2017. gada 17. janvārī Biznesa augstskolā Turība norisinājās apaļā galda diskusija par mediāciju. Diskusija tika organizēta Erasmus+ projekta ietvaros, ko realizē Turība sadarbībā ar piecām Eiropas partneraugstskolām un kas paredz izstrādāt Interneta platformu un dažādus materiālus studentu apmācībai mediācijas jomā.
Diskusijā piedalījās gan lektori, kas pasniedz mediācijas kursu Turībā, Latvijas Universitātē un Stradiņa Universitātē, gan sertificēti mediatori, gan Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāja, gan Valsts probācijas dienesta pārstāvji.
Diskusijas dalībnieki uzsvēra, ka tiesas aizvien vairāk atbalsta un iesaka mediāciju kā tiesai alternatīvu strīda risināšanas veidu. Tas apliecina faktu, ka mediācijas gadījumu skaits tuvākajā laikā tikai pieaugs, kas nozīmē, ka arvien lielāka uzmanība ir jāpievērš zinošu un profesionālu mediatoru sagatavošanai.
Diskusijas dalībnieki nonāca pie kopīgas atziņas, ka aizvien biežāk tiek konstatēta nepieciešamība organizēt mediācijas procesu tiešsaistes veidā, proti, izmantojot Skype videokonferenci vai citus līdzīgus saziņas veidus. Ņemot vērā faktu, ka daudzi Latvijas pilsoņi izvēlas dzīvot un strādāt citās valstīs, īpaši Īrijā un Lielbritānijā, arvien aktuālāks kļūst jautājums par to, kā risināt strīdus starp tiem cilvēkiem un ģimenēm, kas neatrodas vienā valstī. Šajās situācijas ir jāņem vērā tādus faktorus kā teritoriālos attālumus starp strīda dalībniekiem, samērā lielos ceļa izdevumus, lai ierastos uz mediāciju un laika patēriņu, lai tiktos klātienē. Tādejādi internetā organizētas mediācijas kļūst par aizvien nozīmīgāku līdzeklis strīdu risināšanai. Tomēr zināšanas un iemaņas, kā arī virkne saistīto jautājumu par konfidencialitāti un tehniskajiem risinājumiem ir neatbildēti. Tādējādi šādos apstākļos būtu nepieciešams izveidot mācību kursu vai vismaz atsevišķas lekcijas studentiem un praktizējošiem mediatoriem par to, kas jāņem vērā, organizējot mediācijas procesu tiešsaistes režīmā.
Viena no diskusijas tēmām bija par pašreizējo sertificētu mediatoru eksāmenu un to, kādus jautājumus mācību kursu veidā vajadzētu piedāvāt potenciālajiem mediatoriem, lai tie sekmīgi varētu sagatavoties eksāmenam. Dalībnieki atzina nepieciešamību gan pēc teorētisko, gan pēc praktisko nodarbību mācībām. Turklāt tika atzīmēta īpaša nepieciešamība apgūt jautājumus par psiholoģiskajiem aspektiem un komunikāciju.
Tikšanās laikā tika konstatēta vajadzība attīstīt diskusiju par mediatoru atbalstu supervīziju, kovīziju, kolēģu konsultāciju vai atbalsta grupu veidā. Lai gan šobrīd mediatoriem nav obligāta pienākuma izmantot kādu no šiem konsultēšanas veidiem, tomēr tā ieviešana varētu vēl vairāk paaugstināt mediācijas kvalitāti. Tāpat par šīm tēmām noteikti ir apmācāmi kā mediācijas studenti, tā arī pasniedzēji, kuri strādā ar studentu grupām mediācijas jomā.
Visbeidzot diskusijas dalībnieki apsprieda vairāku Latvijas augstskolu piedāvājumu mediācijas mācību ziņā, salīdzinot studiju kursu apjomu un mācību materiālu pieejamību. Diskusijas dalībnieki bija vienisprātis, ka mediācijas tēmu iespējams apgūt gan atsevišķa studiju kursa veidā, gan arī integrējot to procesuālajos studiju kursos par civilprocesu un kriminālprocesu. Tika konstatēta nepieciešamība padziļinātāk pētīt mediācijas izmantojamību administratīvajā procesā, it īpaši jautājumos par nodokļu strīdiem.
2016. gada septembrī Biznesa augstskola Turība sadarbībā ar partneriem no Itālijas, Austrijas, Čehijas, Bulgārijas un Lietuvas uzsāka Erasmus+ stratēģiskās partnerības projekta „On-line mediācijas studiju platformas izstrāde” realizāciju, kura ietvaros divu gadu laikā tiks izstrādāta jebkuram interesentam pieejama mācību platforma un materiāli par mediāciju.
Papildu informācija: Projekta akadēmiskā vadītāja, Biznesa Augstskolas Turība lektore un sertificēta mediatore Dana Rone, dana.rone@latnet.lv
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.