Autors: vmnvd.gov.lv
Avots: Nacionālais veselības dienests
Latvijas iedzīvotāji, īslaicīgi uzturoties kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm: Austrijā, Beļģijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā, Itālijā, Īrijā, Lielbritānijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Portugālē, Somijā, Spānijā, Vācijā, Zviedrijā, Igaunijā, Kiprā, Lietuvā, Maltā, Polijā, Slovākijā, Slovēnijā, Ungārijā Čehijā, kā arī Norvēģijā, Lihtenšteinā, Islandē, var saņemt valsts garantētu neatliekamo vai nepieciešamo medicīnisko palīdzību tādā pašā apjomā, kādā tā ir nodrošināta attiecīgās valsts pilsoņiem.
Lai uz to pretendētu, Latvijā, Nacionālajā Veselības Dienestā, jānoformē Eiropas Veselības apdrošināšanas karte (EVAK).
Reklāma
Kas ir EVAK?
EVAK ir visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kā arī Norvēģijai, Islandei un Lihtenšteinai kopīgs dokuments, kas apliecina šo valstu pilsoņu tiesības saņemt medicīnisko palīdzību. Par sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem valstis vēlāk savstarpēji norēķinās. Pacientam pašam, saņemot palīdzību, jāmaksā attiecīgajā valstī noteiktā pacientu iemaksa. Pacientu iemaksas dažādās valstīs ir dažāda lieluma un atlīdzinātas netiek (dažās valstīs tās ir pat 35 Euro un vairāk). Dažās valstīs viss veselības aprūpes pakalpojums ir jāapmaksā pašam - šos līdzekļus pēc tam var atgūt, iesniedzot maksājumus apliecinošos dokumentus attiecīgās valsts kompetentajā institūcijā.
Kāds palīdzības apjoms tiek sniegts uzrādot EVAK?
Uzrādot EVAK, tiek sniegta nepieciešamā medicīniskā palīdzība tādā pašā apjomā, kādā tā ir nodrošināta attiecīgās valsts pilsoņiem. Šādu palīdzību sniegs medicīnas iestādes un ārsti, kuri attiecīgajā valstī nodrošina valsts garantētos veselības aprūpes pakalpojumus. Tādēļ ir svarīgi pirms veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanas medicīnas iestādē vai pie ārsta prasīt vai konkrētajā iestādē tiks akceptēta EVAK.
Ar ko nepieciešamā medicīniskā palīdzība atšķiras no neatliekamās?
Neatliekamā medicīniskā palīdzība ir palīdzība, lai novērstu pacienta dzīvībai bīstamu stāvokli. Nepieciešamo palīdzību izvērtē ārsts konkrētajā situācijā nosakot, cik lielā apjomā sniegt medicīnisko pakalpojumu, ņemot vērā arī pacienta uzturēšanās ilgumu, lai veselības dēļ tam pirms laika nevajadzētu pārtraukt ceļojumu vai uzturēšanos attiecīgajā valstī.
Iegūt plašāku informāciju un pieteikties EVAK varat, sazinoties ar Veselības Ministrijas Nacionālo Veselības dienestu. Tālrunis: 67043700 E-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv Mājas lapa: www.vmnvd.gov.lv
Svarīgi: EVAK nesedz repatriācijas izdevumus smagas slimības vai nāves gadījumā, kā arī nesedz rehabilitācijas izdevumus, tāpēc ieteicams papildus Eiropas Veselības apdrošināšanas kartei noformēt arī brīvprātīgo veselības apdrošināšanas polisi.
Vairāk informācijas vari saņemt mobilajā aplikācijā "Europian Health Insurance". Tajā atradīsi informāciju par veselības aprūpes kārtību citās valstī, neatliekamās medicīniskās palīdzības tālruņu numuriem citās Eiropas valstīs, EVAK atjaunošanu, ja tā nozaudēta. Aplikācija pieejama 25 valodās.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.