Ludzas novadā atklāj jaunu kultūrvietu

Bijusī vilnas pārstrādes un audumu ražotne, vēlāk arī tirdzniecības telpa, bet šobrīd kultūrvēstures centrs – tā var raksturot Šņitkas upes krastā esošo ēku “Līču mājas” Kārsavas pilsētā, kas kādreiz piederējusi Matīsu dzimtai. Ēkai veikta vērienīga rekonstrukcija, izveidojot vietu jaunu tūrisma pakalpojumu radīšanai, kā arī Kārsavas vēstures iepazīšanai.

Ekspozīcijas dizainu veidoja SIA “Haritas” un SIA “Expo Alliance”, akcentējot galvenos vēstures posmus, kas apmeklētājus izved cauri laikam no novada pirmsākumiem, līdz pat mūsdienām. Centrālā izstāžu zāle ir veidota kā ceļš- tā gājējs neviļus izzina šīs vietas stāstu no tās dzimšanas, spilgtākajiem notikumiem, kas veicinājuši tās attīstību, arī ēnas puses un norieta gadus, tās spītu un stingro latgalisko identitāti, kā arī atkal atdzimšanu. Īpaša zona šajā ekspozīcijā ir atvēlēta bērniem, kuri tirgus tradīciju laukumā atradīs gan iespējas apgūt latgaliešu valodu, gan atklāt arī kādu senāku spēli. Viena no šīs telpas svarīgākajām iezīmēm ir tā, ka līdztekus ekspozīcijas aprakstiem latviešu valodā, tie ir arī latgaliešu rakstu valodā.

Atklāšanas dienā patiess prieks bija par Matīsu ģimenes pārstāvjiem, kuri bija ieradušies ar “atmiņu lādi” – relikvijām, dokumentiem un fotogrāfijām no ģimenes arhīva, kurās var redzēt “Līču mājas” to pirmā īpašnieka Reinholda Matīsa laikā. 1916. gadā Reinholds Matīss iegādājās šo ēku, kuru nosauca par “Līču mājām” un attīstīja plašu uzņēmējdarbību – viņa fabrikā apstrādāja vilnu, labību, krāsoja audumus, sagatavoja kokmateriālus. Līdz ar 2. Pasaules karu, kam sekoja padomju okupācijas gadi, uzņēmums tika zaudēts un ģimene pameta Kārsavu. Lai arī uz vienu dienu, tomēr ģimene bija atgriezusies savās dzimtajās mājās.

Kultūrvēstures centrs “Līču mājas” apmeklētājus pieņem no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 līdz 17.00 un sestdienās no plkst. 10.00 līdz 14.00. Sekot līdzi aktualitātēm var https://www.facebook.com/licumajas.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Gadatirgi un svētku tirgi Ventspils tirgū  Ventspils TIC
Ieplāno atmeklēt, kādu no Ventspils gadatirgiem 2026. gadā! | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 17.02.2026 - 22.02.2026 Izbaudi ziemas brīvdienas Ziemeļlatgalē! Balvu TIC
21.un 22.februārī aicinām ieplānot piedzīvojumiem,sajūtām un garšām piepildītu ziemas nedēļas nogali Ziemeļlatgalē! | Skatīt vairāk
Aktuālās mākslas izstādes Jūrmalā Jūrmalas TIC
Jūrmalas izstāžu zālēs sastopas laikmetīgā māksla, kūrorta vēsture un spilgtas personības – no Naumova Parīzes līdz Ditas Lūses klusajai | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 11.02.2026 - 23.02.2026 Bauskā atvērts biljarda un novusa klubs Bauskas TIC
Pilsētas centrā atvērts biljarda un novusa klubs "Zemgale", piedāvājot daudzveidīgas atpūtas iespējas gan aktīvai, gan mierīgai laika pavadīšanai. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2026 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2026 1st-studio.com

 
Total Timed::0.46806002sec.