenīga vai dzeltenbrūna. Ūdens var pārklāties ar zilganzaļu plēvi un tam parādās neraksturīga smaka.
- Zilaļģēm atmirstot un sadaloties, krāsa kļūst neizteiksmīgāka, pelēkbrūna.
Ja tiek novērotas minētās pazīmes, aicinām iedzīvotājus šādā ūdenī nepeldēties un īpaši parūpēties, lai šādā ūdenī nepeldas bērni.
Ūdens kvalitāti 51 oficiālajā jūras un iekšzemes peldvietā Veselības inspekcija pārbauda visu peldsezonu – no 15. maija līdz 15. septembrim, ņemot ūdens paraugus peldvietās katru mēnesi. Pilnais oficiālo peldvietu saraksts atrodams Inspekcijas mājas lapā www.vi.gov.lv sadaļā "Vides veselība" – "Peldūdens" – "Peldūdens monitorings un informācija par tā kvalitāti", atspoguļots arī kartes veidā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.