28. septembris vēsturē: 1919. gadā Rīgā atklāta Latvijas Universitāte

Latvijas Universitāte tika dibināta 1919. gada 28. septembrī, laikā, kad vēl noris nacionālās atbrīvošanās cīņas. Tolaik, bijušajā Rīgas Politehniskā institūta ēkā svinīgi tiek atklāta Latvijas Augstskola (kopš 1923. gada – Latvijas Universitāte).

Jaudibinātā augstskola bija pirmā pirmā augstskola pasaulē, kurā studijas notiek latviešu valodā. Tās 12 fakultātēs varēja studēt humanitārās (ieskaitot teoloģiju), tehniskās, eksaktās un dabas zinātnes. Četrus gadus pēc augstskolas dibināšanas, 1923. gada 23. martā Saeima apstiprināja Latvijas Universitātes satversmi, piešķirot tai likuma spēku.

Tomēr par augstskolas dibināšanu tika domāts jau aptuveni pugadu iepriekš - 1919. gada 8. februārī Latvijas SPR valdība parakstīja dekrētu par Rīgas Politehniskā institūta likvidēšanu un valsts Latvijas Augstskolas dibināšanu uz tās bāzes ar izglītību latviešu valodā. Taču reālā Latvijas Augstskolas atklāšana notika tikai 1919. gada 28. septembrī pēc tam, kad kontroli pār Rīgu atguva Kārļa Ulmaņa valdība.

1938. gadā no Latvijas Universitātes tika nodalīta Lauksaimniecības un Mežsaimniecības fakultāte, pārceļot tās uz Jelgavu un izveidojot Jelgavas Lauksaimniecības akadēmiju.

Kara periodā augstskola tika te pārdēvēta par Latvijas Valsts universitāti, te Rīgas universitāti un pat par Pētera Stučkas Latvijas Valsts Universitāti.

1990. gadā 19. martā Universitāte atguva nosaukumu Latvijas Universitāte. 1991. gada 15. maijā Latvijas Universitātes Satversmes sapulce pieņēma augstskolas otro Satversmi, un tā ar Latvijas Republikas Augstākās Padomes lēmumu apstiprināta 1991. gada 18. septembrī. Šobrīd LU uzdevums ir nodrošināt iespēju iegūt akadēmisko un profesionālo augstāko izglītību, veikt fundamentālus un lietišķus pētījumus humanitārajās, dabas, tehniskajās un sociālajās zinātnēs.

Augstskola ir viena no diviem Latvijas lielākajām augstākās izglītības centriem (kopā ar RTU) un līdz ar to - viena no lielākajām universitātēm Baltijas valstīs pēc studentu skaita.

2013. gadā Latvijas Universitāte kā pirmā no Latvijas augstskolām pirmo reizi iekļuva QS pasaules universitāšu reitingā, ieņemot 701.- 800.vietu.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Chris Noah koncerts Siguldas novada TIC
Jaunā un talantīgā latviešu mūziķa līdz šim lielākais solokoncerts Siguldas pilsdrupās | Skatīt vairāk
LONDONA - HARIJA POTERA PĒDĀS AL SVETS
Dodies uz Londonu un atklāj maģiju pa Harijs Poters pēdām – no 9¾ perona līdz leģendārajām filmēšanas vietām! | Skatīt vairāk
960 EUR
KAUKĀZA PĒRLES: ARMĒNIJA UN GRUZIJA AL SVETS
Divas valstis, divi koši kaimiņi, viens ceļš, daudzas garšas un stāsti!!! | Skatīt vairāk
1100 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2026 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2026 1st-studio.com

 
Total Timed::0.23939514sec.