Autors: Dita Miķelsone
Avots: BalticTravelnews.com/Bbc.com
"Leciet! Leciet! Leciet! Atstājiet somas un glābieties!". Varēja dzirdēt trauksmi stjuartu balsīs, mēģinot nomierināt pasažierus, kad Emirates Airline Boeing 777-300 2018. gada aprīlī veica piespiedu nolaišanos Dubaijas Internacionālajā lidostā. Stjuarte saprata, ka pasažieriem vēl joprojām draud nāves briesmas, bet pasažieri iznieko laiku, mēģinot dabūt savas mantas no bagāžas nodalījuma virs sēdvietām.
Nav grūti saprast, kāpēc cilvēki tā dara. Bez brīdinājuma piespiedu nolaišanās kļūst par īstas dzīves drāmu. Lidmašīna sasveras, pazūd līdzsvars… Ir neiespējami saprast, kas īsti notiek! Ārkārtas gadījumā mums visiem iestājas instinkts ķert savu maku, pasi, telefonu, mājas atslēgas. Neviens īsti nevar paredzēt, kā rīkotos tik saspringtos apstākļos.
Reklāma
Emirates Airline lidmašīnas komanda sekoja visām norādēm un kliedza cilvēkiem, lai tie atstāj savas mantas.
90 sekunžu likums
Lidmašīnu vadītājiem ir jāparāda, ka viņi ir spējīgi, atbrīvot lidmašīnu 90 sekundēs, izmantojot tikai pusi no izejām.
"Pētījums rāda, ka lidmašīnas salonu uguns pārņem aptuveni 90 sekundēs!" paziņojis aviācijas eksperts Ešlijs Nuns. "Evakuācijas testos nav ierēķināts laiks, kurā cilvēki mēģina saglābt savas personiskās mantas.".
Efektivitāte, ar kādu lidmašīnas apkalpes komanda lika pasažieriem pamest lidmašīnu, izgālaba daudzu cilvēku dzīvības.
"Mēs esam ievērojuši, ka, lidmašīnai avarējot, cilvēki steidzas pakaļ savai bagāžai," norāda Ešlijs Nuns.
Pagājušā gada septembrī British Airways lidmašīna aizdegās uz skrejceļa Lasvegasā. Steigā pametot lidmašīnu, tāpat varēja novērot, ka daudzi cilvēki vispirms steidzas paņemt savu bagāžu.
2013. gada jūlijā lidmašīna no Āzijas avarēja Sanfrancisko. Arī šajā avārijā varēja novērot to, ka cilvēki nevis uzreiz glābjas paši, bet glābj savu bagāžu.
"Veiksmes atslēga, lai izglābtos, ir ātrums! Cilvēki, kamēr meklē savas mantas, procesu palēnina," uzsver Ešlijs Nuns. "Avāriju gadījumi ir ļoti stresaini un visiem ir sakāpinātas emocijas. Cilvēki baidās par savu dzīvību un mēģina izkļūt no lidmašīnas, bet dažreiz tas nav iespējams, jo kāds cits pasažieris meklē savu bagāžu. Šādās situācijās var rasties konflikti. Kā arī, piemēram, portatīvā datora stūris var pārplēst piepūšamo slidkalniņu, kas paredzēts, lai avārijas gadījumā cilvēki izglābtos."
Kāpēc cilvēki to dara?
"Psihologiem ir dažādas versijas par šo ieradumu, bet nav nekāda pētījuma. Nav iespējams laboritorijā izveidot pētijumu, kurā cilvēki tiek nostādīti dzīvības vai nāves situācijā," paskaidro Ešlijs Nuns. "Cilvēki vienkārši ir pieraduši paņemt savu bagāžu, kad lidmašīna piezemējas, neatkarīgi no tā, kādos apstākļos tas notiek. Vienādi rīkojas ļoti daudz cilvēki gan no Āzijas, gan Lielbritānijas."
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.