Autors: Mārtiņš Švarcs
Avots: Handbag.com/BalticTravelnews.com
Neskatoties uz modernā transporta sniegtajām iespējām, kas ļauj nokļūt citā kontinentā vien dažu stundu laikā, pēc gariem pārlidojumiem bioloģiskā pulksteņa kaprīzes ceļotājiem var sagādāt nepatīkamas izjūtas.
Gandrīz 70 procenti ceļotāju, kuri īsā laika periodā šķērsojuši vismaz vairākas laika zonas, izjūt bezspēku, dezorientāciju un straujas garastāvokļa maiņas. Pētījumi liecina, ka visvairāk cieš tie lidmašīnu pasažieri, kas šķērsojuši vismaz piecas laika zonas austrumu virzienā.
Reklāma
Taču noteikti nevajadzētu krist panikā, ja brīvdienas plānojat pavadīt, piemēram, Austrālijā. Ir pietiekami daudz paņēmienu, ko darīt lidojuma laikā un pēc tā, lai iespējamos reiboņus un sagurumu mazinātu līdz minimumam.
Turpinājumā daži padomi, kā vieglāk pārvarēt tā dēvēto "džetlagu" (angļu val. - jetlag) jeb bioloģiskā diennakts ritma traucējumus vairāku laika joslu šķērsošanas dēļ.
Lidojuma laikā
Ja lidojums norit nakts laikā, mēģiniet iemigt un guliet, cik ilgi vien iespējams. Šādi jūs remdēsiet iespējamo spēka izsīkuma sajūtu, nonākot galamērķī.
Nelietojiet alkoholu vai kofeīnu saturošus dzērienus. Gaisa spiediens lidmašīnas salonā var pastiprināt alkoholisko dzērienu atstāto efektu – tas var nodarīt lielāku kaitējumu nekā parasti, sagādājot īpaši nepatīkamas paģiras. Tā vietā jāparūpējas par lielu šķidruma daudzuma uzņemšanu, lai pasargātos no organisma atūdeņošanās – ieteicams dzert tieši ūdeni.
Ja nākas atmosties, pamēģiniet izstaigāties pa lidmašīnas salonu – izkustiniet locītavas un muskuļus, veicot parastos izstiepšanās vingrojumus. Nav nepieciešamas jogas nodarbības 10 kilometru augstumā – pietiks ar potīšu apļošanu un vairākkārtēju ieliekšanos ceļos.
Ieņemot sēdvietu, novelciet apavus. Gaisa spiediena dēļ reizēm garu pārlidojumu laikā kājas mēdz pietūkt. Lai nodrošinātu komfortu, pirms lidojuma jāparūpējas, lai kājās būtu siltas zeķes.
Pēc lidojuma
Nonākot galamērķī, mēģiniet pielāgoties ierastajam diennakts ritmam. Ja tas nozīmē došanos pie miera jau pēc 20 minūtēm, noteikti dariet to.
Daži ārsti atzīst, ka dienasgaisma palīdz pielāgoties jaunajai laika zonai, tādēļ centieties maksimāli daudz laika pavadīt ārpus telpām.
Esiet aktīvs(-a), uzturiet ķermeni mundru, veicot izstiepšanās vingrojumus. Vairāki jogas eksperti iesaka pacelt kājas un atbalstīt tās pret sienu, atrodoties guļus stāvoklī – šādu paņēmienu var īstenot, nonākot viesnīcas numurā. Tas palīdzēs tikt vaļā no noguruma sajūtas pēdās un apakšstilbos.
Teorētiski atgūšanās no izjauktā organisma diennakts ritma iespējama tik dienu laikā, cik laika joslas šķērsotas. Piemēram, ja jūsu galamērķis atrodas sešas laika joslas uz priekšu, visticamāk nelāga pašsajūta jūs var piemeklēt pat sešas dienas pēc izkāpšanas no lidmašīnas. Taču nesatraucieties – lielākā daļa cilvēku jūtas labāk jau pēc 24 stundām.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.