Autors: Agnese Korbe
Avots: Ceļu satiksmes drošības direkcija
Jau pie neliela alkohola daudzuma vadītājs nespēj precīzi noteikt attālumu līdz pretim braucošām automašīnām vai ceļa līkumam, palēninās šofera reakcijas ātrums un uzmanība pilnā mērā nevar tikt veltīta braukšanai. Ja alkohola daudzums asinīs lielāks par vienu promili, pieaug pašpārliecinātība un bravūra, kamēr reakcija un orientācija krasi pazeminās (piemēram, motociklistiem ir grūtības noturēties savā joslā). Ja alkohola daudzums pārsniedz 1,5 promiles, vadītājs sāk pieļaut būtiskas kustību kļūdas (piemēram, sajauc bremžu un gāzes pedāļus). Pie divām un vairāk promilēm autovadītājam iestājas eiforijai līdzīgs stāvoklis, kam raksturīgs ārkārtīgi riskants braukšana stils apvienojumā ar palēninātu reakciju un uzmanību.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) speciālistu pieredze rāda, ka alkohola patēriņš pieaug svētku un brīvdienu laikā, tai skaitā Jāņos. Turklāt, ja alkohols lietots vairākas dienas pēc kārtas, ar pāris stundu atlūšanu nebūs līdzēts, nepieciešama gandrīz diennakts.
Reklāma
Pastiprināts risks satiksmes drošībai Jāņos rodas arī tādēļ, ka cilvēki vasaras saulgriežus parasti svin ārpus mājas – pie dabas, draugiem, radiem, publiskos pasākumos. Diemžēl cilvēki bieži vien nerēķinās un neplāno, ka būs nepieciešams laiks un arī vieta, kur izgulēt reibumu. Tā vietā viņi, neizgulējušies un vēl ieskurbuši, sēžas automašīnās, lai brauktu mājās.
SPKC pētījuma dati liecina, ka Latvijas iedzīvotājiem raksturīga riskanta alkohola lietošana, kas nozīmē vienā alkohola lietošanas reizē izdzert 60 un vairāk gramus absolūtā alkohola. 60 g absolūtā alkohola atbilst aptuveni 200 mililitriem degvīna, vienai pudelei vīna, vienam litram stiprā alus vai trim pudelēm gaišā alus. To, ka vismaz vienu reizi gada laikā ir pārmērīgi (vairāk par 60 g absolūtā alkohola) dzēruši, atzinuši 43,7% no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem vecuma grupā no 15-64 gadiem.
"Ja cilvēks alkoholu lieto lielos daudzumos, viņš pēc pašsajūtas vairs nespēj novērtēt, kāda ir viņa reibuma pakāpe. Kad pirmais alkohola apreibums sāk izgaist, cilvēkam jau šķiet, ka viņš ir skaidrā un var sēsties pie stūres, kaut arī reālā alkohola koncentrācija asinīs vēl ir ļoti augsta", skaidro SPKC Atkarības slimību epidemioloģiskās uzraudzības nodaļas vadītāja A. Pelne.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.