Autors: Inese Ķikute-Tītmane
Avots: Sigulda.lv
Siguldas Jaunās pils salonā apskatāma Zigurda Zuzes darbu izstāde “Mākslinieks savai pilsētai un tautai”, kur izstādīti mākslinieka darbi no Turaidas Muzejrezervāta krājuma kolekcijas.
Piemiņas izstāde veltīta grafiķim, profesoram, aktīvam Atmodas notikumu dalībniekam, siguldietim, bijušajam Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas mācībspēkam Zigurdam Zuzem (1929-2003) viņa 95 gadu jubilejas gadā. Zigurds Zuze dzimis 1929. gada 25. augustā Rīgā, cēlies no siguldiešu dzimtas – tēvs – Latvijas pirmās brīvvalsts laikā Siguldas domnieks un pilsētas bibliotekas vadītājs, tāpat arī vecaistēvs bijuši siguldieši.
Reklāma
1980. gadu vidū Zigurds Zuze kopā ar grupu Siguldas radošās inteliģences pārstāvju aktīvi uzstājās republikas presē pret Siguldas pilsētas zaļās zonas piesārņošanu, pret rūpniecības objektu celtniecību Siguldā, par kultūras pieminekļu saglabāšanu. 1991. gada janvārī viņš kopā ar citiem Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējiem atradās uz barikādēm, apsargājot republikas valdības iestādes.
Zigurds Zuze par sevi:
"Sigulda ir mana dzimtene. Rīgā esmu nodzīvojis četrdesmit deviņus gadus, tomēr saikni ar Siguldu neesmu pazaudējis nekad. Tā bija brīnišķīga sajūta – no jauna atgriezties tēva mājās... Katram ir jābūt sava novada vērtības apziņai.
Jaunībā es gribēju studēt arhitektūru. Mans tēvs bija saistīts ar literatūru, bet mamma – liela rokdarbniece. Tēvs bija beidzis Olava komercskolu, vēlāk - arī Simferopoles aviācijas skolu. Dzimtas vēsturi esmu izpētījis līdz 18. gadsimtam. Jau skolas laikā man patika zīmēt, taisīju vietējām sienas avīzēm visādus ažūrus...
Atceros arī savu zīmēšanas skolotāju – viņu sauca Voldemārs Mednītis.
Siguldu ir gleznojis gandrīz katrs latviešu mākslinieks. Paradīzes kalnu taču arī padomju laikā nosauca par Gleznotāju kalnu. Droši varu apgalvot, ka Sigulda ir mana paradīze!"
Zigurda Zuzes 95. jubilejas gadā interesenti aicināti apskatīt daļu no Turaidas muzejrezervāta (TMR) Krājuma mākslas kolekcijas darbiem. Zigurds Zuze (1929–2003) – grafiķis, viens no izcilākajiem kokdzeluma, linogriezuma un oforta meistariem. Daiļrades galvenie virzieni ir stājgrafika un grāmatu grafika; veidojis ilustrācijas vairāk nekā 200 grāmatām, kā arī darinājis ievērojamu skaitu ekslibris – miniatūrgrafikas mākslas darbus, kas norāda grāmatas īpašnieku, ietverot viņa vārdu vai iniciāļus.
Izstāde noslēgsies augusta beigās ar īpašu pasākumu.
Izstāde Siguldas Jaunās pils salonā apskatāma līdz 25. augustam katru dienu no plkst. 9.00 līdz 19.00. Ieeja izstādē iekļauta Siguldas Jaunās pils apmeklējuma cenā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.