Rotko muzejs saņem divus oriģināldarbus vēsturiskā dāvinājumā no Rotko ģimenes

Rotko muzejs saņem divus oriģināldarbus vēsturiskā dāvinājumā no Rotko ģimenes

Rotko muzejs Daugavpilī ir saņēmis vērtīgu Marka Rotko oriģināldarbu dāvinājumu no mākslinieka ģimenes privātkolekcijas. Dāvinājumam izraudzītos agrīnā daiļrades posma zīmējumus muzejam pasniedza mākslinieka meita Keita Rotko Prizela sava tēva 122. dzimšanas dienas pasākumā. Dāsnais ziedojums būtiski papildina muzeja krājumu un stiprina Rotko mākslas klātbūtni viņa dzimtenē.

Dāvinājumā saņemtie darbi – “Sievietes akts stāvus” (1934/1935. Bondpapīrs, grafīts) un “Sieviete pusguļus uz dīvāna” (1937. Bondpapīrs, tinte) – ir Rotko agrīnās figurālās jaunrades paraugi. Tajos spilgti atklājas īpašais mākslinieciskais redzējums, kas vēlāk uzplauks viņa leģendārajās abstrakcijās. Dāsnais žests dubulto Rotko oriģināldarbu skaitu muzeja krājumā un apliecina Rotko ģimenes uzticību tā misijai saglabāt mākslinieka rodošo mantojumu un darīt to publiski pieejamu Latvijas un ārvalstu skatītājam.

“Šis ir ārkārtīgi nozīmīgs brīdis Rotko muzejam, Daugavpilij un visai Latvijai,” uzsver muzeja direktors Māris Čačka. “Saņemt šos intīmos, agrīnos darbus no mākslinieka ģimenes mums kā muzejam nozīmē privilēģiju izvērst un padziļināt dialogu starp Rotko radošā ceļa pirmsākumiem un viņa vēlākajiem darbiem, kas kardināli mainīja pasaules mākslas vēstures gaitu. Esam dziļi pateicīgi Keitai Rotko Prizela un visai Rotko ģimenei par dāsnumu un uzticību. Šis dāvinājums bagātinās mūsu pētniecisko kapacitāti, iedvesmos apmeklētājus un stiprinās Rotko muzeja lomu kultūras atmiņas saglabāšanā un sabiedrības izglītošanā.”

Dāvinājuma ceremoniju Rotko muzejā papildināja Keitas Rotko Prizelas lekcija par Rotko mantojuma saglabāšanu un ilgo juridisko cīņu par viņa mākslas sabiedrisko pieejamību. Apzinoties šīs pieejamības nozīmi, muzejs integrēs jauniegūtos zīmējumus savā pastāvīgajā ekspozīcijā un publiskajās programmās kā atskaites punktu sarunām, pētniecībai un izglītības aktivitātēm, kas pasvītros saiknes starp Rotko agrīno grafisko veikumu un ģimenes deponētajām vēlāko gadu gleznām.

Rotko ģimenes atbalsts turpina būt izšķiroši svarīgs muzeja attīstībai. Līdzās 2023. un 2025. gadā dāvinātajiem zīmējumiem, ģimene nodrošina arī regulāru Rotko gleznu rotāciju muzeja ekspozīcijā. Nākamā īpaši muzejam atlasītā darbu kopa nonāks Rotko muzejā 2026. gada aprīlī trīs gadu deponējumā, turpinot visaptveroši ilustrēt mākslinieka radošo evolūciju – no agrīnajām figurālajām kompozīcijām un sirreālisma darbiem līdz multiformu eksperimentiem un leģendārajiem krāsu laukumiem.

Muzejs izsaka visdziļāko pateicību Marka Rotko bērniem Keitai Rotko Prizelai un Kristoferam Rotko, kā arī visiem, kas ir atbalstījuši un turpina atbalstīt tā centienus nodrošināt Rotko mākslas saglabātību un pieejamību viņa dzimtajā pilsētā.

Rotko muzejs Daugavpilī ir vienīgais publiskais muzejs Austrumeiropā, kura krājumā ir Marka Rotko oriģināldarbi un vienīgais muzejs Eiropā, atskaitot Teita galeriju Londonā, ar pastāvīgi pieejamu Rotko darbu ekspozīciju, kurā var baudīt līdz pat sešām mākslinieka gleznām vienlaikus. Iemājojis Daugavpils cietokšņa vēsturiskajā artilērijas arsenāla ēkā un pirms diviem gadiem ieguvis valsts akreditēta muzeja statusu, tas turpina attīstīties kā daudzfunkcionāls mūsdienu mākslas, kultūras un izglītības centrs, veicinot dialogu starp Rotko mantojumu un mūsdienu radošajiem procesiem.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 14.09.2025 - 20.09.2025 Izpēti Rēzekni ar jauniem audiogidiem! Rēzeknes pilsētas TIC
Izmanto QR kodus un atklāj pilsētas vēsturi audio formātā, 4 valodās! | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 15.09.2025 - 20.09.2025 Piesakies: Pastaigu orientēšanās Bauskā Bauskas TIC
2025. gada 20. septembrī no plkst. 10.00 līdz 13.00 dodieties izzinošā un jautrā pastaigā. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 13.09.2025 - 20.09.2025 Piesakies: Autoorientēšanās Bauskas novadā Bauskas TIC
2025. gada 20. septembrī no plkst. 9.00 līdz 13.00 dodies izzinošā un jautrā autoorientēšanās braucienā pa Bauskas novadu! | Skatīt vairāk
Piedāvājums skolēniem RUDENS 2025 Bauskas TIC
Meklē jauku un piedzīvojumiem bagātu vietu kur doties ekskursijā ar klasesbiedriem? Apkopots Bauskas novada tūrisma piedāvājums skolēniem šajā | Skatīt vairāk
Uzņēmumi


Daugavpils TIC
,


Rotko muzeja rezidences
,


Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs semināru telpas
,

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::4.50639987sec.