Sicīlija – Itālijas lielākā sala un viena no iespaidīgākajām Vidusjūras pērlēm – ir galamērķis, kurā ik uz soļa atklājas kontrasti un krāsas. Te satiekas seno civilizāciju mantojums, vēstures līkločus arvien stāstošas arhitektūras pērles, elpu aizraujošas dabas ainavas, vulkāniski plašumi un pasakainas pludmales. Sicīlja nudien ir unikāls ceļojumu galamērķis! Tūroperators “Novatours” ir apkopojis būtiskākos faktus, kas noderēs tiem, kas plāno vai apsver ceļojumu uz šo daudzpusīgo Itālijas salu.
Sicīlijas autentiskais šarms ir iemūžināts virknē straptautiski zināmu filmu un literatūras šedevru. Salu raksturo spēcīga kultūras identitāte, gleznainas ainavas un kontrastiem bagāta vēsture – no grieķu un romiešu pieminekļiem līdz baroka arhitektūrai un mafijas ēnas pusēm. Sicīlija nav tikai galamērķis – tā ir sajūta. Ir vērts iepazīt Sicīliju!
Reklāma
Fakti, kurus vērts zināt
Valoda - lai arī oficiālā valoda ir itāļu, lielākā daļa salas iemītnieku runā sicīliešu valodā. Tūristu iecienītākajās vietās komunikācija notiek angliski, īpaši viesnīcās un restorānos.
Nauda - eiro.
Laika zona - Centrāleiropas vasaras laiks (viena stunda atpakaļ no Latvijas laika).
Cenas - maltīte vienai personai vidējas klases restorānā izmaksā aptuveni 20–30 EUR, kapučīno – ap 1-2 EUR, 0.5 l ūdens pudele – ap 0.30 EUR.
Dzeramnauda - nav obligāta, bet tiek novērtēta. Par labu apkalpošanu pieņemts atstāt 5–10% no rēķina summas. Dažos restorānos rēķinā jau var būt iekļauta apkalpošanas maksa (coperto).
Transports - Sicīlijā visērtāk ir ceļot ar nomas auto, kas sniedz brīvību izpētīt salas kalnu ciematus, piekrastes ainavas un mazāk zināmas vietas savā tempā. Lielākajās pilsētās un starp tām darbojas arī sabiedriskais transports, taču tas var būt lēnāks un ne pārāk biežs. Ja ir plānots daudz būt kustībā, auto noma noteikti būs izdevīgāka izvēle.
Lidojuma ilgums - aptuveni 3.5 stundas no Rīgas.
Ieceļošana
Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Itālijā drīkst uzturēties bez vīzas 90 dienas pusgadā, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga, privāta vizīte vai tūrisms.
Latvijas pilsoņi var ieceļot Itālijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.
Tūroperators vērš uzmanību, ka ceļošanas noteikumi var mainīties, un aicna pirms plānotā ceļojuma pārliecināties par aktuālajām prasībām un/vai brīdinājumiem LR Ārlietu ministrijas mājaslapā (www.mfa.gov.lv)
Ko apskatīt un piedzīvot
Autentiski ciemati un vēsturiskas pilsētas. Sicīlijas šarms slēpjas tās krāšņajās pilsētās un mazajos ciematos, kur katram stūrim ir savs stāsts un reizēm arī kāds pārsteigums. Taormina, galvenokārt, ir pazīstama ar tās senatnīgo grieķu teātri, no kura paveras skats uz salas lepnumu - vulkānu. Tomēr pavisam nesen tā ieguvusi jaunu popularitātes vilni, jo tajā filmēta seriāla "The White Lotus" otrā sezona, ar to izceļot pilsētiņas fotogēniskumu un pulcējot ciemos seriāla mīļus.
Sirakūza ir slavena kā viens no antīkas grieķu kultūras centriem, tajā savulaik dzīvojusi virkne vēsturiski nozīmīgu personību, to skaitā arī matemātiķis Arhimēds, kas tieši šeit, atklājis galveno hidrostatikas likumu, izskrēja uz ielas kails un izsauca slaveno „Eureka!”. Pilsēta savus viesus apbur ar savu vēsturisko noskaņu un apskates objektu bagātīgo klāstu - viena no tām ir ala, ko dēvē par “Dionīsa ausi” – runā, ka tajā iespējams dzirdēt čukstus. Romantiskais piejūras ciematiņš Čefalu vilina ar savu zeltaino pludmali, šaurajām ieliņām un majestātisko Normāņu katedrāli, kas jau kopš 12. gadsimta rāmi noraugās jūrā. Katedrāles mozaīkas ir tik krāšņas, ka pat bērni uz mirkli piemirst par saldējumu.
Ciematiņu ir iemīļojuši arī pārgājienu cienītāji, kas var doties La Rocca kalnu takās. Tikmēr Palermo – Sicīlijas krāšņā galvaspilsēta – ir kā dzīvs muzejs zem atklātām debesīm, jo šeit bizantiešu mozaīkas, arābu arkas un baroka balkoni dzīvo harmoniskā juceklī. Ciemojoties pilsētā, noteikti ir vērts uzkāpt Palermo katedrāles skatu tornī, jo skats pāri pilsētai ir neaizmirstams. Un Palermo pārsteidz ar to, ka saldējumu tur ēd bulciņā – un piedevām brokastīs.
