Autors: Gintarė Kavaliūnaitė
Avots: Govilnius.lt
Oficiālā ceremonija 2024. gada 18. novembrī iezīmēja Viļņas Nacionālās koncertzāles būvniecības sākumu Tauras kalnā — izcilā vietā, no kuras paveras brīnišķīgs skats uz pilsētas centru. Vieta, kas tiks pabeigta 2028. gadā, demonstrēs modernu arhitektūru ar koka elementiem, kas nemanāmi saplūdīs ar apkārtējo labiekārtoto parku. Viens no galvenajiem objektiem būs ērģeles un augstākās klases akustika.
Lietuvas Nacionālā koncertzāles pirmais akmens oficiāli tika atklāta 2024. gada 18. novembrī. Paredzēts, ka būvniecība tiks pabeigta 2028. gadā.
Reklāma
Koncertzāle, kas atrodas uz vēsturiskā Tauras kalna, no kuras paveras skaists skats uz Viļņas centru, kļūs par tehnoloģiski un arhitektoniski progresīvāko kultūras norises vietu Baltijas reģionā, piesaistot pasaules mūzikas zvaigznes un tūristus.
"Nacionālā koncertzāle būs vieta, kur kultūra, vēsture un inovācijas apmierinās Viļņas iedzīvotāju un viesu vajadzības. Tā kalpos ne tikai kā koncertu norises vieta, bet arī kā atvērta telpa pilsētai, veicinot radošumu un sadarbību, palīdzot īstenot Viļņas kā kultūras galvaspilsētas vīziju. Šis projekts neapšaubāmi ierindos galvaspilsētu Eiropas konkurētspējīgāko kultūras telpu kartē,” saka Viļņas pilsētas mērs Valdas Benkunskas.
Projektu izstrādās Spānijas Arquivio arhitekti, kas pazīstami ar saviem godalgotajiem starptautiskajiem projektiem, piemēram, Hayat Teherānā, Marijas Luisas teātri Spānijā, kā arī citiem teātriem, skolām un publiskajām telpām Eiropā, Āzijā un Āfrikā.
Šis 23 800 m² lielais komplekss, kas izveidots sadarbībā ar Lietuvas «Cloud architektai», sastāvēs no četrām ēkām, kuras savienos atvērts pirmais stāvs un zaļais koridors.
Lielajā koncertzālē būs 1600 sēdvietas, īpaši aprīkotas ar pilnu orķestra bedri un ērģelēm. Otrā zāle, kurā ir būs 900 vietas, kalpos skatuves mākslai. Trešā daudzpusīgā telpa paredzēta konferencēm, izstādēm un izglītojošiem pasākumiem. Ceturtā, mazākā zāle atvēlēta mēģinājumiem.
Zāles pasaules līmeņa akustika tiek izstrādāta sadarbībā ar Japānas Nagata Acoustics, kas ir slavena ar savu darbu atzītajās koncertzālēs visā pasaulē. Viņu portfolio ir tādi projekti kā slavenā Elbphilharmonie Hamburgā un prestižās koncertzāles Berlīnē, Parīzē, Seulā un citās pilsētās. Projektējot koncertzāli, Nagata Acoustics komanda izmantoja progresīvas testēšanas metodes, tostarp 1:10 mēroga koka modeli, lai optimizētu skaņas kvalitāti. Šis fokuss uz akustiku nodrošina augstākās kvalitātes dzirdes pieredzi priekšnesumos, sākot no simfonijām līdz kamermūzikai. Koncertzālē būs arī ērģeles, kas piedāvās iespēju vēl daudzpusīgākiem muzikāliem priekšnesumiem pilsētā.
Norises vietu ieskauj labiekārtots parks, kurā būs skatāmas mākslas izstādes brīvā dabā, skatu laukumi ar skatu uz Viļņas vecpilsētu un pilsētvidē integrētas zaļās zonas. Gājēju pārvadi savienos teritoriju ar tuvējiem pilsētas rajoniem, bet pazemes autostāvvietā būs vieta automašīnām un autobusiem.
Projekta mērķis ir saglabāt esošos kokus un iestādīt 113 jaunus kokus līdzās 4500 daudzgadīgiem ziediem un 2500 krūmiem. Zaļie jumti un citi videi draudzīgi risinājumi harmoniski iekļaus norises vietu tās dabiskajā vidē, godinot Taura kalna vēsturisko un vides nozīmi.
Pateicoties lieliskajai atrašanās vietai un skaistajiem pilsētas panorāmas skatiem, Tauras kalns dažādos periodos ir izmantots dažādiem mērķiem. Ideja par koncertzāli šeit radusies 20. gadsimta sākumā, un beidzot padomju laika Arodbiedrību pils vietā tiks īstenots mūžsenais sapnis.
Inovatīviem kultūras pieminekļiem ir galvenā loma starptautisko kultūras entuziastu piesaistē un pilsētas identitātes uzlabošanā. Ievērojams piemērs ir Hamburgas Elbphilharmonie, kas tika atvērta 2017. gadā. Šī ikoniskā ēka ir kļuvusi par ievērojamu pilsētas simbolu, vairojot tās pasaules reputāciju un kalpojot par kultūras pasākumu un pulcēšanās centru.
Viļņas koncertzāle ar savu moderno arhitektūru, daudzpusīgo dizainu un izcilo akustiku kalpos par ievērojamu pilsētas norises vietu, uzņemot pasaules līmeņa pasākumus un kļūstot par kultūras centru Baltijas reģionā un visā Eiropā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.