Pētnieki: pludmalēs vācot gliemežvākus, tūristi kaitē to ekosistēmām

Analizējot aptuveni 30 gadus ilguša pētījuma ietvaros apkopoto informāciju, zinātnieki noskaidrojuši, ka atpūtnieki, pludmalēs vācot gliemežvākus, iespējams, nopietni apdraud to ekosistēmas.

Pētnieki norāda, ka šī šķietami nevainīgā nodarbe patiesībā var ievērojami kaitēt dzīvajiem organismiem, kuriem krastā izskalotie gliemežvāki ir būtiski izdzīvošanai. Veiktajā pētījumā apkopoti dati par kādu piekrastes joslu Spānijas ziemeļaustrumos, kur eksperti ik mēnesi laika posmā no 1978. līdz 1981. gadam pētīja gliemežvāku sastopamību.

Tolaik pētījums nebija ekoloģiskas dabas – tika veikta paleontoloģiska izpēte, lai noskaidrotu, kas notiek ar gliemežvākiem, kad iet bojā tos apdzīvojošie organismi. Kā norādījis Floridas Nacionālā vēstures muzeja (ASV) kurators un pētījuma galvenais autors Mihels Kovaļevskis, tikai vēlāk pētnieki atskārta, ka apjomīgie dati sniedz unikālu iespēju izvērtēt izmaiņas gliemežvāku sastopamībā pludmalē, kura tolaik kļuva aizvien iecienītāka tūristu vidū.

Tajā pašā pludmalē atgriežoties pēc 30 gadiem, pētnieki konstatēja, ka gliemežvāku apjoms sarucis par 60 procentiem, kamēr tūristu skaits reģionā – pieaudzis par 300 procentiem. Lai gan gliemežvāku izzušanā, visticamāk, vainojami daudzi faktori, tostarp smagās tehnikas izmantošana pludmalē, viņi ir pārliecināti, ka viens no tiem ir cilvēka darbība. Par to liecina arī fakts, ka gliemežvāku sastopamība pētītajā pludmalē bija salīdzinoši mazāka 2008. un 2010. gada vasaras mēnešos, kad šeit bija vērojams milzīgs tūristu pieplūdums.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 08.08.2025 - 15.08.2025 Gustavo un Baltic Groove Orchestra Liepājas reģiona TIB
22. augustā Gustavo un Baltic Groove Orchestra aicina uz muzikālu sadursmi, kur satiekas hiphopa spēks un orķestra jauda. | Skatīt vairāk
Medumu parks un taka TAKA
XX gs. sākumā pie Medumu ezera Sanktpēterburgas botāniskā dārza pārzinis Lackis iekārtoja Medumu parku. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 06.08.2025 - 13.08.2025 Vasarīga atpūta Liepājā kopā ar ģimeni Liepājas reģiona TIB
Liepāja vasarā piedāvā sauli, svaigu jūras gaisu un daudzveidīgas atpūtas iespējām visai ģimenei. | Skatīt vairāk
Dinaburgas pils taka TAKA
Apmēram 1 km gara taka, kas ved līdz Dinaburgas pilsdrupām un pils maketam. Taka piedāvā lielisku iespēju iejusties bruņinieku vidē. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::1.48800802sec.