Vulkāns un piedzīvojumi dabā. Sicīlijas varenākais dabas brīnums – Etna – ir augstākais aktīvais vulkāns Eiropā, un tā virsotni iespējams sasniegt ar pacēlāju, džipu vai dodoties pārgājienā - lai kāptu virsotnē, būs nepieciešama gida pavadība. Pārgājienu entuziastiem Sicīlija ir pasaku galamērķis, jo salu caurvij blīvs takojums - lielākā daļa no tām ir seni reliģiskie ceļi vai svētceļnieku maršrutus, kas mūsdienās ir pārveidoti par tūristu takām. Daži maršruti stiepjas desmitiem kilometru, citi pilnībā šķērso salu. Ļoti iecienīti ir pārgājieni Nebrodi dabas parkā, kas dod iespēju vērot savvaļas dzīvniekus un baudīt mierpilnas pastaigas pa priežu mežiem un kalnu takām. Diezgan atšķirīgu pieredzi piedāvā Madoniju kalnu masīvs, kas ir mazāk zināms, bet pārsteidz ar savām zaļajām ainavām, vēsturiskajiem ciemiem un tradicionālajām siera darītavām. Dabas mīļotājiem ieteicams apmeklēt arī Alkantaras aizu ar tās kristāldzidro upi un unikālajiem bazalta iežiem – šeit iespējami gan mierīgi pastaigu maršruti, gan ūdens aktivitātes.
Paradīzes pludmales. Sicīlijā jūra un pludmales vilina ik uz soļa, taču īpaši izceļas piekraste ap Čefalu un Taormīnu. Čefalu lutina ar plašu, zeltainu smilšu pludmali tieši līdzās gleznainai vecpilsētai. Apmēram 15 minūšu ilga auto brauciena attālumā no Čefalu atrodas cita apburoša, zeltainu smilšu pludmale - Salinelle - kas piemērota mierīgai atpūtai, apmēram stundu ilga brauciena attālumā atrodas viena no iespaidīgākajām Sicīlijas vindsērfinga top pludmalēm Capo D’Orlando. Savukārt burvīgā klinšu pilsētiņa Taormina vilina ar burvīgām pludmalēm tās pakājē. Apmēram 20 minūšu ilga auto brauciena attālumā ir klinšu ieskauta Mazzaro pludmale, aptuveni tik pat ilga brauciena attālumā ir Isola Bella – neliela pludmale ar burvīgu ainavu uz jūrā esošu salu un neticami dzidru ūdeni, kas piemērota snorkelēšanai, savukārt apmēram 30 minūšu attālumā atrodas dzīvīgā Giardini Naxos, kur var baudīt gan sauļošanos, gan ūdenssporta aktivitātes ar Etnas panorāmu fonā.
Ko nogaršot
Arancini – zeltaini fritētas rīsu bumbiņas, kas pildītas ar dažādiem labumiem, piemēram, maltu gaļu, sieru vai spinātiem. Šis kraukšķīgais ielu ēdiens ir īsts Sicīlijas lepnums, un katrā reģionā sastopamas savas versijas.
Caponata – saldskābs baklažānu sautējums ar tomātiem, seleriju, olīvām un kaperiem. Šis tradicionālais ēdiens lieliski atspoguļo Sicīlijas virtuves Vidusjūras raksturu un bieži tiek pasniegts kā uzkoda.
Pasta alla Norma – viena no slavenākajām sicīliešu pastām – ar tomātu mērci, ceptiem baklažāniem, rikotas sieru un baziliku.
Sfincione – Sicīlijas pica – biezas mīklas pamatne ar tomātu mērci, sīpoliem, anšoviem un rīvētu sieru. To bieži var atrast kā ielu ēdienu, īpaši Palermo pusē.
Cannoli – teju Sicīlijas simbols – kraukšķīgas mīklas caurulītes ar krēmīga rikotas siera pildījumu. Tos bieži rotā ar šokolādi, cukurotiem augļiem vai pistācijām, un tie noteikti ir jānogaršo katram saldummīlim.
Sicīlijas saldējums maizē (Brioche con Gelato) – šis saldais brīnums ir īsta Sicīlijas vasaras klasika: maiga, tikko cepta brioša maizīte, kas piepildīta ar vēsām gelato bumbām.
Granita – atsvaidzinošs saldēts deserts, ko gatavo no ūdens, cukura un augļu sulas vai kafijas. Tradicionāli to bauda kopā ar mīkstu maizīti (brioche), īpaši karstās vasaras dienās.
Marsalas vīns un vietējais limončello – Sicīlijā noteikti jānogaršo slavenais Marsalas stiprinātais vīns, kā arī atsvaidzinošais citronu liķieris, ko bieži pasniedz pēc maltītes.
Sicīliju vislabāk ir baudīt kā Latvijas vasaras paildzināšanu, proti, no septembra līdz oktobra vidum, kad tur nav pārlieku karsti.
Tūroperators “Novatours” iedvesmo ceļojumam uz Sicīliju, norādot, ka tā ir piemērota visdažādākajiem ceļotājiem – vēstures un kultūras cienītājiem, ēdiena entuziastiem, dabas un piedzīvojumu mīļotājiem, kā arī tiem, kas sapņo par nesteidzīgu atpūtu saulē. Tā ir vieta, kur baudīt autentisku Itālijas garšu un vienlaikus piedzīvot neaizmirstamus brīžus. Sicīlija aicina ciemos!