30. augusts vēsturē: Nodibina Latvijas dzelzceļa vēstures muzeju

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs tika dibināts 1994. gada 30. augustā, tomēr ideja, ka Latvijai ir nepieciešams savs dzelzceļa muzejs, virmoja gaisā jau pirms 100 gadiem, taču tolaik jaundibinātajai Latvijas valstij un “Latvijas dzelzceļam” (tolaik “Latvijas valsts dzelzceļi”) uzsākot attīstību, dzelzceļa vēstures dokumentēšana netika sistemātiski uzsākta.

1991. gadā, jau atjaunotajā neatkarīgajā Latvijas Republikā, iecere izveidot dzelzceļa tehnikas muzeju sāka materializēties - tika izveidota darba grupa un izdots pirmais Baltijas dzelzceļa galvenā inženiera, vēlākā “Latvijas dzelzceļš” ģenerāldirektora rīkojums par ritošā sastāva, fotogrāfiju, dokumentu, karšu u.c. materiālu apzināšanu un atlasi. Pēc gada, 1992. gadā – tika nozīmēta komisija Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja izveidei, bet jau 1994. gadā tika atklāta pirmā izstāde un Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs bija nodibināts.

Pamazām muzeja rīcībā nonāca topošie krājuma priekšmeti – vēsturiskais ritošais sastāvs un citas dažādu laikmetu liecības. 1996.gadā muzeja pastāvīgās ekspozīcijas vajadzībām tika piešķirta ēka Rīgā, Uzvaras bulvārī 2A, kurā muzejs mājo joprojām. Šī būve vēsturiski pildījusi gan noliktavas ēkas, gan dzelzceļa remontdarbnīcas funkcijas. Gadu vēlāk šajā ēkā apmeklētājus jau uzņēma pirmā jauniekārtotā pagaidu ekspozīcija.

1998. gadā muzejā āra ekspozīcijā no visas Latvijas ieradās pirmie vēsturiskie ritekļi – tvaika lokomotīve, elektrolokomotīve un citi, bet 1999. gads ir zīmīgs ar to, ka tika uzstādīts pirmais dzelzceļa makets. Tas bija trīs reizes mazāks par šodien muzejā apskatāmo, taču tolaik raisīja tikpat lielu apmeklētāju uzmanību un sajūsmu.

2003. gadā Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs ieguva valsts akreditēta muzeja statusu, un tajā tika izveidota pastāvīga ekspozīcija un izstādes. Nākamajos gados notika vērienīgi visdažādāko ritekļu restaurācijas darbi, lai jau 2005.gadā viesiem tiktu atvērta muzeja āra ekspozīcija, bet 2009. gadā tika pabeigta viena no muzeja pamatekspozīcijām – Ritekļu vēsture Latvijā 1858.-1940. gados. Vēl pēc vairāku gadu rūpīga darba 2013.gadā noslēdzās muzeja dārguma – “Fēnikss” vagona restaurācija un arī tas tika nodots apskatei apmeklētājiem.

Muzeja attīstība turpinās joprojām  - kopš 2019.gada tā krājums ir digitalizēts un ikvienam aplūkojams arī muzeja mājaslapā, bet 2022. gadā ekspluatācijā tika nodots Baltijā lielākais un modernākais dzelzceļa makets ar digitalizētu vadības kustību.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Aveņu SPA kūre - viesnīca Ezeri, Siguldā Estravel Latvia
1 nakts 2 personām standarta numurā, brokastis, SPA atpūtas programma | Skatīt vairāk
Latvija no 250 EUR
Katrīna Dimanta Ceplī  Zemgales Tūrisma asociācija
Ieplāno īpašu ceturtdienu Igo mūzikas un mākslas centrā "Ceplis" 22.maija! | Skatīt vairāk
Jūrtakas pārgājiens: Apšuciems - Engure Tukuma TIC
Pārgājiens no Apšuciema līdz Engurei – 14 kilometru garā maršrutā, kas ved gar plašiem liedagiem, priežu mežiem un piekrastes ciematiem! | Skatīt vairāk
Tūrisma rallijs "Madona-Gulbene" 24.05. Gulbenes novada TIC
Vai iespējams iepazīt divus novadus vienā dienā? Jā, piedaloties autofotoorientēšanās tūrisma rallijā "Madona-Gulbene"! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::1.44690585sec.