Autors: Evelīna Krieviņa
Avots: Videsfonds.lv
Ilgtspēja mūsdienās kļuvusi par būtisku prioritāti dažādās nozarēs, un tūrisms nav izņēmums. Zaļās Atslēgas ekosertifikācijas programma ir pasaulē vadošais standarts, kas sniedz vadlīnijas par vides aizsardzību, resursu efektīvu izmantošanu un ilgtspējīgu darbību tūrisma nozarē.
Līdz šim Zaļās Atslēgas sertifikāts ir piešķirts vairāk kā 6000 viesmīlības nozares uzņēmumu, pārstāvot 70 valstis. 2024. gada izskaņā sertifikāti tika piešķirti piecām jaunām viesnīcām arī Latvijā - Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel, Riga Islande Hotel, Ibis Riga Centre Hotel, Hestia Hotel Jugend un TRIBE Riga City Centre Hotel.
Reklāma
Kāds bija ceļš līdz Zaļās Atslēgas sertifikāta iegūšanai, un kāpēc tā iegūšana bija būtiska – par šo procesu un nozīmīgumu dalās viesnīcu pārstāvji:
Riga Islande Hotel pārdošanas vadītājs un vides koordinators Artūrs Melnieks: "Ceļš līdz Zaļās Atslēgas sertifikāta iegūšanai bija izaicinājumiem bagāts, taču aizraujošs posms. Esam lepni, ka, pateicoties kolektīva kopīgajam darbam un Vides izglītības fonda atbalstam, esam sasnieguši šo nozīmīgo mērķi. Apņemamies arī turpmāk sekot ilgtspējīgas uzņēmējdarbības principiem. Šis sertifikāts ir būtisks vairākos aspektos. Pirmkārt, tas stiprina uzņēmuma zīmola saistību ar ilgtspējību, veicinot pievilcību viesiem, kuri novērtē videi draudzīgu praksi, un stiprina esošo klientu uzticību. Otrkārt, tas simbolizē mūsu apņemšanos mainīt paradumus, lai veicinātu vides ilgtspēju, ietverot resursu taupīšanu un darbinieku iesaisti. Nemazāk svarīgi ir ilgtermiņa ieguvumi — izmaksu optimizācija, uzlabojot noteiktos kritērijus."
Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel ģenerālmenedžeris Daniel Baranowski: "Iegūt Zaļās Atslēgas sertifikātu vienmēr ir bijusi mūsu prioritāte. Tas apliecina uzņēmuma ilgtspējīgu pieeju un atbildību par apkārtējo vidi. Kā lielākā Radisson Hotel Group viesnīca Latvijā, mēs apzināmies savu ietekmi un iespēju kļūt par zaļās domāšanas līderiem tūrisma industrijā. Sertifikāta iegūšanai bija nepieciešama mērķtiecīga rīcība, tostarp atteikšanās no vienreizlietojamās kosmētikas un darbinieku apmācība zaļās domāšanas ieviešanā. Šis sertifikāts ir nozīmīgs gan mūsu viesiem, kuri novērtē ilgtspējīgu praksi, gan uzņēmumam, jo tas veicina resursu taupīšanu un inovāciju ieviešanu. Esam lepni par sasniegto un apņēmības pilni turpināt darbu ilgtspējas virzienā."
Ibis Riga Centre Hotel koordinatore Kristiāna Liepiņa: ‘’Zaļās Atslēgas sertifikāta iegūšana bija izaicinājums, kas atklāja daudzus aspektus, par kuriem ikdienā neaizdomājamies, bet kuri ietekmē vidi. Mēs kā kolektīvs apguvām vērtīgas zināšanas un veicām būtiskas izmaiņas. Šis sertifikāts ir nozīmīgs katram uzņēmumam, jo īpaši tiem, kuri ikdienā uzņem daudz viesu. Mūsu mērķis bija samazināt atkritumus un dzīvot saskaņā ar dabu. Tagad, iegūstot Zaļās Atslēgas sertifikātu, mēs esam lepni par sasniegto un aicinām arī citus uzņēmumus rīkoties dabai draudzīgi, lai kopā veidotu ilgtspējīgu nākotni!’’
Hestia Hotel Jugend reģionālais vadītājs Gatis Graudiņš: "Ilgtspēja sākas ar mūsu ikdienas rīcību. Mūsu viesnīcā aicinām ikvienu veikt atbildīgas izvēles — šķirot atkritumus, apdomīgi patērēt pārtiku un pārdomāt savus ieradumus. Esam ieviesuši ilgtspējīgus risinājumus, lai tie kļūtu par neatņemamu mūsu darbības sastāvdaļu un iedvesmotu citus rīkoties līdzīgi."
TRIBE Riga City Centre Hotel ģenerālmenedžeris Jānis Vālodze: "Sertifikāta iegūšanas process bija rūpīgs un prasīja detalizētu informācijas apkopošanu, taču to atviegloja sadarbība ar praktikantu no Stokholmas Augstskolas. Accor grupas globālais mērķis ir mazināt vides ietekmi, un ekosertifikācija ir viens no veidiem, kā šo mērķi sasniegt. Redzam, ka gan individuālie, gan biznesa klienti arvien vairāk novērtē viesnīcas ar eko sertifikātiem. Turklāt mums ir būtiski samazināt savu ietekmi uz vidi, un šis sertifikāts ir svarīgs solis šajā virzienā!"
Zaļās Atslēgas programmai var pieteikties uzņēmumi no sešām kategorijām - viesnīcas un hosteļi, restorāni un kafejnīcas, kempingi un brīvdienu parki, muzeji, tematiskie parki un centri, mazās tūrisma mītnes un konferenču centri. Lai uzņēmums pretendētu uz ekosertifikāciju, jāievēro 150 kritēriji 13 dažādās kategorijās, pievēršot uzmanību visiem ar vides pārvaldi un ilgtspējīgu attīstību saistītiem jautājumiem.
Lai pieteiktos nākamajai sertifikācijas kārtai Latvijā, pieteikuma anketa jāiesniedz līdz 2025. gada 15. janvārim. Pieteikuma anketa pieejama šeit. Ieinteresētajiem uzņēmumiem ir iespēja arī pieteikt konsultācijas un priekšizvērtējumu Zaļās Atslēgas programmas Nacionālajā koordinācijā.
Zaļās Atslēgas programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds (VIF), kas ir dibināts ar mērķi veicināt ilgtspējīgu attīstību ar vides izglītības palīdzību. VIF pamatktivitātes ir saistītas ar pasaules vadošās vides izglītības organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) programmu īstenošanu Latvijā.
Zaļās Atslēgas programmu Latvijā īsteno nodibinājums "Vides izglītības fonds" ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2024.-2026. gadā” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/63/2024).
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.