13. augusts vēsturē: Vācijas Demokrātiskā republika slēdz robežu ar Rietumvāciju

Pēc kara, kad PSRS un Rietumi 1945. gadā sadalīja Vāciju krievu (austrumos) un angļu/franču (rietumos) okupācijas zonās, 1949. gadā tika nodibinātas divas Vācijas – Vācijas Federatīvā republika rietumos un Vācijas Demokrātiskā republika (VDR) austrumos. Komunistiem aši tapa skaidrs, ka nepieciešama stingri slēgta robeža, jo bēgļu skaits uz Rietumiem kļuva visai iespaidīgs.

Tika uzbūvēts Berlīnes mūris, kas 28 gadus, no 1961. gada 13. augusta līdz 1989. gada 9. novembrim, atdalīja Rietumberlīni no Austrumvācija. Mūra kopgarums bija 155 kilometri, no kuriem 43,1 kilometri bija izbūvēti caur Berlīnes pilsētu. Tā mērķis bija neļaut Austrumvācijas iedzīvotājiem pārbēgt uz Rietumvāciju.

Mūra celtniecība tika uzsākta, balstoties uz lēmumu, kuru pieņēma VDR Tautas palāta 1961. gada 11. augustā. 13. augustā Vācijas Demokrātiskā Republika slēdza robežu starp Austrumberlīni un Rietumberlīni, lai neļautu iedzīvotājiem pārbēgt uz Rietumiem. VDR robežsardzes vīriem tika izdota pavēle šaut uz cilvēkiem, kas mēģina šķērsot Berlīnes mūri. Nošauto cilvēku skaits, kas neveiksmīgi mēģināja to šķērsot, pēc dažādas informācijas variē no 136 līdz 245.

Vairāk nekā divus gadus pēc tā celtniecības, 1963. gada 20. decembrī, Rietumberlīnes iedzīvotājiem pirmo reizi tiek sniegta atļauja šķērsot Berlīnes mūri. Ap 4000 cilvēku tika sniega atļauja veikt ceļojumu no vienas Berlīnes puses līdz otrai. Pēc zīmīgā notikuma, tika izsniegtas aptuveni 170 000 vienas dienas caurlaides, lai tie varētu apmeklēt savus tuviniekus.

Ņemot vērā faktu, ka robežu bija šķērsojuši tik daudz cilvēku un formāli robeža vairs nepastāvēja, 1989. gada 10. novembrī cilvēki individuāli sāka dauzīt mūri un to vietām nojaukt. Simtiem tūkstoši cilvēku sēdēja uz mūra un kala to ar āmuriem un dzelkšņiem. Vakarā tas izskatījās kā Holandes siers. Cilvēki dziedāja, apskāvās un dejoja. Rietumberlīnes krogi deva alu par brīvu. Pēc trim dienām tika arī dots lēmums mūri jaukt nost ar smago tehniku.

Mūsdienās no 155 kilometrus garā Berlīnes mūra ir saglabājies tikai trīs kilometru garš posms. To Vācijas valdība ir nolēmusi saglabāt, kā liecību nākamajām paaudzēm.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Jaunais gads MONAKO! Latvia Tours
No Gardas ezera romantikas līdz Azūra krasta šarmam–ļauj sev piedzīvot Vecgada vakaru Monako greznībā, kur zvaigznes mirdz līdzās salūtam virs | Skatīt vairāk
no 519 EUR
Stilīgs jumta terases restorāns un bārs! Stage 22
Rīgas 5 zvaigžņu viesnīcas «Grand Hotel Kempinski Riga» restorāna «Stage 22» apmeklētāji savas maltītes un izcilos kokteiļus var baudīt arī | Skatīt vairāk
Silts ēdiens, auksts dzēriens un skats! Burzma
Garšu un notikumu telpa Burzma-ēdienu halle Rīgā ar terasi. Brokastis, pusdienu piedāvājums, kafija, dzērieni, vakariņas baudīšanai restorānā vai . | Skatīt vairāk
Markovas pilskalns un izziņas taka TAKA
Markovas pilskalns ir viens no mazākajiem latgaļu pilskalniem, valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::4.54394388sec.