17. novembris vēsturē: Pirmais eiropietis ierauga Viktorijas ūdenskritumu

Viktorijas ūdenskritums ir viens no pasaulē zināmākajiem ūdenskritumiem (aiz Niagāras ūdenskrituma, Gulfosa Islandē un latviešiem arī Ventas rumbas). Tas arī ir viens no lielākajiem ūdenskritumiem pasaulē (ir grūti noteikt pasaulē lielākos ūdenskritumus, jo tos mēra pēc dažādiem lielumiem - platuma, augstuma, krītošā ūdens apjoma u.c) un atrodas Zambezi upē Āfrikas dienviddaļā.

Uz Zambijas un Zimbabves valstu robežas meklējamais dabas brīnums ir aptuveni 1700 m plats un līdz 108 m augsts (augstums mainās no 80 m labajā krastā līdz 108 m centrā). Tas izskatās ļoti iespaidīgi, jo ūdens krīt ļoti šaurā un dziļā ieplakā. Turklāt krītošais ūdens veido šļakatas un miglu, kuri var pacelties līdz 400 m augstumam un var būt redzami pat no 50 km attāluma.

Pirmais eiropietis, kas šo brīnišķīgo skatu ieraudzīja, 1855.gadā bija skots Deivids Livingstons. Pētnieks arī bija tas, kas deva vārdu šim ūdenskritumam, nodēvejot to tā laika Anglijas karalienes Viktorijas vārdā. Pirms eiropeiskā vārda došanas, ūdenskritums vietejo iedzīvotāju vidū bija pazīstams ar nosaukumu "dārdošie dūmi".

Tā kā ūdenskritums ir viens no dabas brīnumiem un skaistākajiem Āfrikas dabas objektiem, tas ir iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Viktorijas ūdenskritums ir pasaulē vienīgais ūdenskritums, kurš ir vairāk nekā 100 metru augsts un vairāk nekā kilometru plats. Tas atrodas divu dabas parku apgabalā.

Lietus sezonas laikā ūdenskritumā vienas minūtes laikā krīt lejup 500 miljoni litru ūdens, krītošā ūdens milzīgā spēka ietekmē ūdens šļaksti paceļas vairāku simtu metru augstumā. 1958. gadā plūdu laikā Zambezi, ūdenskritumā tika novērots rekordliels ūdens daudzums - vairāk nekā 770 miljoni litru ūdens minūtē (apmēram 13 miljoni litru sekundē).

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 15.10.2025 - 21.10.2025 Aviobiļetes - visa pasaule SKY24.LV
Izceļam aktuālo - aviobiļešu akcijas, ērta rezervēšana, klientu atbalsts // www.sky24.lv un Estravel Latvia birojā | Skatīt vairāk
no 330 EUR
Jauns mānesis - jaunas Atlaides  Estravel Latvia
Nepalaid garām iespēju apceļot savu sapņu galamērķi! - Jaunas atlaides patru mēnesi un izdevīgi pēdējā brīža piedāvājumi // Neatradi kāroto - | Skatīt vairāk
no 415 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 16.10.2025 - 22.10.2025 Zinatnes un izkalides diena Tartu Nikos Travel
Pārsteigumiem pilna diena Tartu- Ahha centrs un vienmēr jaunā Tartu pilsēta- 09.08.2025, cena 40 EUR | Skatīt vairāk
40 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::1.61156082sec.