Foto: Coreperformance.com
Autors: Balticcare.eu
Avots: Balticcare.eu
Pleca locītava cilvēka ķermenī ir viskustīgākā, ar vislielāko kustību amplitūdu, ko nodrošina manšetes veidā sakārtotu muskuļu un cīpslu komplekss. Tas gādā par pleca locītavas stabilitāti un nodrošina tās spēku. Pleca locītavas artroskopiskās operācijas Medicīnas sabiedrībā ARS veic ortopēds, artroskopiskās ķirurģijas speciālists Dr. Arnolds Skirmantis.
Plīsumu iemesli
Reklāma
Cīpslu bojājumus un plīsumus visbiežāk izraisa divi iemesli: deformācija jeb organisma novecošanās vai traumas, turklāt viens otru neizslēdz.
Deformācija: organismam novecojot, cīpslas zaudē elastību, kļūst vaļīgākas, tāpēc nereti notiek dažādas mikrotraumas. Tās krājas un krājas, kamēr beidzot cīpsla plīst.
Traumas: saišu plīsumu var izraisīt dažādi iemesli. Ir konkrēta situācija, pēc kuras ir problēma, piemēram, kritiens vai sitiens, pēc kura vairs nevar pacelt roku. Šādas traumas ir raksturīgas profesionālajā un amatieru sportā, piemēram, futbolistiem, hokejistiem, slēpotājiem, arī velobraucējiem, kas krituši pāri velosipēda stūrei. Saišu plīsums var rasties krītot uz saliekta elkoņa, izstieptas rokas u.tml.
Pazīmes
Sākumā var būt dažādas intensitātes sāpes, nakts sāpes, kustību ierobežojums un muskuļu vājums. Kustību apjoms it kā ir, bet nevar pacelt roku. Kad kompensatorie mehānismi pārņem funkcijas, roku var pacelt, bet tai nav spēka, nav iespējams veikt tās pašas kustības, ko agrāk.
Ko darīt?
Pretsāpju medikamenti palīdz tikai īslaicīgi. Anatomisku bojājumu tie novērst nevar, tāpēc ir jāgriežas pie ortopēda, lai veiktu detalizētu pleca locītavas izmeklēšanu. Labākā diagnostikas ekspresmetode ir ultrasonoskopija. Pieredzējis speciālists ļoti labi spēj novērtēt pleca bojājumu. Pilnu problēmas analīzi sniedz magnētiskā rezonanse vai locītavas dobuma kontrastēšana un datortomogrāfija. Jo ātrāk griežas pie ārsta, jo mazāks komplikāciju risks.
Cik ilgi var ciest sāpes?
Vienīgā mēraukla ir pacietības mērs. Svarīgi, cik ļoti sāpes traucē ikdienas dzīves kvalitātei. Daudzi cilvēki cenšas ar problēmu samierināties, bet laika gaitā var attīstīties pleca locītavas artropātija un citas problēmas, kas var beigties ar protezēšanu. Ja saite ir plīsusi, to nepieciešams atjaunot.
Operācijas norise
Operāciju veic ambulatori, ARS dienas stacionārā vispārējā anestēzijā. Pleca locītavas cīpslu atjauno artroskopiski – tas nozīmē, ka ādā tiek veikti 3 – 6 mazi, četrus piecus milimetrus plati, griezieni. Caur tiem pleca locītavā ievada nelielu, ar monitoru savienotu kameru un smalkus instrumentus, ar kuru palīdzību bojāto cīpslu piestiprina atpakaļ pie kaula. Operācijas ilgums ir atkarīgs no problēmas apjoma un sarežģītības pakāpes. Operācija ir maz traumatiska un ļoti precīza, pacients nākamās dienas rītā var doties mājās. Roka ir brīvi iekarināta elkoņsomā, kas sargā no nejaušām kustībām.
Pēc operācijas
Plecu nedrīkst kustināt, lai piešūto saiti nenoplēstu nost, tāpēc roka ir jānēsā iekārtu elkoņsomā 4– 6 nedēļas, atkarībā no operācijas apjoma. Sāpes var ilgt līdz pat 3 – 4 mēnešiem.
Rehabilitācija
Pēc 4 – 6 nedēļām jāuzsāk ārstnieciskā vingrošana fizioterapeita uzraudzībā. Lai pilnībā atgūtu formu un atgrieztos iepriekšējā līmenī ir nepieciešami 6 – 12 mēneši.
Medicīnas sabiedrība "ARS", SIA
Adrese – Skolas ielā 5, Rīgā, LV 1010
Klientu centra tālruņi: +371 67201006, +371 67201007
e-pasts: ars@ars-med.lv
Vairāk informācijas interneta vietnē www.balticcare.eu un www.ars-med.lv
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.