Autors: Mārtiņš Švarcs
Avots: Telegraph.co.uk/BalticTravelnews.com
Ir visai ticami, ka jau tuvāko 10 gadu laikā virtuālās realitātes tehnoloģijas ļaus mums nokļūt iekārotākajos galamērķos vienā acumirklī, savukārt mikroshēmu implanti palīdzēs ceļojuma laikā allaž paturēt redzeslokā bērnus.
Vai tehnoloģijām patiesi piemīt potenciāls ceļošanu izmainīt līdz nepazīšanai? Nesen dibinātais uzņēmums "Oculus", kuru martā par diviem miljardiem ASV dolāru iegādājās kompānija "Facebook", patlaban izstrādā "virtuālās realitātes masku", kas valkātajam ļautu "nokļūt" viņu interesējošajā galamērķī, pat nepametot mājas.
Reklāma
"Oculus Rift" maska (attēlā), kas tehnoloģiskā ziņā ir vairākus soļus priekšā, piemēram, 3D brillēm, ļauj tās valkātāja redzesloku pilnībā aizstāt ar virtuālu vidi. Izmantojot šo ierīci, teorētiski iespējams acumirklī nokļūt, piemēram, Eifeļa torņa smailē vai apbrīnot Lielā Barjerrifa burvību. Lai gan pagaidām ierīces ģenerētā attēla kvalitāte nav visai pārliecinoša, eksperti apgalvo, ka tuvāko 10 gadu laikā šādi būs iespējams piedzīvot ārkārtīgi detalizētu virtuālo pasauli, kuru būtu pat grūti atšķirt no realitātes.
Neviļus rodas jautājums, vai, šādām tehnoloģijām ienākot mūsu ikdienā, varētu notikt atteikšanās no ceļošanas tās klasiskajā izpratnē. Kā norāda Filips Filipovs, aviobiļešu cenu salīdzināšanas vietnes Skyscanner.net pārstāvis, šāds scenārijs, viņaprāt, ir neiespējams. "Sajūtu baudīšana un iespaidu gūšana realitātē netiks aizstāta nekad," viņš atzīst, piebilstot, ka tehnoloģijas nākotnē gan varētu tikt izmantotas, lai kāroto ceļojumu "izmēģinātu".
Tikmēr Skyscanner pievērš uzmanību arī citām, ne mazāk pārsteidzošām inovācijām, kurām, šķiet, piemīt potenciāls veidu, kā mēs ceļojam šobrīd, ievirzīt pavisam citā gultnē.
Digitālie ceļabiedri
Ap 2024. gadu ar mākslīgo intelektu apveltīti "virtuāli ceļabiedri" varētu kļūt par ideālajiem tūristu palīgiem. Neliela formāta ierīces, projicējot lietotāja definētu, runājošu tēlu un izmantojot pastāvīgu interneta savienojumu, spētu līdz smalkākajām niansēm izprast īpašnieka vēlmes, palīdzot izlemt, kurp doties brīvdienās, izvēlēties vispiemērotāko viesnīcu un, piemēram, rezervēt lētākās pieejamās aviobiļetes. Tāpat "virtuālie asistenti" lieti noderētu arī tūrisma aģentūrām – tie kalpotu kā it visu zinoši gidi, sniedzot tūristu grupai atbalstu pat visneierastākajās situācijās.
Mikroprocesori kontaktlēcās un zem ādas
Šķiet, ka "Google Glass" viedbriļļu koncepts varētu novecot tādā pašā tempā, kāda vēl pavisam nesen tas iekaroja vispasaules mediju uzmanību. Kā norāda Skyscanner, mobilās ierīces jau visai drīz varētu sarukt līdz izmēriem, kas tās ļautu iebūvēt pat kontaktlēcās. Tāpat par realitāti, iespējams, kļūs implantējamas mikroshēmas, kas nākotnes ceļotājam ik uz soļa ļautu sekot viņa bērniem, kā arī ķermenim piestiprināmas, mikroskopiskas videokameras.
Semantiskā meklēšana
2024. gadā mūsu ikdienā varētu ienākt arī ar žestu palīdzību kontrolējami rīki, kas spētu nolasīt cilvēka emocijas, piedāvājot risinājumus garastāvokļa uzlabošanai vai iesakot iegādāties kādu konkrētu produktu. Piemēram, ja ierīce fiksē, ka tās lietotājs ir noskumis, tā acumirklī varētu sniegt "iepriecinošu" informāciju. Savukārt ceļotāji šādi tiktu informēti par dažādiem tūrisma piedāvājumiem, kas visvairāk atbilst viņu garastāvoklim un interesēm.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.