Autors: Ilze Salna
Avots: BalticTravelnews.com/Bild.de
Aknu slimības ietekmē autovadīšanas spējas
Cilvēkiem, kas cieš no hroniskām aknu saslimšanām, nereti ir traucētas autovadīšanas spējas. Mediķu skaidrojums: ja aknas nefunkcionē pareizi, cilvēka organisms netiek pilnībā atbrīvots no dažādām indēm un citām atkritumvielām, tās ar asinsriti nonāk smadzenēs un var izraisīt dažādu pakāpju traucējumus, paziņojusi Vācijas Internās medicīnas biedrība. Tā sauktais hepatiskās encefalopātijas sindroms var mazināt koncentrēšanās un uzmanības noturības spējas, kā arī traucēt ķermeņa sīko motoriku, kas visbiežāk izpaužas kā nekontrolējama roku trīce. Tāpēc ļoti svarīga ir agrīna aknu slimību diagnostika un ārstēšana, jo smadzeņu bojājumi visbiežāk ir neatgriezeniski.
Pārbauda gripas medikamentu ietekmi uz smadzeņu bojājumiem
Pirms daudziem gadiem nejauši atklātais pretgripas medikaments amantadīns saskaņā ar Filadelfijas un Bostonas universitāšu kopīga pētījuma rezultātiem (ASV) varētu veicināt smagu galvaskausa un smadzeņu traumu ārstēšanu. Pētījuma ietvaros 184 pacienti, kuru vidējais vecums bija 36 gadi un kas viena līdz četru pēdējo mēnešu laikā pēc smagām galvas traumām atradušies nomoda komā vai minimālas apziņas stāvoklī, tika iedalīti divās daļās. Viena daļa pacientu četras nedēļas saņēma amantadīna terapiju, otra grupa – tā sauktos placebo preparātus. Pēc četrām nedēļām izrādījās, ka amantadīnu saņēmušo pacientu stāvoklis ir ievērojami uzlabojies: lielākā daļa šīs grupas pacientu varēja atbildēt uz vienkāršiem „jā vai nē” jautājumiem, izpildīt vienkāršus norādījumus un lietot karoti vai matu ķemmi. Otras grupas pacientiem tādu uzlabojumu nebija.
Pārāk ātri ierosinātas dzemdības palielina ķeizargrieziena risku
Ja dzemdības tiek ierosinātas bez medicīniskām indikācijām, pieaug ķeizargrieziena risks un komplikāciju iespējamība jaundzimušajam, noskaidrots Austrālijas Adelaidas universitātē veikts pētījums, kura laikā analizēti 28`626 sieviešu dati. Ja dzemdību ierosināšanai nav bijis medicīniska iemesla, ķeizargrieziena risks pieaug par 67 procentiem, salīdzinot ar dzemdībām, kuras sākušās bez medicīniskas iejaukšanās. Iespējamība, ka jaundzimušajam būs nepieciešama intensīvā terapija, lieki stimulētu dzemdību gadījumā palielinās par 64 procentiem. Vismazākais risks mātei un bērnam ir dzemdībās, kas sākušās dabiski laikā no 38. līdz 39. grūtniecības nedēļai. Šādi jaunā pētījuma rezultāti publicēti specializētajā izdevumā Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.